zeytin7

  • 264
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

sivas katliamı

bu yaşıma kadar aleviyim diye hor da görüldüm, küçücük beyinler tarafından aşağılanmaya da çalışıldım, üniversitede hoşlandığım bi çocuk ''annem alevi gelin istemezmiş bu iş olmaz zeynep.'' dediğinde içime oturan yumruyla yerin dibine onun yerine ben girdim. o an yaşadığım aşağılanmanın tarifini edemem. bunu söyleyen çocuk cemaat evinde kalıyordu. dinin içinde bu kadar olan birinin cahilliğinden ürktüm.din ayrımı öğretmez, öğretmiş olamazdı, biz mi yanlış öğrendik?
alevi elinden ekmek yenmezmiş, alevi birini sünni yaparsan cennete girersin sözü nasıl bi sözdür, nasıl bir mantıktır, nasıl bi ahlaksızlıktır? inandığın kitabın neresinde geçiyor? bu nasıl bir cehalettir nasıl bi iğrenç bilinçtir ?!
''sizde böyle böyle bi şey varmış.doğru mu?'' diye sorduklarında bu yaşına kadar hiç araştırma zahmetine girmedikleri için onlara acıdım. ki bunu soranlar üniversite okumuş olanlar. o yaşa kadar yaşaması bile mucize olanlar, bilgisizlikten ölecek olanlar tarafından hep dışlandık.ama biz bir gün kalkıp da ayrım yapmadık. yapmayız.
en çok zoruma giden 'alevilere kız verilmez' cümlesi. bu kadar akılsız nasıl oluyorsunuz? sizce allah cennetini mezhep mezhep kategori mi etti?
böyle tonlarca olay karşısında incitildik, kırıldık, iftiraya maruz kaldık. bunlar yetmemiş olacak ki 93'te yakıldık !!
bir insanı yakmak ne demektir ya!! allah aşkına bunu bilen bana bi açıklasın, kurban olayım bi açıklayın da içime su serpin.
bizim elimize su değdiğinde bile hemen su toplar ya hani, insan o denli bir yangının ortasında kalırsa önce vücudu su topluyor parça parça ve kocaman, sonrasında patlıyor onlar. bu denli acı verici. bi de saçlarınızın, parmaklarınızın tutuştuğunu hayal edin..ben yazarken zorlanıyorum.
bizler ki hiçbir zaman değil insanı bi karıncayı bile ayırmadık, o da canlı deyip saygı duyduk.
bu ülkede aleviler hiçbir zaman ayrım yapmamış hep ayrılmış hep dışlanmıştır. bugün dahi cemevleri ibadethane sayılmıyor. halbuki caminin kelime kökü 'cem olma' halidir..bunu bile bilmeyen o kadar çok insan var ki..
''bugün cemevi ibadethane değildir, cami de ibadethane değildir. asıl ibadet oradan çıkınca başlar. yalan söylememek, iftira atmamaktır ibadet.'' sözünü bi anlasak belki her şey daha kolay olacak.
bir gün bir oğlum olunca ona cem adını vereceğim.
ona ninni yerine hasret gültekin dinleteceğim, dinle oğlum dinle diyeceğim, sazınla savaşacaksın sende diyeceğim.hasret'in ömrünü neye verdiğini anlatacağım..artık nasıl anlatacaksam..ama hasret'in bir kez bile görmediği çocuğuna anlattılar..ben de öyle anlatacağım.

devamını okuyayım »