şükela:  tümü | bugün
 • ekşisözlük ekonomistlerinin 21.yy başlarında türkiyede yaşanan ekonomik kriz sonrası düşen alım gücünü açıklamak için ortaya attıkları teori.

  tüm ülkelerin para birimlerinin nominal değerlerinin eşit olduğunu varsayar.

  örnek: "ağbi senin burda 1000 birim paraya aldığın cep telefonunu adam almanyada 200 birim paraya alıyor. yağni senin için 1000 para ama onun için 200 para annıyo musun o çok ucuz yağni orda"

  peki piyasa neydi? iktisat neydi :/

  anlaşılacağı üzere dünyadaki en tehlikeli şeyden daha tehlikeli bir şey varsa o da kendini akıllı zannedip mantık yürüten ekşicilerin sikik fikirleridir.
 • urun fiyati / asgari ucret yapmak cok daha mantikli ve etkin bir karsilastirma olacaktir. lakin almanya ve fransada asgari ucret 1500€ civaridir. turkiyede ise 1600 tl. bu nedenle bu ulke fiyatlariyla birim para karsilastirmasi yapmak mantikli ve kolay bir karsilastirma yontemidir.

  misal bi fransiz 1500 birim maas alirken markete gidip 20 birim para ile market arabasini doldurup butun temel ihtiyaclarini (et, ekmek, su, meyve, sebze, zeytin, peynir) ve uzerine de keyfe keder cikolata, sarap ve benzeri urunleri alabilirken bir turk 1600 birim maas kazanirken markete gidip 20 birim paraya ancak makarna, ekmek belki sansliysa birkac gram peynir zeytin alabilmektedir.

  hala anlamiyorsaniz siz ekonomi coh iyi yegenim diyip hayatiniza devam edebilirsiniz
 • siz de hala almanların veya avrupalıların türk lirasını iplemediğini anlamadınız. hiçbir alman çıkıp da kardeşim ben berlin'de 600 euro kira veriyorum . ama konya'da 600 tl veriyorlar ben keriz miyim demiyor. çünkü adamlar euro kazanıyor euro!!

  üstteki arkadaş asgari ücretleri yazmış. sen türkiye'de 50 litre benzin alırsan 50×6.26 = 313 tl verirsin ve asgari ücretinden 1287 tl kalır. elin almanı gider 50 litre benzin alır 50 x 1.45 =1427.5 eurosu kalır. daha bunun mutfak alışverişi , teknolojik aleti ve arabası var. gidin bunun için de youtube'da bir sürü video var izleyin.

  edit:imla
 • "oranın 20 euro'su buranın 20 lirası gibi bir şey"
 • en sevdiğim başlık tipi, bi cahilin bi cahili eleştirip başlık açtığı başlık, gibi başlık.
 • japonya için pek geçerli olmayandır. zira asgari ücret 200,000-220,000 yen olduğu için (2000-2200 birim) asgari ücretin 1600 lira (1600 birim) olduğu türkiye'nin 1 birimi (1 lira) ile japonya'nın 1 birimi (100 yen) dahi eşit değildir. türk ekonomisi o kadar boktan ki paritelerin kalktığı birim hesabında bile 1 birim tuvalet kağıdı lira anca yarım birim yenin biraz üzerinde ediyor. aynı gemidekldsjgfd.
 • olağanüstü derecede gerizekalıyım ve en basit ekonomik kurallardan bile zerre anlamıyorum demenin bir diğer yöntemi. ben burada 20 birim paraya 6'lı bim le kola alabiliyorken alamanyada 6'lı beks alabiliyorum aynı 20 birim paraya. birim para aynı çünkü ha yuro olmuş ha tele. böyle diyor ekşici kardeşim.

  lan olum azıcık düşünün lan. avrupa'da yaratılmış 20 euro'luk katma değer ile türkiye'deki 20 liralık katma değer bir mi? adam dünyaya bmw satıp kendi "birim para"sını daha değerli kılabiliyor. biz imam ve hatip ihracatı ile haşır neşir olduğumuz için 20 "birim para"mız ile ancak babayı alabiliyoruz. kapiş?

  gidiyor benzin fiyatını karşılaştırıyor o 1,5 birim paraya alıyor ben 6 birim paraya alıyorum. benzin üreten ve satan bi adam olsan türkiye'ye neden ucuz benzin veresin, imam hatiplisinin badem bıyığının hatırına mı? adam almanya'ya 1.5 euroya satıyor türkiye'ye de 1.5 tl'ye satsın öyle mi? oldu bebişim, sen olsan yapar mısın?

  sen türkiye'de daha az kazanıyorsun çünkü senin emeğin, avrupa'lı, kendini geliştirmiş, okumuş bi herife göre daha değersiz, veya tamam sen kralsın avrupa'lı ile aynı işi aynı kalitede yapıyorsun ama bu sefer de şirketin yeterince katma değer üretemiyor. şu anda amazon'da kutu getir götürü yapan adam da aynı işi yapıyor sürat kargoda çalışan adam da, neden amazon'da çalışan adam dolarla kazanıyor? çünkü amazon'un katma değeri daha yüksek. ya da sen de müthişsin, şirketin de kral ama ülken dandik? nobel ödülü alan abimiz aziz sancar istanbul üniversitesinde okumaya devam etse alabilir miydi o ödülü? mümkünatı yok, kendini kasacaktı askerlikti doçentlikti bilmemneydi.

  yani işin özeti birim para üzerinden karşılaştırma yapmak mallık ve ötesi şeklinde özetlemek isterim. ekonomist değilim ancak kredi kartı borcumu anlayabilecek kadar ekonomi okur yazarlığım olduğu halde bu terimi görmekten gerçekten bıktığım için yazmak istedim. hayırlı bayramlar tşk kib bye.
 • bu teoriyi ortaya cahiller nedense isveç jaopnya ya da norveç fiyatı ile kiyaslamazlar hiçbir şeyin fiyatını.

  ıphone fiyatı 110.000 japon yeni. yani ekşici ekonomistlerin tabiri ile 110.000 birim para. hadi açıklayın bunu?

  bu saçmalık ilk olarak sanırım play station oyun fiyatları ile alakalı basliklarla başladı.

  ülke fakir, herşey çok pahalı ve günden güne artıyor bu durum ama birim para ile açıklayamazsınız bu durumu.