• amerika savaşa almanların bir amerikan yolcu gemisini batırması üzerine girdi. amerikadan gelen iki milyon askerin de katılımı ile avrupanın ortasında sıkışıp kalmış olan savaş sona erdi. savaş sonunda ikinci dünya savaşının çıkma sebeplerinden olan ağır anlaşmalar imzalandı
 • hayır hayır esas sebeb avusturya macaristan imparotorunu
  bir sırp gencinin vurmasıdır kitaplar böyle diyo!!
  gerçi vuran şahsın gencmi? yaşlımı? olduğunu nereden bildiklerini anlamadım ama olsun
 • sanayi devrimiyle beraber ortaya cikan hammede ve insan gucu sorununu halletmek icin girilmistir bu savasa esas olarak. kim madenleri, hammedeyi ve insan gucunu eline alabilirse, o avrupanin devi olacakti, hepsi bi sekilde babayi aldi.
 • diger butun savaslar gibi anlamsiz bir savas cesidi
 • aslında sanıldığı gibi versailles anlasmasi ile bitmeyen bir savaş.. fransızlar ve ingilizler yada kısaca galip devletler ganimet istiyorlardı, barışı düşünmüyorlardı ve versay ile almanları güzelce cezalandırdıklarını sandılar.. ve fakat almanlar'ın işi henüz bitmemişti, son hız ikinci dunya savasi için hazırlıklara başladılar (bu durumu mustafa kemal isabetli şekilde tahlil etmişti)
 • 1914-1918 yillari arasinda olan savaş... {bunun atlanmış olması ilginç}
 • imperialism sorunsalının bittigi nokta, nationalism ile doldurulmu$ halkların kana susamaları sonucu ortaya çıkan cihan harbi. siper savaşları, sahra topçusu ve makineli tüfek konseptlerinin ortaya çıktıgı, insan kaybının felaket derecesinde yüksek oldugu harb. ordulardaki aristokratik subay zihniyetinin sava$taki zaiyatı yükseltmesi nedeniyle anti war edebiyatı geli$mi$tir.
 • hemen akabinde idealizmin ve iyimser düşüncelerin(bkz: savaşma seviş) kısa bir süre için -ikinci dünya savaşına kadar- dünyada hüküm sürmeye başladığı hadise..amerikan başkanı woodrow wilson'un 14 noktalık deklerasyonu herkes tarafından kabul edilmiştir ve bunlar idealizmin ilkeleri sayılmıştır (wilson presipleri).bu savaşın tüm savaşlara son veren savaş olması (war to end all wars) ve barışın nolursa olsun korunması gerektiği düşüncesi yerleşmiştir.
 • kavanoz gotlu dunyamizin en baba ve en kral sava$i. belirtildigi gibi, o zamana kadar devamli ureten ve biriktiren avrupa devletleri, ortaya cikartilan milliyetcilik kisvesi altinda asil olarak artik tikanma noktasina gelmi$ sanayilerini digerlerinden ustun kilma amacli kotarmi$lardir bu sava$i. 2. dunya sava$i cok geni$ bir cepheye yayilmi$ken, 1. dunya sava$i aslen avrupa'nin tamami, asya ve afrika'nin nisbeten kucuk kisimlarinda cereyan etmi$tir. bu kadar ufak bir alanda 15 milyon asker ve sayisiz sivilin can vermi$ olmasi olayin vahametini gozler onune sermektedir. sanayi canavarinin gucunu farkeden insanoglu, konvansiyonel boyutta en acimasiz silahlarini uretmeye ba$lami$tir (bkz: big bertha). ilk defa kimyasal silah kullanilmi$ olmasi askeri otoritelerin, cephede ve cephe gerisinde degi$ik ameliyat yontemlerinin denenmesi de cerrahlarin deneysel cali$malari icin bicilmez kaftan oldugunu gosterir.

  bu sava$in ayni zamanda geni$ capli olarak makineli tufek, hava sava$i ve tank kullanimi iceren ilk sava$ olmasi da ayri derecede carpicidir.

  "ey avrupa'nin genc evlatlari, hic bilmediginiz silahlara, ate$gucune, azamete, acilara, yikima ve olume merhaba deyin" (erich maria remarque)
hesabın var mı? giriş yap