şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dogrusu "birileri bu ülkenin tarihini 1923'ten başlatmaya çalışıyor" olan, bir adet tc. cumhurbaskani aciklamasi.

  --- spoiler ---

  cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, sultan 2. abdülhamid'e yönelik bağnaz bakış açısının marjinal bir kesimde halen hüküm sürdüğünü belirterek, "birileri ısrarla bu ülkenin tarihini 1923'ten başlatmaya çalışıyor. birileri inatla bizi, köklerimizden, kadim değerlerimizden koparmaya gayret ediyor." dedi.

  cumhurbaşkanı erdoğan, yıldız sarayı'nda düzenlenen "vefatının 100. yılında sultan abdülhamid’i anlamak" programında yaptığı konuşmaya, katılımcılara teşrifleri dolayısıyla teşekkür ederek başladı.

  yıldız teknik üniversitesi yönetimini, üniversite bünyesinde kurdukları sultan 2. abdülhamid araştırma ve uygulama merkezi için tebrik eden erdoğan, "üstad necip fazıl, '36 türk hükümdarı arasında belki en büyüğü' diye tarif ettiği sultan abdülhamid'i ve onun hayatını kendi üslubuyla bir cümlede şu şekilde özetliyor: 'abdülhamid'i anlamak her şeyi anlamaktır.' evet, vefatının 100. yıl dönümünde düzenlenen bu anlamlı etkinliği, sultan 2. abdülhamid'e vefa borcumuzun bir nişanesi olarak görüyorum." ifadesini kullandı.

  sultan 2. abdülhamid'i rahmetle, minnetle, tazimle yad ettiğini dile getiren erdoğan, "rabbim ruhunu şad, mekanını cennet eylesin. yüce mevlam onu cennetiyle, cemaliyle müşerref kılsın." dedi.

  erdoğan, kendisinden önce konuşma yapan "her biri kendi alanlarının zirvesinde" tarihçilerin abdülhamid'in farklı dönemlerine ışık tuttuğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "taht-ı osmani'de 33 yıl boyunca hükümdarlık yapmış, devlet-i ali'nin en zor, en sancılı yıllarına şahitlik etmiş sultan abdülhamid gibi abidevi bir şahsiyetin hayatını birkaç sunuma, fotoğrafa veya hatırata sığdırmamız, elbette mümkün değildir. burada hocalarımız tarafından dile getirilen her husus, ayrıca incelenmeyi, kapsamlı bir şekilde ele alınmayı ziyadesiyle hak ediyor. bu anma merasiminin inşallah önümüzdeki süreçte derinlikli, kapsamlı ve objektif çalışmalara, seminer ve sempozyumlara ilham kaynağı olacağına inanıyorum. zira şu gerçekle hepimiz, çoğu zaman içimiz acıyarak da olsa yüzleşmek zorunda kalıyoruz. ilber ortaylı hocamızın ifadesiyle 'dünyanın son hükümdarı, son evrensel imparatoru' olarak kendi dönemine damgasını vurmuş olan sultan abdülhamid ne yazık ki ülkemizde uzun yıllar görmezden gelinmiş, ihmal edilmiş, hatta karalanmaya çalışılmıştır. sultan 2. abdülhamid, türk düşünce hayatını esir alan katı ideolojik kutuplaşmanın en büyük kurbanlarından biridir. üstüne yapılan onca tartışmaya rağmen hayatı, mirası, karakteri, eserleri, cumhuriyet dönemine olan etkisi en az bilinen hükümdar hiç şüphesiz sultan abdülhamid han'dır."

  "birileri ısrarla bu ülkenin tarihini 1923'ten başlatmaya çalışıyor"

  bir devrin resmi anlayışının sultan abdülhamid'e daha çok hasımlarının, yeminli düşmanlarının ve azılı rakiplerinin penceresinden baktığını aktaran erdoğan, şöyle devam etti:

