zeenogr delorange

  • 2055
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

i'm only sleeping

"yawn paul"ü "mawn paul"ü bir kenara bırakırsak, bu parçada asıl olay, george harrison'ın eşi benzeri olmayan muhteşem ters gitar solosudur. önce parçadaki haliyle solonun nasıl olacağı belirlenmiş, daha sonra da bunun tersten çalınıp kayıtta ters halinin kullanılmasıyla oluşacak rüyasal tadı yakalayabilmek için george acılar çekerek soloyu ters çevrildiğinde istenildiği gibi olacak şekilde çalmak için uğraşmıştır. o soloyu dinlerken bunları göz önünde bulundurabilenle bulunduramayan aynı gözle bakamaz elbet george harrison'a ve "i'm only sleeping"e. solonun parçadaki o ters halinin her ayrıntısı düşünülmüştür önceden; hiçbir ayrıntısı tesadüf değildir. üstelik bu her ayrıntısı düşünülmüş solo tersten çalınmıştır ve ters çevrildiğinde tam da istenildiği gibi olmuştur. bunun için george o soloyu kaç kere attı, o bunu yapmaya çalışırken neler oldu, kafasının içinde ne savaşlar verdi ve onun bunu yapıp yapamayacağını görmeyi bekleyenlerin tepkileri neler oldu, istediği gibi olmayan denemelerinin sayısı arttıkça içinden neler geçti george'un ve sonuca ulaştığında neler hissetti... gibi soruların yanıtları henüz kamuya açılmamıştır görülen o ki. bu parça üzerinde bu kadar durulmayıp, bu ayrıntının gözlerden kaçmış olmasının en büyük nedeni de şüphesiz bu parçaya revolver albümünün birleşik devletler baskısında yer verilmemiş olmasıdır. bunun yerine, parçaya, revolver'dan iki ay önce ve sadece birleşik devletler'de basılan yesterday and today albümünde yer verilmiştir. bu albümde kullanılan versiyon, mono versiyondan elde edilen duophonic (aka fake stereo) bir versiyondur üstelik.

neyse efendim, sinirlenmeden konuyu toparlayacak olursak, bu soloyu normal ve tersten olmak üzere iki haliyle ardarda dinleyip vay be demek, daha sonra bu parçayı her dinleyişte daha büyük keyif almanızı sağlayacaktır. ve evet kaydı tersten dinleyince bunun gerçekten çok zor bir solo olduğu da açıkça görülmektedir. çalma yeteneğinden ziyade saf bir kalp, özen ve irade gereklidir böyle bir şeyi yapabilmek için. sen bir tanesin george.

edit: ellerimle özenle hazırladığım, ilgili bölümdeki solonun sağ kanaldan kırpılıp monoya çevrilerek, parçada kullanılan halinin ve ters ama aslında düz olan halinin ikişer kere ardarda eklenip mp3'e çevrilmiş halini şuradan indirip dinleyebilirsiniz:
http://www.plastixtudio.com/…imonlysleepingsolo.mp3 (link kırık. yenisi yakında burada.)

edit 2: çeşitli farklı söylentilerin arasında mit gibi görünmemesi için kaynak vermek gerekirse;
http://en.wikipedia.org/wiki/i'm_only_sleeping
http://www.icce.rug.nl/…pes/databases/awp/ios.shtml

yıllar sonra gelen ek: george'un solosunu tesadüfen çıkmış bir şey sanabilenlere kaynak olarak şöyle bir link verelim önce
http://www.rollingstone.com/…only-sleeping-19691231
ve açıklayalım... revolver albümü kayıtları sırasında, ses mühendislerinden biri, bir kaydı dinletmek üzere yerleştirdiği bandı yanlışlıkla tersten çalınca, duydukları sesler beatles üyelerinin ilgisini çeker. bu durumu hatırlayan george, daha sonra, hint müziğinden esinlenerek bir şey çalar, ve george martin'den bunu tersine transkripte etmesini ister (söz konusu solonun notalarını ters çevirmenin, piyano notalarını ters çevirmek gibi basit bir işlem olmadığını belirtmek isterim). george harrison, 9 saat süren çalışmalar sonucunda, tersten çalındığında baştan çalmış olduğu şeyi verecek şekilde çalmayı başarır. tüm bu olaylara tanıklık etmiş olan ses mühendisi geoff emerick, bu bilgilerin kaynağıdır. söz konusu solonun 9 saat süren üretim ve kayıt sürecinde stüdyoda beatles'tan sadece george harrison bulunmuştur, yani solo -5 mayıs 1966 günü- ayrıca kaydedilmiştir. çift gitar partisyonludur.

devamını okuyayım »
18.07.2006 14:10