zlatan1937

  • azimli
  • anadolu çocuğu (315)
  • 1100
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

nokia e71

efenim bu telefonun uzun süredir kullanıcısı olarak özelliklerini şöyle bir sıralamak isterim ki millet telefon görsün, bu tarz telefon almak isteyenlere de tavsiye olsun.

şimdi bu telefonla konuşma ve mesajlaşma dışında,
- 3.2 mgp kamera ile video ve fotoğraf çekebiliyorsunuz. fotoğraf modunda şu özellikleri var: farklı çekim modları (otomatik, close-up, portre, manzara, gece modu, vs.), zamanlı çekim, diyafram ayarlama, bir basışla birden fazla kare yakalayabilme, renk filtreleri (sephia, negatif, siyah-beyaz), grid, beyaz ayarı.
- telesekreter, voicemailbox
- bas konuş
- nokianın kendi messenger ı
- voip olarak kullanabilme, direkt modem üzerinden sesli görüşme yapabilme.

- takvim, hesap makinesi, alarm, saat kısmına diğer ülkelerin saatlerini de ayarlayıp anında görebiliyorsunuz.
- içindeki ofis programı sayesinde bütün .doc .xls ve diğer ofis formatlarını okuyabilme. ayrıca yeni ofis dosyaları yaratabilme.
- bulunduğunuz yerdeki geçerli intranete de girebiliyorsunuz bu telefon ile.
- notepad ve active notepad ile hem yazılı hem de multimedya eklentili not tutabiliyorsunuz.
- zip açabiliyor.
- pdf okuyabiliyor.
- printera bağlanıp dosya bastırabiliyorsunuz.
- bluetooth özellikli bir klavyeyi de entegre kullanabiliyorsunuz.
- kendi sözlük programı ve nokianın sitesinden indireceğiniz dil seçenekleri ile offline olarak sözlük kullanabiliyorsunuz.
- her birimi kıtalararası birimlere bile çevirebilen converter.

- wi-fi, 3g ve edge
- wi-fi ile bağlandığınız noktaları kayıtta tutuyor daha sonra ki bağlanma taleplerinizde girdiğiniz şifreyi otomatik algılıyor.
- kızılötesi, blootooth
- ayrıca entegre kablosu ile 3g modem olarak da kullanabiliyorsunuz. telefonu kabloyla pcye bağladığınızda direkt olarak yazılımı yüklüyor 3g bağlantınız ile internete girebiliyorsunuz.
- körler için sesli yardım seçeneği.
- barkod okuyucu.
- ses kayıt, görüşmeyi de kaydeder. müzik çalar, bluetooth kulaklık ile entegre çalışmaktadır.
- real player ve flash player. evet flash oynatmakta!
- podcast
- radyo (direkt olarak radyo sinyali)
- en başarılı özelliklerinden biri de .pls dosyalarını çalıştırabilmesi. yani online radyo dinleyebiliyorsunuz. wireless, 3g veya edge ile çalışıyor.
- java uygulamarın %90'ını çalıştırmaktadır. (%10'u ise nedense bazı sorunlar yüzünden çalışmamakta) messenger ile görüşme yaptığınız kişilere fotoğraf çkip gönderebiliyorsunuz. dosya gönderimi de mevcut. ayrıca önemli uygulamalar: opera mini, bolt browser, nimbuzz ve fringe messenger, skype, foursquare, gmail (efenm telefonun şöyle bir özelliği var menü tuşunun yanındaki tuşa telefonun sahip olduğu uygulamalardan birini ayarlayabiliyorsunuz ben gmaili ayarladım. bir tuş menüye diğer tuş direkt olarak gmail inboxıma gidiyor.), wikipedia, google maps (ki kendi gps i kadar başarılı). ovi store dan diğer uygulamalara bakılabilir.

telefonu kablo ile bağladığınızda pcden veri transferi, telefonu 3g modem olarak kullanma, belli verileri pc ile senkronlama gibi özellikleri mevcut. ayrıca minisd kart ile hafıza artırılabilir. bluetooth'lu diğer pciler ile de direkt bağlanıp data transferi yapılabiliyor.

enerji tasarrufu için de kullanılmadığında ekranı kapanıyor.

diğer basit özelliklerinin bazılarından bahsetsem de hepsinden bahsetmiyorum. bu özellikler bile doğru kullanıldıklarında hayli hayli yeter artar bile.

benim en sevdiğim özelliği, herhangi bir çağrı yada mesaj aldığında navigasyon tuşu etrafındaki ışığın flaş çakar gibi anlık yanıp sönmesi. böylece zırt pırt telefonunuzun ekranına bakmaya, ışığı yansın diye orasına burasına basmaya, hatta elinizde tutmanıza bile gerek yok.

devamını okuyayım »
08.11.2010 10:45