  "öyle ki ders kitaplarında adı 'kızıl sultan' olarak dahi geçirilebilmiştir. bu ülkenin çoğu aydının, yazarının, akademisyen ve tarihçisinin gözünde kendisi sözüm ona 33 yıllık istibdat rejiminin başıdır. kimi siyasetçilere göre sultan, gazi mustafa kemal'in karşıtı, cumhuriyet rejiminin ötekisidir. uzun yıllar sultan abdülhamid'e hakaret etmek, onun mirasını yok saymak, cumhuriyete bağlılıkla adeta özdeş hale getirilmiştir. sultan'ın hakkını teslim edecek birkaç tespit bile bunların gözünde sizi cumhuriyet düşmanı yapmaya yeter de artar bile. hiç kimsenin bu kalıpların dışına çıkmasına da tahammül edilmemiştir. sultan abdülhamid'e hakaret özgürlüğünün alabildiğine geniş olduğu bu dönemde, üstad necip fazıl gibi şahsiyetler ise eserlerinden, yazılarından ve yayınlarından dolayı mahkum olmuştur. nerede? bu ülkede."

  --- spoiler ---

  bi an icin "keske" deyip icim gitmedi degil.
 • cumhuriyet ile bir sikintisi olan sahsin beyani.

  "öff. bi sus amk yaa" derdim de,
  neyse.

  duzeltme: tanim.
 • gerek anadolu gerek turk tarihi mo 3000’lere uzanir. adam hakli beyler.
 • kimsenin tarihi o zamandan başlatmaya çalıştığı yok. en azından devletin yok. polis teşkilatının, askeriyenin ya da üniversite kuruluş tarihlerine bakarsanız hepsi köklerine bağlı ve asırlık kuruluşlar.

  gazi mustafa kemal, türk tarih kurumunu boşuna kurmamıştır. genelkurmayda hala osmanlı arşivleri saklanıyor. ha tabi sizin 'kozmik oda' diye fetöcüleri soktuğunuz odalardan çalınanlar nelerdi orasını bilemeyiz. allah affetsin tabii.

  sizin ise, 1923 sonrasıyla ilgili garezi olanlara söyleyecek sözünüz yok. asıl sorun burada.

  tanım: doğru bulmadığım siyasetçi beyanı.
 • tarihi 1299’dan baslatmaya calisan kisinin beyani.
 • tarihi 571'den başlatmaya çalışan kişi beyanı.

  hatta takvimleri de 600 küsurdan başlar bunların.
 • (bkz: ülke)

  "bir devletin egemenliği altında bulunan, başkenti ve bayrağı olan, genellikle bağımsız toprakların tümü, memleket, yurt." - viki
 • sabah, öğle, aksam; hatta seher, kuşluk, ikindi... biri susuyor biri başlıyor. bir hafta konuşmasınlar; bulup buluşturup bi çamış kesip; etini fakir fukaraya dağıtacağım. bu ne be.
 • türkiye cumhuriyeti'nin ilk başkanı olacaksın ve hala 80 yıl ölen birisinin ismi karşısında eziliyorsun. sen bizim bu dünyada cehennemizsin o isim de senin cehennemin olsun.
 • 1923'ü kendi ellerimizle gariban gibi tek başına bırakınca bu olanlar şaşırtıcı mı? hayır değil.

  modern türkiye'nin başlangıç tarihini 1839 tanzimatın ilanı olarak alabiliriz. sina akşin 1839 için yeniçağ, 1908 için de yakınçağa girdiğimizi söyler siyasal anlamda. 1908 bizim fransız ihtilalimiz saysak hata olmaz ama değerini bilmiyoruz, ikinci meşrutiyet deyip geçiştiriyoruz(yapan da cumhuriyetçi ilerici addedenler kendilerini). 1923 geldi 1908'i tamamladı.

  bak adamlar hamaset yapıyor tarihle rahatça. bizim hamasetimiz de sırf 1923 değil 1908, 1839 hatta 1876 olmalı. türkiye'nin son 200 yılı bizler için de bol hamaset içerir. ama kullanana. aman rahatsız olmasın kimse bu söylemlerle, oy alamayız kitlelerden diyerek bugünlere gelindi.

  o abdülhamid'i mi anıyor, sen de resneli niyazi'yi, mithat paşa'yı, ahmet rıza'yı anacaksın. denklem çok basit. yoksa mustafa kemal'i bile elinden alırlar ki 70'lerden beri o imgeyi bile kendilerine yonttular. bu işler böyle.