zorunda miyim

  • 2
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

borderlinx

amerika'dan alışveriş yapmak isteyip shipping olmadığı için alışveriş yapamayanlar için güzel bir çözüm.

söyle ki, örneğin amazon'dan bir alışveriş yapıyorsunuz. ücretsiz sihpping'i var mesela, borderlinx size bir amerika bir ingiltere teslimat adresi veriyor. siz de yaptığınız alışverişin teslimat adresi olarak burayı gösteriyorsunuz, ve ürün borderlinx'e teslim ediliyor. bu aşamadan sonra amazon'un işi bitti, bu esnada ölçümleri yapılıyor sizn ürününüzün ve bir kargo bedeli biçiliyor. bu kargo bedelini (ve ürünün fiyatı 75€' üzeri ise gümrük masraflarını) hesaplayıp size bildiriyor. siz borderlinx'e ödeme yaptıktan sonra kargonuz kapınıza kadar getiriliyor.

bu hizmeti veren bir çok şirket var, bunun farkı, shipping için biçilen ücretin diğerlerine göre daha uygun olması.
üstelik bir de şöyle birşey yapıyorlar, aldığınız ürüne yaklaşık bir değer biçiyorlar kendileri. bu iyi birşey çünkü sizin ödeyeceğiniz gümrük masrafı deklarasyon kaçsa onun üzerinden oluyor. benim aldığım 299$ lık alete 129$ demişler, gümrük masrafım düşüyor o yüzden.

express delivery 2-3 işgünü, normal insan delivery 5-9 işgünü diyorlar. kargoya vermeleri de 1-2 işgünü sürüyor istediğiniz gibi hesaplayın işte.

bu arada rakamlarla da konuşmak gerekirse. ben kindle aldım, kargo+gümrük vs. 39$'a geldi, yarısından fazlası gümrük zaten. işte böyle bir hizmet.

he unutmadan. bu ara promosyon yapmışlar. kargo ücretinden %25 kesiyorlar promo code olarak paypalshop girip paypal ile ödeme yaparsanız. sitesinde de yazıyor zaten. ben az kalsın girmeden ödüyordum enayi gibi :)

edit: epey mesaj aldım bi faq yapayım dedim. ne çok amerikadan alışveriş yapmak isteyen varmış :)

elektronik getiriliyor mu?
- evet, telefon falan getirmiyorlar ama çipli şeyleri getirmiyoruz deseler de geitiriyorlar, ben e kitap okuyucu aldım mikser aldım yedek parça aldım anakart benzeri bir elektronik board aldım , epey şey aldım, sıkıntı yok, ama telefon almayın.

kargoyu önceden kesitrebiliyor muyuz ?
- ağırlığı ve boyutu biliyorsanız hesaplayabilirsiniz ancak aslında tam rakamı öğrenmek için borderlinx'e ulaşması ve ölçümlerin yapılması gerekiyor. chat'e bağlanırsanız belki yardımcı olurlar.

borderlinx'e ulaştı, kargo maliyeti insanî olmadı, ne yapabiliriz?
- iptal etmek, iade için paketi geri yollatmak 50 $ , karar sizin.

paypalshop hala geçerli mi?
- vlla geçerli yazıyor ama benim ilk alışverişimden asonra kodu bi daha kullandırtmadı, "bu kod daha önce kullanılmış" dedi, ilk alışverişte geçerli galiba, mail attım cevap atmadılar.

gönderim yaptıkları bi boyut kilo sınırı var mı?
- ben öyle birşey duymadım ama sanmıyorum, parasıyla sonuçta.

birlikte gönderme seçeneği var mı ?
- evet. borderlinx paketleri beleş 30 güne kadar saklyor, sonrasında kaç para bilmiyorum, ama günlük para alıyor olduğunu biliyorum. siz ne alacaksanız siparişlerini verin verin, merkezde hepsi birleşene kadar bekleyin. ondan sonra hepsini birden kargolatın. adamlara sordum, tolu gönderim yapınca daha ucuza olduğu garanti mi diye? evet dediler, şöyle birşey yapıyorlarmış, her paketi minimum 1 kg 'dan başlatıyorlarmış artı paketin ücreti (çok küçük birşey alsan bile ilk bi 1 kg parası ödüyosun yani), toplu gönderim olduğu zaman sadece bir tane 1 kg işliyorlar dolayısıyla paket sayısı eksi bir kadar kilo net kafadan kar.

toplu gönderim olunca gümrük işi ne oluyor?
- bunu da sordum (epey şey sormuşum, chat'deki insanlar yarıdmcı bayağı). özetle hiçbir şey olmuyor, senin kargoların birlikte kargolanıyor,evet, ama aynı mal gibi işlem görmüyor, hepsi ayrı ayrı işlem görüyormuş gümrükte. yani 40 euro biri 60 euro biri iki şey aldın, gümrük falan yok. bi de 100'lük bişey aldın, sadece o giriyor gümrüğe.

kindle'ı nasıl 39$'a aldın?
- kindle'ı 39 dolara almadım, kargo+gümrük o kadara patladı. alet 199$ olanlardan , kindle voyage. (onu mesela borderlinx gümrükte 119$ olarak deklare etmiş, ona göre daha az vergi ödemiş oldum)

devamını okuyayım »
13.11.2014 12:28