zanzirik bombasi

  • 172
  • 1
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

bornova bornova

filmde iyi olan oyunculuklar değil, repliklerdi bence. o kadar doğal, ağızdan o kadar kolay kayan, günlük hayatımızdan repliklerdi ki; bir oyuncunun kötü canlandırması çok zordu. adeta olaylar gerçekten yaşanmış da, senarist dinlerken sesleri kaydedip senaryolaştırmış gibiydi. oyunculuklar ve çekimler biraz sönük kalsa da diyaloglar filmin türk filmleri arasında özel bir köşe kapmasına yetti benim için.

çok steril bir çevrede büyümemiş her insanın ergenliğinden, gençliğinden kesitler bulduğu bir film. mahallenin serserisi taksici abinin adam bıçaklama veya seks hikayelerini dinlerken 'vay be, ne adammış' demelerimiz, yıllar geçtikçe 'lan acaba sallıyor mu, abartıyor mu bu pezevenk?' diye içten içe düşünmelerimiz o kadar gerçek ki. futbolcu olacakken sakatlanıp kariyeri biten o çocuğu da tanıyoruz hepimiz, üniversite mezunu bakkalcıyı da. kendi okulundaki kızlardan pek yüz bulamayıp sınıf atlama çabasındaki ağzı bozuk düz liseli kızla takılan da biziz. felsefe mezunu, miskin ama hep bir projesi olan abiyi de tanıyoruz.

ayrıca salih karakteri bana da ilk andan itibaren barış falay'ı hatırlattı. o oynasa da çok güzel olurmuş.

bir de anadolu liseli çocuk karakteri bir bornova anadolu lisesi mezununun çok yakından tanıyacağı türden. benim o. sınıf arkadaşım veya. inan temelkuran da bir bal mezunu olarak çok güzel yansıtmış. delikanlılıktan taviz vermek istemeyen, ama korkak.

devamını okuyayım »
20.10.2015 15:15