• japon ordusunun 1931 mancurya i$galinden sonra burada kurdugu askeri ara$tirma birimi. secenek verilse alman toplama kamplarinda bulunmayi tercih edebileceginiz kadar kotu bir une sahip.

  birim, cali$malarina 1936 da harbin kenti yakinlarindaki pingfan da, "kwantung ordusu salgin hastalik onleme ve su temini birimi" adi altinda ba$ladi. bir askeri tip ve ara$tirma birimi olan 731 in gorevi, kimyasal ve biyolojik silahlar geli$tirmek, sava$ ko$ullarinin, ekstrem ko$ullarin ve silah etkilerinin insan vucudu uzerindeki etkileri gibi konularda ara$tirmalar yapmakti.

  yanina yakla$ilmasi 731 askerleri di$inda herkese yasaklanan pingfan tesisleri, iceride neler olup bittigi konusunda hic bir fikirleri olmasa da cevre halkinin cok korktugu bir yerdi, cunku kamyonlarla uzak yerlerden getirilenlerin bir daha di$ari ciktigi gorulmemi$ti.

  iceride olup bitenler ise tarihte e$ine az rastlanan cinstendi, cinli ve az sayida da olsa rus esirler bilimsel ara$tirmalar icin kobay olarak kullaniliyordu. gerek ordu doktorlari, gerek insan kobaylarla deney yapmak gibi bir firsati kacirmak istemeyen tokyo ve kyoto universitelerinden gelen secme doktorlar, "maruta" olarak adlandirdiklari (japonca odun kutugu) esirleri, tesisin ortasinda bulunan ro binasinda diri diri ha$liyor, basinc odalarinda olduruyor, ic organlarla ilgili bilgi edinmek icin canliyken kesip biciyorlardi. (bkz: vivisection)

  ba$ka bolumlerde askerlerin soguk iklim $artlarina yonelik korunma yontemleri icin ara$tirmalar, esirler dondurulup oldurulerek, silah yaralanma etkileri ara$tirmalari ise kur$unlanan, ce$itli mesafelerde yakinlarinda bomba patlatilan, sungulenen canli esirlerle surduruluyordu.

  ortacagi aratmayan derin zindanlarda ise ce$itli hastaliklar bula$tirilmi$ esirler gozetim altinda olmeyi bekliyorlardi. tesis, kimyasal silahlar ve salgin hastalik bula$tirilmi$ bitler uretip, bunlari balonlarla ya da ucaklarla hedef $ehirlere yollamak gibi egzantrik fikirler de uretiyordu. bit uretme kapasitesi gunde milyonlarla olculuyor, tesiste daha ba$ka salgin hastalik ta$iyabilen hayvan ve ha$ere uretimi de yapiliyordu.

  mezbaha, cali$malarini hiro$ima ya atilan ilk atom bombasina kadar surdurdu. ayni gun, sovyet ordusunun da mancurya ya girdigi, kisacasi i$lerin pek iyiye gitmedigini goren japon komutanligi birim 731 in, tesislerini imha edip kore ye kacmasi emrini verdi. 10 agustos 1945 de son marutalar zehirlenerek, tesis cevresinde cali$an 600 cinli i$ci de makinali tufeklerle olduruldu, cesetler ve tesisler yakilarak emir yerine getirildi.

  sava$ sonrasi, 11 ulkenin kurdugu uluslararasi mahkemede birim 731 in suclulari ile ilgili kaydadeger bir sonuc cikmamasi, her ne kadar korkunc da olsa yapilan olaganustu deneylerin sonuclarinin, mahkemenin ba$ini ceken abd, ingiltere ve rusya gibi ulkeler icin ciddi deger ta$imasi ve bu ulkelerin bu verileri ilk elden elde etmek icin sorumlularla bir tur anla$maya gitmi$ olmalariyla aciklaniyor.

  merak edenler icin, birimin akil fikir babasi, komutani, bakteriyoloji doktoru general shiro ishii, 1959 da yaptiklari konusunda pi$manlik gostermeden olmu$.

  not: japon ordusu geleneklerine gore bir ordu birimi, komutaninin adini ta$iyabildigi icin ve ba$ka bazi sebeplerden, en cok bilinen adiyla birim 731 in ce$itli tarihlerde ve ce$itli kayitlardaki adlari $oyle:
  kwantung ordusu salgin hastalik onleme ve su temini birimi, ishii birimi, togo birimi, kamo birimi, 731, mancurya 25202 birimi.
 • "unit 731" diye araştırılabilir.
 • birim sorumlusu shiro ishii, deneylerine almanya gezisi sirasinda edindigi bilgilerle baslamistir. hatta binlerce insani öldürdügü, sarilik virüsünü de nazi bilim insani adiyla sözlükte incelenen canilerden almis, karsilikli bilgi degis tokusunda bulunmustur. bu bilgileri daha sonra kendisine dokunulmazlik verilen abdlilere devretmis, onlar da vietnam'da kullanmislardir. dosyalari halen abd'dedir ve kamuya acilmamistir.

