şükela:  tümü | bugün
 • birinci cihan harbindeki en büyük hatamız bu harbe girmektir

  bu harbe kimler ne sebepten zaten hasta adam olan osmanliyi soktugunu birgün elbette tarih ortaya koyacaktir
 • girmemiz.
 • almanya-japonya çifte şans oynayacagimiza, banko ingiltere demeliydik.
  sırf bu kupon yüzünden 2. dünya savaşında bahis bile yapmadık amk.
 • savaşa girip girmemek pek osmanlı'nın tasarrufunda değildi. toprakları savaştan çok önce paylaşılmıştı zaten. almanya ile birlik olunmasa dahi o topraklara bir şekilde el koyulacaktı. osmanlı da bunu bilerek almanlar'dan önce defalarca ingilizlerle ve ruslarla anlaşmaya çalıştı. ruslar ve ingilizler buna yanaşmadılar ve bile bile osmanlı'yı almanların kucağına attılar. aslında almanlar da osmanlıyla ittifaka ilk başta yanaşmadılar. osmanlının bitik olduğunu ve kendilerine yük olacağını düşünüyorlardı. daha sonra yaptıkları değerlendirmede osmanlı ordusunu modernleştirerek, kendilerine bir savaş gücü yaratabileceklerini düşündüler ve ittifakı kabul ettiler. bunun yanında halifelik gücünü kullanarak itilaf devletlerinin müslüman sömürgelerini ayaklandırabileceklerini de düşündüler. daha sonra olanlar herkesin malumudur zaten. osmanlı 1. balkan savaşından sonra fiiliyatta bitmişti zaten. bundan sonraki 5-6 yılda uzatmaları oynadılar sadece.
 • lise tarih kitaplarındaki bilgilerle tartışılamayacak hata/hatalar.

  ingiltere, fransa ile ittifak fikri hiç aklımıza gelmedi mi sanıyorsunuz?

  el oğlu gerizekalı mı bu kadar geri kalmış bir devletle ittifak kursun?

  almanlar ne yapsın deniz kuvvetleri yeterli olmadığından hicazdaki ingiliz güçlerini baskılamak için bize muhtaç kalmışlar işte.

  (bkz: taha akyol)
  (bkz: 1919 - 1920)
  (bkz: belgesel)
 • ordu komutan’ının mustafa kemal paşa olmadığını bile bile savaşa girmektir.
 • kışlık kıyafet taşıyan gemiler ruslar tarafından batırıldığı halde, kışın en dibinde allahuekber dağlarına yazlık kıyafetleri üzerinde olarak tam techizatlı bir kolordu göndererek donmalarına, dolayısı ile rusların önünün açılması ile doğu anadolunun kaybına, en seçkin anadolu askerinin ölümüne sebep olmak. sonrasında rusların işgal ettiği bölgelerde ermenilerin türkleri ve kürtleri katletmesine müdahale edememek.

  bu faciayı ordu ve halktan saklamak için kolordunun kütük defterlerinin, savunma bakanlığı bahçesinde yaktırılması neticesinde ne yazık ki burada şehit düşen asker ve subaylar şehit sayılmamaktadır.

  kanal harekatı ve çanakkale savaşında ki bazı anlamsız siper saldırıları da başlı başına faciadır ancak en büyük faciamız bence budur. misal çanakkale de bir günde 10.000 şehit verdiğimiz saldırılar vardır. sonuç : 1 metre bile ilerlenememiştir. aynı durum batı cephesinde ingiliz-fransız ve almanlar arasında bol bol yaşanmış, bir nesil dünya genelinde resmen yok edilmiştir.
 • arap yarımadasından savaşmadan çekilip, oradaki askeri birliklerin batı trakya'ya kaydırmamak en büyük hataydı bana göre.

  böylece doğru dürüst türk nüfusu olmayan yerlerdense, batı trakya gibi türk nüfusun daha fazla olduğu, toprakları bereketli olan yerler bize kalabilirdi.
 • derdimi sikmek isteyen dilediği gibi sikebilir de neden "cihan harbi"? dünya savaşı demek varken? gerçi dünya da bildiğim kadarıyla farsça ama :)

  neyse

  muhtemelen sarıkamış faciası ve arap topraklarını savunma çabasıdır.

  edit: tursubidonu anlattı ve aydınlattı sağolsun. terminoloji ve arşiv kayıtları gereğiymiş.
 • fatihten kalan yarım şarabı içmedik.