zargonyali

  • azimli
  • hırçın golcü (273)
  • 3522
  • 7
  • 2
  • 1
  • dün

öğretmenler günü

mesleğe ilk başladığım yıl emekli olan bir hocam, ağabeyim vermişti bu dersi bana:

ilk öğretmenler günüm. nasıl da heyecanlıyım. yıllardır ben hediyeler almıştım şimdi de bana hediye gelecekti. kalem olur lan olsa olsa bu dağ başında nereden bulacaklar başka bir şeyi diye de kendimi frenliyorum bir yandan da.13000 nüfuslu ilçe iyi kötü kırtasiyeleri var. o da büyükşehirlerdekinin yanından bile geçemez.

neyse işte benle beraber atanan bir de kankam var ki eleman sınıf öğretmeni. onunla hem komşuyuz hem de başka zaman geçirecek yer olmadığından iyi de kanka olmuşuz. pes atıyoruz, okey oynuyoruz okul sonrası falan. sabah da beraber okullara gidiyoruz. akşam da ya ben ona gidiyorum ya o geliyor yemeğe falan.

ikimizin de ilk öğretmenler günü olduğu için nasıl heyecanlıyız. bu muhabbeti yapıyoruz akşama da hediyeleri karşılaştıracaz falan. neyse ben okula bir girdim bizim bebeler girişte her öğretmene bir çiçek dağıtıyorlar. çok hoşuma gitti bu hareketleri. sonra öğretmenler odasında bizler için yazdıkları mektupları dağıttılar. en sonunda girdiğim her sınıfta ya bir kalem ya da penguen-uykusuz (mizah dergileri bulunmuyordu da ilçede)
o anda çok hoşuma gitmişti bunlar. akşam evde bizim elemana ben bunu ballandıra ballandıra anlatırken o da kendisine gelen hediyeleri yığdı önüme. ben bakakaldım. kalemlere, gömleklere, takım elbiseye.
ki kendisi bunları anlatırken "en az bana geldi" gibi bir cümle kurdu. diğer sınıflardaki hocalara velilerin birleşip büyük altın aldığını söyleyince ben utansam mı kıskansam mı bilemedim. neyse ben bir şekilde muhabbeti kapattım.

ertesi gün sabah ayrı ayrı gittik okullara. ben ilk teneffüste bu durumu bizim okuldaki hocalara açtım. herkes ayrı bir telden çalıyor. yok liseye gelince öğrenci sallamıyor öğretmeni diyeni mi istersin, ilkokul öğretmenlerini vampirlikle suçlayanı mı...

sonra başta bahsettiğim hoca geldi yanıma. 27 yıllık öğretmen yaşı doldurmayı bekliyor adam. millet derse geçti biz oturuyoruz hala.

- oğlum ilkokul öğretmenleri vampir falan değildir ama veliler çocuklarına özel ilgi isterler o dönemde ve öğretmeni pohpohlamaktan başka bir şey gelmez akıllarına. o garibanlar da bunu gördükçe şımarır kendilerini diğerleriyle yarışıtırlar. o altını bu ilçede her öğretmene alırlar ilkokullarda. yanında gelen hediyeleri yarıştırır diğer öğretmenler de. bizler biraz daha rahatız onlara göre. bize en fazla geçir diye baskı yaparlar. dik duran hoca da kimseyi dinlemez. öğrencinin performansına bakar.
ben hayatım boyunca 10 tl'dan pahalı hiçbir hediyeyi kabul etmedim evlat. o hediyenin altında kalmamak için. bana en büyük hediye nedir biliyor musun yıllar sonra gelip ellerime sarılan öğrencilerim bir de şu yan taraftaki zırtapoz.* *

bu yorumu hiç aklımdan çıkmaz. ve altında kalacağım hediyeyi de geri gönderirim bu yüzden. kitap alıyorlar sağolsunlar bana da :d

devamını okuyayım »
23.11.2014 00:14