zankoku

  • 197
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

yunanistan

krizden çıkamamasının sebebi para birimi ve bankacılık sistemi olan ülke.

anlamayanlar, soranlar olmuş. basitçe anlatacağım.

ülke eurozone'a girdiği için para basma şansı yok. bu durumda likiditesi tükenmiş olan bankaları bizdeki gibi ulusal merkez bankasına değil, avrupa merkez bankasına muhtaç.

ülkenin şu an avrupaya siktir çekememesinin sebebi ise bankalarının sıkıntılı durumda olması. ve amb şu an onları fonluyor.

yani alacaklısı olan almanlar, bir kibrit çakarak yunanlılara bizim 2001 krizinde devlet müdahalesi ile (bankaların özel sektör borcunu devlete, vergi mükellefine yükleyerek) kurtulduğumuz olayı köküne kadar yaşatabilirler.

bu durumda bütün bankaları, dolayısıyla bütün ekonomisi ve vergi tabanı çöken ülke, belki de dünya tarihinde görülmemiş seviyede bir buhrana sürüklenecek. bütün fabrikalarında çarklar duracak. bütün bankalar kapanacak. 2008'den beri yaşadıkları kriz bile bunun yanında ana yemek öncesindeki ara sıcak gibi kalacak. bizim duyun-i umumiye olaylarına benzer uygulamalara maruz kalabilirler. milletin söyleyip durduğu o yüksek kişi başı milli gelirleri de türkiye'nin bile altına düşebilir.

ben yanlış biliyorsam doğrusunu yazsın birileri.

devamını okuyayım »
29.06.2015 10:06