şükela:  tümü | bugün
 • 20 mart 1725 - 7 nisan 1789 tarihleri arasında yaşamış, 21 ocak 1774'den öldüğü güne kadar padişahlık yapmış kişi. ağabeyi 3 mustafa ölüm döşeğindeyken, "abdülhamid'i padişah yapmayın, selim'i padişah yapın, o çok büyük bir padişah olu" demesine rağmen, devlet ileri gelenleri ekberiyet kuralını bozmamış ve abdülhamid'i padişah yapmışlardır. aşırı dindar biriydi 1. abdülhamid. şeyhlere , hocalara çok güvenirdi. 1787'de ruslarla yapılan savaşta çok ağır kayıplar verilmesi kendisini çok üzmüş ve felç olmasına neden olmuştur.
 • my ruhsah,
  your abdulhamid beseeches you...
  thy lord, creator of living things, has mercy and
  forgiveness, but you doomed this loyal slave of yours,
  and whose error was so petty.
  i am on my knees, begging your pardon
  please let me see you tonight; kill me if you wish,
  i will surrende, but please do not disregard my cry, or i will die.
  i throw myself at your feet, i can no longer control myself

  sexual life in ottoman society adlı kitaptan.
  edit: ikinci abdulhamid in dedesinin babasinin yani 1. abdulhamid in hareminde olan ruhsah adındaki bir hatuna yazdıgı siir. abdulhamidleri biraz karistirmisim ya da bu baslik abdulhamid olarak acildi ben dosendim sonradan 2. abdulhamid sekline donusunce bizim entry edit yemeye hak kazandi.
 • sultan birinci abdülhamid, 20 mart 1725 tarihinde istanbul'da doğdu. babası üçüncü ahmed, annesi rabia şermi sultandır. annesi ona kuvvetli bir tahsil yaptırdı. zamanındaki mevcut tarihlerin hepsini gözden geçirdi. hat sanatı ile de meşgul oldu. merhametli, dindar, nazik ve saf bir insan olarak tanınıyordu. saltanatı süresince bir çok ıslahat ve imar hareketlerinde bulundu. devlet işleriyle daima yakından ilgilendi. her sorun hakkında fikir ve görüşlerini vezirlerine bildirirdi. yetenekli vezirler atamaya çalıştı. halka karşı daima şefkatli ve ılımlı davrandı.

  sultan birinci abdülhamid henüz tahta geçmişti ki, kendisinden cülus bahşişi istendiğini duydu. kaşlarını çatıp sertleşen sultan birinci abdülhamid şöyle dedi: "hazinede bahşiş yoktur, bundan böyle cülus bahşişi verilmeye! asker evlatlarımıza fermanımız duyurula!" askerler bir parça söylendilerse de, işi daha fazla ileriye götürmeden dağıldılar.

  sultan birinci abdülhamid, siyasi ve askeri ıslahatlara girişti. avrupai tarzda mektepler açtı. yeniçeri ocağına ve donanmaya yeni bir çehre kazandırmaya çalıştı. sürat topçuları ocağı'nı kurdurdu, yeniçerilerin sayımını yaptırdı ve gereksiz yere fazla para alanları tespit ettirdi. bu faaliyetleri yürüten sadrazam halil hamid paşa, menfaatleri bozulanlar tarafından padişaha şikayet edildi. halil hamid paşa, yaptığı tüm olumlu çalışmalara rağmen, bu konuda yanıltılan sultan birinci abdülhamid'in emriyle idam edildi.

  sultan birinci abdülhamid, bütün başarısızlıklara rağmen osmanlı padişahları arasında iyi niyeti ve gayreti ile anıldı. 1782 yılı yazında istanbul'da çıkan yangında itfaiye işlerini bizzat kendisi yürütmesi sonucu halkın sevgi ve takdirini de kazanmıştı.

  dindarlığı ve iyiliği sebebiyle halkın "veli" olarak gördüğü sultan birinci abdülhamid, 15 yıl 2 ay 17 gün süren saltanattan sonra, 1789 yılı nisan ayında 64 yaşında vefat etti. cenazesi bahçekapı'da kendi yaptırdığı türbesine defnedildi.

  kaynak: kimkimdir.gen.tr
 • doneminin vezirlerinden cezayirli hasan pasa sefer zamani hacca gitmeye niyetlendiginde 'cihat haccdan eftaldir' demesi kendisini degerlendirirken dikkat edilmesi gereken bir yonudur
 • osmanlinin devlet sisteminin mukemmel isledigi, ordusunun guclu oldugu zamanlarda padisah olmak yerine, bunun tersi oldugu zamanda tahtta olma bahtsizligina ugrayan padisah.
 • huzunlu padisah.
 • tarih kitaplarında ve tartışmalarında ikincisinin gölgesinde kalmıştır.
 • sultan birinci abdülhamid, mimari alanda bir çok eser yaptırdı.
  kendi adını verdiği sultan birinci abdülhamid külliyesi,
  istanbul beylerbeyi camii,
  emirgan çeşmesi,
  hasköy silahdar yahya efendi çeşmesi,
  gülşehir kurşunlu camii,
  yozgat ulu camii,
  unkpanı şebsafa camii ve
  karavezir medresesi bunların arasında en önemlileridir.
 • tahta çıktığında tüm bildiklerini kitaplarda okuduklarından ibaret olan 43 yılını sarayda kapalı bir oda da geçiren osmanlı devletinin 27 padişahıdır.felc sonucu hayatını kaybetmiştir.

hesabın var mı? giriş yap