  japon mahkemeleri, biyolojik silahlarla deneyler yapildigini kabul etmekle birlikte, tek basina bireylerin tazminat basvurusu yapmasini reddetmektedir.
 • çocuk, yaşlı, hamile demeden kesip biçmişler.

  ne kadar kan kaybı oluyor diye kol kesmek, kangreni incelemek için bacağı önce dondurup sonra çözmek, yemek borusunu kesip bağırsağa takmak, beynin bir parçasını kesmek, silahları ve hastalıkları insanlar üzerinde denemek, ölmeden ne kadar dayanıyor diye yemek su vermemek...

  birim 731 ayrıca binlerce çinlinin ölümüne sebep olan vebalı pire saldırılarından da sorumluymuş.
 • tek yönde çalışan tren vagonlarıyla gidilen ama dönülemeyen bir yer. 250.000'den fazla çin ve rusun yaşamını kaybettiği, bir esirin bile sağ çıkmadığı ölüm kampı.
  abd ve japonya'nın 2. dünya savaşı sonrasında dünyayı yeniden paylaşmalarının anahtarı burası. vietnam'da kullanılan biyolojik silah bilgisinin nereden edinildiğinin açıklaması. bitmek bilmeyen japon emperyalizminin ve militarizminin son noktası. artık bu kadar açıktan yapamıyorlar çok şükür.

  birim 731 ve nanking katliamı'na, asya'nın auschwitz'i demek haksızlık oluyor biraz. bu insanların hiç lobisi olmadı, zengin değiller. kampları kuranlar hiç yargılanmadı. yaşananları anlatan bir history channel belgeselinden başka hiç filmleri olmadı. japonlar bu tarihsel suçun bedelini maddi-manevi hiç ödemedi, hiç kabul etmedi. hiroşima ile nagazaki'ye atılan atom bombalarının gölgesinde kaldı.
 • burada yapılan insanlık dışı deneyler hakkında birbirinden hasta filmler de çekilmiştir. (bkz: hei tai yang 731)
 • hakkında hazırlanan bir belgesel:

  http://www.youtube.com/v/bap8bsde5mq?hl=en_us&fs=1
 • philosophy of a knife adıyla da bir filmi vardır. izlemeyin.
 • japonya hakkında derin ikilemlere düşmemi sağlamış birim.

  böyle çok sevdiğiniz birisinin yaptığı büyük bir hatayı öğrendiğinizde, karşısına geçip elinizi havaya kaldırıp ağzına ağzına vurma hissiyatı ile hiddetle dolduğunuz anda onu çok sevdiğinizi hatırlayıp o eli indirdiğiniz, ama yine reflü gibi bastıran o hiddet duygusuna yenik düşüp ağzının ortasına çakasınızı getiren bir birim bu. öyle ruh hastası bir oluşum.

  japon korku sinemasının temellerinin atıldığı yerdir bi'nevi.

  http://www.youtube.com/watch?v=ljt897hhwke
 • "...birim 731, kuzey çin'de harbin bölgesinde bulunuyordu. burada, savaş sırasında, 10 binlerce çinli ve koreli savaş tutsağı üzerinde deneyler yapılmıştı. kimi tarihçiler 250 bin kadar insanın deneylere maruz kaldığını belirtiyor. bazı kalıntıların tokyo'ya analiz için gönderildiği düşünülüyor. tarihi belgelere göre, erkek ve kadin tutsaklara, anestezi olmadan canlı olarak cerrahi müdahele yapılmış, bilerek tifo ve kolera gibi hastalık bulaştırılmışti. bazı tutsakların uzuvları kopartılmış, organları alınmıştı. birimin önde gelen araştırmacıları kovuşturmaya uğramama karşılığı olarak, abd işgal birliklerine senelerce yaptıkları biyolojik savaş deneylerinin verilerine ulaşma hakkı vermişti. bunlardan bazıları, ilaç endüstrisinde, sağlık bakanlığında ve akademide prestijli pozisyonlara yerleşti..."

  http://haber.sol.org.tr/…aciga-cikiyor-haberi-39559
hesabın var mı? giriş yap