zarif philips

  • 2996
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

selahattin demirtaş

"hdp ve mhp ayak oyunlarıyla baraj altında bırakılarak, cumhurbaşkanının istediği 400 milletvekilini çıkarmaya çalışılıyorlar. 400 vekil için akp'nin %75 oy alması gerek. akp'nin oyları bu kadar düşmüşken, bu mümkün mü, akpli cumhurbaşkanı 400 milletvekili isteğini neye göre yapıyor. mhp ve hdp'nin barajın altında kalması hesabıyla yapıyor. ege ünv. yaşanan cinayet gibi olaylarla bizleri birbirimize düşürerek yapacaklar. bu ayak oyunlarına kanmayın. bu konuda çok ciddi duyumlar aldık." dedi özetle. yine kendi ifadesi "doğuda da benzer ayak oyunlarını, kumpasları, tehditle sindirme tezgahlarını kurmuşlar" dedi. ciddi iddialar. söz konusu yazı tura başkan tayyib, akpli siyaset olunca demirtaş'ın sözlerine inanmamak ne mümkün. geçen seçimlerde yapılanlar ortada.

bir parti başkanı ulusal bir kanalda feryat figan bunları söylüyor, hala romantizm filan diyoruz. bence bizim de şapkamızı önümüze koyup düşünmemizde fayda var. adam senden oy istemiyor, bu ayak oyunlarına gelmeyin, ortalığı karıştırmak istiyorlar diyor, sözlük hala adama "romantik solcu, demagojik muhabbet, acısız tayyib" diyor.

edit: debe için teşekkürler. selahattin demirtaş dün, akp'nin "top çeviriyorlar" dediği, sır gibi sakladığı çözüm süreci maddelerini de sıraladı. bunları "olmazsa olmaz değil bunlar, üstünde müzakere edilecek maddeler" diye açıkladı.

1- demokratik siyasetin içeriği ve tanımında ortak ilkeler

2- demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutları

3- özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik gerekleri

4- demokratik siyasetin devlet ve topluma ilişkisi

5- çözüm sürecinin sosyo ekonomik boyutları

6- çözüm sürecinin yol açacağı yeni güvenlik yapısı

7- kadın kültür ve ekolojik sorunların çözümleri

8- kimlik kavramı ve tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu, demokratik ve eşik mekanizmaların geliştirilmesi

9- demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçüler ile tanınması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması

10- bütün bu demokratik hamleleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa

devamını okuyayım »