zaugnakhaldun

  • hırçın golcü (279)
  • 781
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

devrim arabaları

--- spoiler içerebiitesi var ---

benim oldukça beğendiğim bir film oldu. gerçekten de çok bir şeyler beklememek gerek çünkü hikaye belli eninde sonunda; ne kadar iyi sunabildiklerine ve oyunculara bakmak gerek ki iki konuda da çok çok başarılı olduğunu söyleyebilirim filmin.
zaten film yıldızlar kadrosu: halit ergenç, selçuk yöntem, uğur polat, (pek rolü olmasa da haluk bilginer) diye uzayıp gidiyor liste. başrol sayılabilecek roldeki taner birsel muhteşem bir iş çıkartıyor diyemem ama başarılı; yukarıda saydığım diğer isimlerse ondan kat kat daha başarılı oynuyorlar, hepsinin eline sağlık.

filmin neredeyse hiçbir açık kapı bırakmaması iyi oldu. yani başından sonuna kadar gelen tepkilere, gazete haberlerine vesaireye yer vermesiyle olayın reddedilmesini basit bir "yolda kalma" hikayesinden ayırıp gerçek nedenlerine bağladı; ki hikayeyi de bilmeyen birisi için bunu açıklayan bir film seyretmek elbette çok daha aydınlatıcı olmuştur (gerçi burada okuduğum kadarıyla bir erbakan mevzusu varmış, o yüzden çok da iddialı konuşmayayım). ve evet, bu proje iptali kararından, daha önceki uçak fabrikasının kapatılmasına ve günümüz durgunluğuna kadar pek çok şey üzerine tartışmalar başlatabilecek bir film olmasına rağmen hem yeterli reklamı yapılamadı, hem de yeterli ilgiyi göremedi diyebilirim. istanbul anadolu yakasında 6, avrupa yakasında (bu yine iyi tabi) 17 salonda gösterime giriyor film ve hakkında konuşan oldukça az insan var gördüğüm kadarıyla.

soundtrack de güzel olmuş, kim yapmış ki derken demir demirkan ismini gördüm, takdir ettim.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »