zamyatin

  • bal küpü (628)
  • 903
  • 25
  • 11
  • 0
  • dün

sars-cov-2

corona sürecinde suriyeler çok fazla gözardı edildi, bunun sonuçları çok ağır olacak. türkiye'de kayıtlı 3 buçuk milyon suriyeli var kayıtsızlarla bu sayı 5 milyona ulaşıyor. çoğunun maddi durumunun çok kötü olduğunu biliyoruz, evsiz olduklarını, çok kalabalık şekilde bir arada yaşadıklarını biliyoruz, bu süreçte çoğunun da salgın yüzünden işinden olduğunu evine ekmek götütrmediğini biliyoruz.

yetersiz beslenme, toplu olarak bir arada yaşama, hijyen eksikliği gibi sebeplerden ötürü
suriyeliler, hastalığın çok hızlı yayılmasını tetikleyecek her türlü olumsuzluğa sahipler. kendi aralarında salgın çok çabuk yayılacağa benziyor. ayrıca suriyeliler yakında hastaneleri işgal etmeye başlar, hatta başlamışlardır bile. hastanelerde yer bulamayan türk vatandaşı suriyelilerin hastaneleri ve yoğun bakımları işgal ettiğini öğrenirse karmaşa ve çok büyük olaylar çıkar.

işin ekonomik boyutuna bakarsak; acaba bu insanların kaç hafta kendilerine yetecek paraları var? bu süreç böyle devam ederse evlerinde ne kadar süre kalabilir, evlerinde ne yiyip ne içebilirler? bir süre sonra paraları tükenince hırsızlığa ve dükkanları yağmalamaya başlayacaklardır.

toparlarsak; suriyeli sığınmacılar şu süreçte unutuldular ama çok feci bir kaosa neden olacaklar; birincisi hastalığın çok hızlı yayılmasına neden olacaklar, ikincisi hastaneleri işgal edecekler, üçüncüsü hırsızlık ve yağmaya başlayacaklar. bu olay iç savaşa kadar gidebilir.

devamını okuyayım »