şükela:  tümü | bugün
 • detay'in "super, cilgin otesi, aslanlarin kaplani" anlaminda kullandigi sifat..
 • eskilerden bir kadin arabesk sarkicisi. pavyon girtlagi diye tabir edebilecegimiz dumanli, muthis kederli bir sese sahiptir. ses rengi olarak mine kosan ve esengul'u animsatir. 70'lerin ortasinda orhan gencebay tarafindan kesfedilmistir. grup metronom'un unlu ritmcisi, caz davulcusu burhan tonguc'un uvey kizidir, uvey babasinin deneysel arabesk ekibiyle de takilmistir. gencebay'in sahibi oldugu kervan plak'tan 3-5 plak yaptiktan sonra evlenip muzikten uzaklasmis, bir ara ersen'den yeni ayrilmis dadaslar kadrosu ile calismis, 80'lerin basinda tekrar gencebay'a donmus, bir kac plaktan sonra muzikal anlamda sirra kadem basmistir. cogunlugu orhan gencebay cover'i olan sarkilari nefis yorumlamis, gonul telimizi titretmistir. en buyuk hitleri orhan gencebay dueti en buyuk sir ve selahattin cesur bestesi gurbet kuslari olmali. ilk donem sarkilari nisbeten deneyseldir, ilginc perkusyon tonlari, gitar sololari falan duyulur arabesk duzenlemeler ortasinda. midnight express'in baslarinda havaalani sahnelerinde fondan seven gozlerim sarkisi yayilir, huzunlendirir.. 1981 hiti gurbet kuslari biraz da kisisel tarihimde rol oynamasi hasebiyle, beni her daim acayip ruh hallerine sokmustur, sokacaktir. coktandir ortalarda gorunmemekte, o da acaba esengul gibi gocup gitti mi bu dunyadan diye de dusundurmekte bu hayati film olacak sarkici.. biricik denince aklima gelen tek uzucu olmayan [hatta komik bile denebilir] detay, hem "isterdim sevsen beni" hem de "istemem sevme beni" diye iki farkli sarkiya sahip olmasidir..
 • füruzanın bir anne sevgisi olarak belirtmeye çalıştıgı, "sevda dolu bir yaz"da da ısrarla tekrar tekrar kullanıp irrite ettigi kelime.

  sanki biraz sahte bir sevgi gösterisi, nazik olma çabasındaki insanın isteksiz övgüsü gibi duruyor. yakışıksız. nunun yerine "yavrum", "evladım" gibi içli, duygulu kelimeler kullanılmış olsa belki okuyucuyu daha iyi etkileyebilirdi yazarımız. sanki bu kelimeler biz türklerin sevgi belirtgeçlerine daha çok uyuyor. böyle düşünmekle hata yapmıyorumdur inşallah.
 • (bkz: biricik suden)
 • (bkz: unique)
 • "söz biter, söz anadili başlatan ve sonlandırandır; söz’de (sözel) sonuç vardır, bu sonuç dilin, anadilin sonudur. bu söz biricik’tir. biricik anadilin son sözüdür, biricik kendinin sözel sonu ve sözün yokudur; biricik sözötesi varın oluşu ve oluşmasıdır."*

  "biricik olduğumu bildiğim andan itibaren kendimin sahibiyim.
  kendine sahip kişi ancak biricikleştiğinde yaratıcı hiçliğine, doğduğu yere geri döner.
  ister tanrı olsun ister insan, benden yüksek her canlı biricik olma duygumu zayıflatır ve ancak bu bilincin güneşi karşısında söner.
  kendi meselemi biricikliğim üzerine kurarsam, o zaman meselem kendi yaşamını kendisi yaşayan geçici ve ölümlü bir yaratıcının meselesidir.
  dolayısıyla ben şunu söyleyebilirim:
  meselemi hiçe bıraktım."*
  http://biricik.purespace.de/proje.htm
 • tarihin en guzel saraplarindan biridir. bir bira fiyatina icebileceginiz yegane saraptir.
 • kendisine biricik sorulduğunda, orhan gencebay'ın "pek tasvip etmediğim yerlerde çalışıyor" dediği ancak yardım eli de uzatmadığı şarkıcı. değer verilseydi şayet bizim de fairouz'umuz o olacaktı.
 • ben o zaman ölürüm isimli longplay'i, ki bu şarkıcının ilk albümüdür, aşağıdaki parçaları içeren şarkıcı:

  - deli gibi sevdim
  - yağmur duası
  - öldürür aşk beni
  - sen de bizdensin
  - seven gözlerim
  - ben o zaman ölürüm
  - ne olur bu aşkı öldürmeyelim
  - amin
  - dermansın gel
  - aşk bence sen demektir

  bu plak bulunmalı dinlenmelidir. harika efendiler harika..

  efendim bu plak kervan plakçılık'tan çıkmış. bu eklenti için zur nâm yazara teşekkürlerimizi iletiriz.
 • üç renk ya da "portakallı" der bazıları; böyle sincap kuyruklu bir kedi idi. çöp tenekelerinin üstünde kuyruğunu kaldırırken görülürdü mahallenin en bıçkın kedilerine ve yılda 7 kez 3-4 yavru yapardı. analık içgüdüsünden mi yoksa orospuluktan mı öldü bilmiyoruz... öyle ya da böyle kendi "survival of the fittest" ayıklama yöntemi işlerdi rahminden ağzına. . kese içinde doğan bazı bebeklerini keseyi dişleyerek yaşama buyur eder, yalamalarının ateşiyle hayata kazandırır bazılarını ise keseleri fareyle diş dişe gelmiş gibi silkeler atardı. hayatın dışına. bir bilen kediydi. andı kendini gece gece işte. kedi..