zzggmnioioaenubrbyesaieideltbmiceberg

  • mangal yürekli rişar (517)
  • 594
  • 30
  • 5
  • 0
  • dün

şahsiyet (dizi)

uzun zamandır izlediğim en muhteşem dizi. geçmiş ve gelecek olaylardan ara ara kesitler göstermesiyle bir anlık kafa bulandırıp bulmacanın parçalarını çözmeye itiyor sizi. eğer bir kitap olsaydı pek çok satırının altını çizer, aşırı beğendiğimi belli etmek için de çizdiğim o satırlara yıldız koyardım. finalini az önce izledim. haluk bilginer'in canlandırdığı agâh beyoğlu karakterinin adalet, hukuk ve intikam hakkında söylediği şu sözler aklıma kazındı:

-sen adaletle hukuku birbirine karıştırıyorsun. adalet başka bir şey, hukuk başka bir şey. senin söylediğin hukuken olması gereken şey, o da hukuk varsa... ama adalet başka bir şey; adalet bu. zaten adalet dediğin ne ki? nefsi müdafaa. intikam, geç kalmış bir nefsi müdafaa. bu adam senin hayatını mahvetti. mesela düşün, şöyle düşün; senin o yaşta bir silahın olsaydı cemil'i vururdun değil mi kendini korumak için? vururdun, doğru mu? evet. ha o zaman ha şimdi, ne fark eder? o zaman silahın yoktu, şimdi silahın var.
-ben bunun için polis olmadım.
-sen tam da bunun için polis oldun biliyor musun? sen reyhan'ı kurtaramadın, sen kendini kurtaramadın. onun için de gittin polis oldun işte, o kadar aşikâr ki bu.
-ben sadece... ben sadece iyi bir insan olmak istedim.
-ben de onu istiyorum evladım. ben de iyi bir insan olmak istiyorum. bu bir ölüm kalım meselesi; o ölecek, biz kalacağız, değil mi?

devamını okuyayım »
31.08.2018 17:06