zoltan miklosi

  • 437
  • 14
  • 2
  • 1
  • bugün

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

(bkz: indoor scavenging)

ev hayvanlarının ölen sahiplerini yemeye başlaması öyle ille de aç kaldıklarından olmuyormuş. birçok köpek daha sahiplerinin ölümünden sonraki yarım gün içinde cesetten tırtıklamaya başlamış. hatta kendi maması hala kapta dururken sahibini yemeye başlamış olan köpekler olması olağan bir durummuş.
bu sadece köpeklere özgü bir davranış da değilmiş. kedilerde, hamsterlarda ve kuşlarda da sıkça görülüyormuş.
bu hayvanlar sahiplerini yerken yüzden başlıyorlarmış. bu doğadaki davranışlarından belli ölçüde farklı. zira doğada bir ceset bulan köpek kurbanın direkt olarak göğüs kafesini açıp besleyiciliği yüksek iç organlara yöneliyor; kendi ev sahibini ise bahsettiğim gibi çoklukla yüzünden başlayarak yiyor.
burada hayvan psikologlarının teorisi şu yönde: hayvan, sahibini hareketsiz görünce yüzünü yalayarak onu uyandırmaya çalışıyor. tepki alamayınca da panikle ısırarak daha güçlü bir şekilde uyarmayı deniyor. yine cevap alamayınca da ısırıklar güçleniyor ve kan tadı alınmasıyla beraber eylem sahibini yeme halini alıyor.

etrafta olaya müdahale edecek bir kişi yoksa kurtuluş ya da bir çözüm yolu da bulunmuyor.

national geographic

son olarak, dün shameless s08 e06'da gördüğüm kadarıyla amerika'da sahibinin yemeye başlamış olan ev hayvanları başka biri tarafından sahiplenilmedikleri takdirde yetkili makamlarca uyutuluyorlar. belki eyalet yasalarından kaynaklanıyordur. hangi gerekçe ya da mantıkla yapıldığını bulamadım. belki bulunca burayı güncellerim.

devamını okuyayım »