zeus faber masumdur

  • 2118
  • 31
  • 10
  • 0
  • evvelsi gün

zika virüsü

benden duymuş olmayın ama türkiye'ye yayılan (ve eskiden türkiye sınırları içerisinde tespit edilmemiş) türlerden biri olma ihtimali olan bir tür tarafından taşınan virüstür. şahsen ben arazide tespit ettim kendilerini (taşıyıcı olan sivrisinek türünü yani) ancak örneklerimi moleküler olarak konfirme edemedim (mücbir sebepler).*

bu arada ne alaka ya zika virüs falan diyorduk derseniz, vektörle taşınan hastalıklarda bir döngü vardır ve major bileşenleri vektör, konak ve patojen/parazit. işte bu bu major bileşenlerden eksik olan zika virüsü eğer hızla gelip yerleşirse, salgın hastalık (misal, eradike edilmeden önceki sıtma salgını gibi bir durum.) olur. olay bu.

ancak halen benim 2010 da çalışmaya başladığım arazilerde projeler sürüyor ve haberlerini alıyorum.

bu sebeple sivrisinekler konusunda daha tedbirli davranmamız lazım. ( normalde bu iş vector kontrolü ile toplum sağlığının korunması gerekir, lakin bizim memlekette işler biraz daha farklı olduğundan mümkün mertebe kişisel tedbirlerinizi almanızı tavsiye ederim. )

bu arada konuyla ilgili olanlar için aegypti'nin dağılımı için tık.

*bu yaz bir eu projesi kapsamında bir grup avrupalı araştırmacı geldi de sevgili yurdum akademisyeni de buldu aegypti'yi şükür. yayını yoldaymış. beş yıldır biliyordum halbuki arkadaşın burada olduğunu ahahaha. sonra bu ülke niye böyle neyse.

devamını okuyayım »
14.01.2016 23:56