*

şükela:  tümü | bugün
 • trigonometride kullanılan bir demirbaştır birimçember..
  x2 + y2 = 1 dik koordinat sisteminde cemberin merkezini origine sabitlersek, bu formüle göre oluşacak olan dairenin yarıçapı 1 olur.. bu da bir birim çemberdir..
 • eger discrete time domain'de kontrol yapiliyorsa, discrete transfer function, zaman degi$keninden z-duzlemine aktarildigi zaman stabilitenin kaybolma noktasi, z-duzleminin birim cemberindedir. dijital kontrol sistemleri icin "point of no return" diyorlar bu cembere.
 • yaricapi "bir" birim olan ve 90 derecelik (0-90, 90-180, 180-270, 270-360) 4 ayri parca halinde, "saat ibresinin tersi yonunde"
  (ki bunlar ı./ıı./ııı. ve ıv. bolgeler olarak isimlendirilir) derece sisteminde trigonometrik hesaplamalar yapilmasini saglayan cemberdir. bu cemberi cozen, trigonometrinin ebesini sikmis olur. aksi olursa, o size kafadan gomer, aman dikkat, derim.
  bir acinin 30/45/60/90 acilarini referans alarak (ki bunlarin trigonometrik oranlari birim ucgen ve birim kareden olusmus dik ucgenler yardimiyla hesaplanabilir) sinus, cosinus, tanjant ve kotanjant trigonometrik degerlerini bulmamiza yarar.
 • sinus'ün cosinus'ün birbirine karistigi bir sinav aninda bikaç saniyede çizilerek kurtulusa giden yolda size yardimci olan sihirli tekerlek.
 • trigonometrini mihenk taşı'dır.
  iyi öğrenilmez ise, aptal ezberlerle yeri doldurulmaya çalışılsa da pek bir boka yaramaz çünkü sınav ortamında karıştırılması pek muhtemeldir.

  örn: "herkes sever türkiye cumhuriyeti çocuklarını" ile anlatılmak istenen;

  her ---> 1. bölgede tüm trigonometrik oranların pozitif olduğu,
  sever---> 2. bölgede sadece sinüs'ün pozitif olduğu,
  türkiye cumhuriyeti---> 3. bölgede tanjant ve cotanjant'ın pozitif olduğu,
  çocuklarını---> 4. bölgede sadece cosinüs'ün pozitif olduğudur.
 • x=1 ve birim cembere teget olan dogruya tan
  y=1 ve birim cembere teget olan dogruya cot
  birim cembere teget ve eksenlerden gecen dogrunun x eksenini kestigi noktaya sec ve y eksenini kestigi noktaya cosec denir. sec ve cosec -1den kucuk veya 1 den buyuktur.
 • çevresi 2 pi'dir.*