şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: tasarruf)
 • tüketmek ve sahip olmak güdüleriyle birleştiğinde zehirli bir karışım ortaya çıkaran eylem.

  insan neye yoğunlaşırsa onu biriktirmek sevdasına düşüyor. bir sanatçının tüm şarkıları, bir yönetmenin tüm filmleri, bir yazarın bütün eserleri, bir aracın tüm aksesuarları, en son model cep telefonları, ev eşyaları vs..

  belki de fight clubtaki gibi düzensiz, özensiz bir hayat yaşayıp şaşırmak gerek: "ilk ayın sonunda artık televizyonumu özlemiyordum."
 • zararlı bir dışavurumu garantileyen eylem..
 • ''hayat biriktirmek demek. herkes bir şeyler biriktiriyor, dostluklar, sevgiler, para, eşyalar hep biriktiriliyor. günün birinde hepsi bir araya gelip bir fotoğraf oluştursun diye.''

  (bkz: aşkı bulmanın ve korumanın yolları)

  diyorum ki, bunu inkar edenler, aslında asırlardır unutmak biriktirdiklerini farkettikleri zaman, bir yığın çıkmamış ve kaygılı fotoğraftan oluşan albümlere bakıyor olacaklar.. çaresiz.. acaba hangisi hangisiydi diye..
 • kanaatimce mühim bir kalifikasyon olmasına rağmen kendimi asla adapte edemediğim ve edemeyeceğimdir. biriktirmek, biriktirebilmekten geçer çünkü. sabır başta olmak üzere sadakat, sebat ve geçerli bir sebebe sahip olmak lazım gelir biriktirmek için. para olur, pul olur, gazoz kapağı olur.. hiç önemli değil. olay; biriktirebilmek ya da biriktirememektir. ben biriktiremeyenlerdenim. telesekretere konuşmak gibi birşey bu.
 • ise yarayacak seyler icin yapildiginda gayet anlamli bir eylem. para biriktirmek gibi.

  cunku zaten atalarimiz da demis. damlaya damlaya gol olur. soyle paradan bir gol dusununcee tabii insanin ici kabariyor sevincten. nasrettin hocanin yogurt olacak golu kadar bu para dolacak gol olmasi ihtimali ama zaten umit dunyasi degil mi bizim icinde yasatilmamiz istenen?

  bir de ise yaramayan cesitleri var bu isin, yolda buldugun seyleri biriktirmek gibi. bunun hastalik haline gelmis olanlarinda herseyi biriktirerek, evlerini icine girilemez, icinde yasanamaz durumuna dusurecek kadar abartanlari da var. tavanlara kadar esye dolu evde yasamak insanlari nasil mutlu ediyor anlamak mumkun degil tabii ama hastalik hali demistik zaten degil mi?

  bir de bazen bazi seyleri istemeden biriktirmek durumunda kalabiliyor insan. caylaklik biriktirmek gibi..insan biriktirmek istemez tabii, ama bir sekilde pesinden gelir, al beni, al beni der, insanin yuzu tutmaz, alir.

  hersey bizim icin, bu dunyada hersey oluyor..deyince nedense aklima hep kucuk prensin pilota verdigi cevap gelir, ama her zaman..."ama bu dedigim bu dunyada olmadi."
 • bir şeyleri bir kenarda biriktirmek; söylenecek sözleri, yazılan yazıları, kitapları, fiziksel herhangi bir şeyi...
 • (bkz: 11'e 10 kala)
 • "küçüklüğümden beri saadeti israf etmekten korkar, bir kısmını ilerisi için saklamak isterdim."
  (bkz: kürk mantolu madonna)
 • tehlikelerden korunmak için yapılan ama birden kendisi tehlikeli olabilen eylem...