zenabi

  • 67
  • 11
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

fotoğrafçılık

her şey uzun zamandır düşündüğünüz makinayı almakla başlar. daha sonra enstantane, diyafram, iso gibi kavramlar öğrenilir. bunları öğrenir öğrenmez arka plan flu yapmaya çalışılır. halbuki pek kolay diyaframı çek aşağıya. yaklaş çekeceğin nesneye, hoop arkası flu. bunu yaptık okey. ama yetmeyecek.

makinanıza alışmaya başladıkça daha iyi fotoğraflar çekebileceğinizi anlayacaksınız. sakin olun daha kurcalayacağınız bir sürü ayar var. fakat siz yine de ekipmanlarınızın yetersiz olduğuna kendini ikna edeceksiniz. yanlış. hem de çok yanlış durun ve o makinayı yavaşca yere bırakın.

anlatacaklarımı iyi dinleyin. öncelikle makinanızın yanında verilen 18-55mm kit lensi sevin, okşayın. 20mm, 70-300mm lensler için daha çok erken. ebn galaksi fotoğrafı, volkan patlaması falan çekeceğim diyorsanız alın tabii. ama şimdilik gerek yok. çünkü zaten ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. bundan sonrası tamamen hayal gücünüze kalmış. bu yüzden fotoğrafçılık bir sanat. yoksa otomatik modda kime versen makinayı sultan ahmet'i çeker ne var bunda. önemli olan her şeyde olduğu gibi farklılık yaratmak.

işte farklılık yaratabileceğiniz tüyolar:
1. enstantanesi yüksek fotoğraflar çekmek. örnek: damla fotoğrafı
2. uzun enstantaneli gece fotoğrafları çekmek.
3. time-lapse videolar yapmak. bununla ilgili youtube'da detaylı paylaşımlar bulabilirsiniz.
4. bokeh tekniği. bu teknikle çekilmiş fotoğraflardan aldığım tepki: ''aaaa bunu sen mi çektin?'' oluyor genelde.
5. bir nesnenin aklımıza ilk gelen görüntüsünden başka bir açıyla çekme. örnek: kedi diyince aklımıza ayağımızın yanında duran bir kedi geliyor dimi. ama biz ne yapacağız. gerekirse yerlere yatıp yuvarlanıp kedimizin ayaklarının dibinden başka birini çekeceğiz gibi.

özetle, kendimizden bir şeyler katmadığımız sürece isterseniz 5 bin liraya lens alın. siz aynı siz. o yüzden pek bir şey değişmez.

araştırma konularınızı veriyorum:
(bkz: intervalometre)
(bkz: time-lapse)
(bkz: makro fotoğrafçılık)
(bkz: photoshop)
(bkz: tripod)
(bkz: bokeh tekniği)
(bkz: damla fotoğrafçılığı)
(bkz: duman fotoğrafçılığı)

ucuz ve yaratıcı şeyler yapabileceğiniz tüyolar:
1. lens ters bağlama aparatı ile makro çekim.
2. uzun enstantene ayarlı, ışıkla resim yapmak.
3. flaşın önüne geçireceğiniz renkli poşetler ile efekt elde etmek.

devamını okuyayım »