zentiva

  • aklıselim (550)
  • 664
  • 1
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

1. gazdanadam festivali

bu kadar yoğun kalabalığı görüp direnişin geleceği için umutlanıp, mutlu olup, eve gelip yorumları okuduğumda şaşırıp kaldığım festival.

insanlar orada faşizme karşı, yasaklara karşı, ben bilirim ben olur dersem olur, olmaz dersem olmaz diyen diktatör bozuntusuna karşı toplanmıştı. insanlar özgürlük istiyordu, doğa için haykırıyordu, direniş sırasında hayatını kaybeden, yaralanan insanlar için oradaydılar.

gezi eylemlerinde olduğu gibi partiler üstü bir toplanma, festival vardı orada. ulusalcı doktrinleri sahnede vardı ara sıra kabul ediyorum. ama sende olsaydın sende anlatsaydın kendini kalabalığa? örgütlenin, örgütlü mücadele diye forumlarda sürekli tartışılıp, konuşulmadı mı? insanları davamız doğrultusunda örgütleyeceğimize aynı başbakanın yaptığı gibi ötekileştirmek neden?

inanılmaz bir kalabalık vardı, faşizme karşı omuz omuza sloganları atıldı. her yer taksim her yer direniş oldu sonra. saygı duruşunda bulunduk. biber gazı oley dedik. onun olmayan şerefine kaldırdık şişelerimizi. bunun nesi bağzı sol partileri rahatsız etti anlam veremiyorum hala. o kadar büyük bir kalabalığın içinde mutlaka farklı düşüncelerden insanlar olucak. hoşumuza gitmeyen slogan atanlarda çıkabilir evet, ama biraz büyük resme bakmanın zamanı gelmedi mi? şımarık çocuklar gibi "benim dediğim olmazsa topumu alır giderim" demek akp'nin ekmeğine yağ sürüyor sadece.

hüloooğğğ kalabalığı bile tek bir çatı altında toplanmayı başarabiliyor, cemaatçisi, milli görüşçüsü, liboşu, çıkarcısı hep aynı çatı altındalar. birbirlerinden fazla hoşlanmasalar da sonunda hep birlikte akp'ye oy verebiliyorlar.

biz hala yok "kadıköy ulusalcıların olmuş ben gelmem", "bdp gelirse ben yokum", "benim istediğim slogan atılmadı, çekiliyorum" kafasında olursak, gelecek seçimlerde bu adamlar bırak %50'yi %70 ile kazanır. bizde biber gazlarını yedikten sonra, örgütlenelim, örgütlü olursak direniş anlam kazanır amacına ulaşır diye tartışıp durmaya devam ederiz.

hepimiz aynı şeyi istiyoruz aslında, bunun bilincinde olmamız gerekiyor. kendi düşüncelerimizin tıpatıp aynısını yanımızdakinden duymuyoruz diye küsüp sen marjinal grupsun, sen ulusalcısın, sen liberalsin diye başkalaştırmamamız gerekiyor artık. ortak paydada buluşup sivri seslere takılmamamız gerekiyor.

(bkz: sen yoksan bir eksiğiz)

(bkz: venseremos venseremos kıralım zincirlerimizi)

devamını okuyayım »