zaptu

  • 113
  • 30
  • 18
  • 0
  • 3 gün önce

türkiye'de kız tavlamanın çok zor olması

oransal yaklaşımlar bir yere kadar teoriyi destekliyor ancak gerçeğin tamamını yansıtmıyor, birçok dinamik var bu konuda. z kuşağının verili durumdaki zihin yapısından tutun da kadına yönelik şiddetinn had safhada olmasına, oradan ortadoğu bataklığında çırpınmamızdan, mevcut toplumsal sözleşmemizin patolojik bir hal almış olmasına kadar onlarca etken var.

öncelikle "kız tavlamak" ifadesi sorunun çerçevesini çiziyor gibi görünse de olayın sadece bir kısmını özetliyor. tüm dünyada olduğu gibi türkiye'de de z kuşağının zihin haritası internetle şekillendiği için ciddi bir bilişsel kayıp söz konusu. artık hemen her şeyi instagram'daki takipçi ve hikaye görüntülenme sayısıyla ölçüp biçen bir kuşak sosyal alana hakim. hatta konuyu ortaya atan yazarın da bu kuşağın bir mensubu olduğunu ve bu tür sayılabilir değerlere itibar ettiğini öngörüyorum. kızlarımızın tamamına yakını günlük hayatlarını instagram odaklı yaşıyorlar. "instagram'a bokumu atsam 5 bin beğeni geliyor," diyeni de gördüm, "sabah kalkıyorum instagram'dan bin bildirim gelmiş," diyeni de. bu kızları bu hale getirenler ne yazık ki erkekler. nefes bile almadan instagram'daki kızlara dm gönderen, mala ya da davara hiçbir faydası olmadığı halde sürekli kızların fotoğraflarını beğenen, hiç ama hiç tanımadığı ve ömrünün sonuna dek aynı şehirde bile olmayacağı kızları takip eden o kadar çok erkek var ki, düşününce deliriyor insan. "belki ekmek çıkar be abi" mottosuyla hiç ama hiç durmadan instagram'da kızlara yürüyen erkekler mevzubahis kızların da psikolojisini allak bullak ettiler. hayattaki tek vasfı götünün fotoğrafını çekip instagram'a hikaye olarak atabilmek olan, sabahtan akşama değin çiğköfte yiyip götünden isot biberi sıçan kızların on binlerce takipçisi olabiliyor. arada sırada dans edip tiktokladığı videoları da koyuyorsa yüz binden fazla takipçisinin olması işten bile değil. ben bu sayılara itibar etmediğimi belirtmişsem de günümüzün yargıları böyle şekilleniyor ne yazık ki. işte bu minval üzere şekillenen instagram kızlarımızın da narsisizmi öyle bir raddeye geliyor ki, bir yerden sonra kendilerini tanrıça olarak görmeye başlıyorlar. sen bu kıza gidip de selam versen, seni pislik olarak görecektir. zira onun binlerce takipçisi vardır ve kendisi bir tanrıçadır. ne diyelim yani, bunlarla tanışma girişiminde bulunup da paparayı yiyince "ama instagram'da biz beğeniyoruz sizin fotoğraflarınızı" mı diyelim? işte bu eksende ilerleyen instagram etkisi bir yerden sonra kızlarımızın zihinlerinin patolojik bir eksene kaymasına sebebiyet verdi. çünkü sürekli dm'den yürüyen, fotoğraflarını beğenen, hikayelerini görüntüleyen bir abazan sürüsüyle muhatap oluyorlar. zaten ortalama bir insanın organik takipçi sayısı 300-400'ü geçmeyecektir. bunun içinde arkadaş, akraba, komşu vb. kişiler vardır. 5 bin takipçili bir hanımkızımıza gidip de "yaklaşık 4 bin 600 kadar erkek fotoğraflarınıza bakarak mastürbasyon yapmak için sizi takip ediyor, biliyor musunuz" demek de olmaz tabii ki. ya da bu hanımkızımızın takipçilerinin bir ortalamasını çıkartıp tek bir insanda özetlesek ve bu kişiyi de kendisiyle yüz yüze getirsek çığlık çığlığa 155'i arayacaktır. konuya bağlarsak, sen bu kızla sosyal hayatın olağan akışı içinde ta-nı-şa-maz-sın! çünkü o tanrıçadır, çünkü onun binlerce takipçisi vardır, çünkü o moda ikonudur, fashion blogger'dır, influencer'dır.

bunun da ötesinde kadına yönelik şiddetin had safhada olması, toplumsal sözleşmemizdeki hatalı yanlar, etrafta eli penisinde gezen binlerce erkek olması, bu erkeklerin de önceki kısımda bahsettiğim web 2.0 faaliyetleri gibi nedenler olağan sosyal hayat içinde kadınlarla erkeklerin tanışabilmesini imkansız hale getiriyor.

ekşi sözlük'te bile herhangi bir başlığa yazdığınız laf ola beri gele kıvamlı entry'lerden sonra mesaj yoluyla yürüyen binlerce erkek varken, şimdi çıkıp yine aynı platformda konuyu uzatmanın manası yok.

erkeğim: not.

devamını okuyayım »