şükela:  tümü | bugün
 • ıı. dünya savaşı'nın kuzey afrika cephesi’nde 1 temmuz-27 temmuz 1942 tarihleri arasında, rommel komutasındaki alman-italyan kuvvetleri ile, claude auchinleck komutasındaki birleşik krallık 8. ordu’su arasında gerçekleşen savaşlardır.

  haziran 1942 ayında, gazala muharebesi’nin ardından 8. ordu, mersa matruh’tan el-alameyn hattı’na çekilmişti. el-alameyn hattı, akdeniz kıyısındaki el-alameyn yerleşiminden, güneydeki kattara çukuru'na kadar uzanan 60 km.lik bir savunma hattıdır.

  rommel, 1 temmuz’da el-alameyn hattına saldırmıştır. 8. ordu savunma hatları akşama kadar pozisyonlarını korumuşlardır. bu gecikme rommel’in hızını kesmiştir. ertesi gün rommel birliklerini hattın kuzey bölümünde yoğunlaştırarak bu bölgeden birleşik krallık savunmasını yarmayı planlamıştır. general auchinleck’in alman-italyan birliklerinin merkez bölümüne düzenlediği karşı taarruz da başarısız olmuştur. cephenin güney bölümünde italyan birliklerine karşı düzenlenen bir diğer karşı taarruz ise daha başarılı olmuştur. 8. ordu’nun bu direnci, rommel’in birliklerini yeniden tertipleyerek savunma hattına yüklenme kararı vermesine yol açmıştır.

  general auchinleck’in 10 temmuz 1942 günü cephenin kuzeyinde, tel el eisa bölgesinde geliştirdiği karşı taarruz alman-italyan birliklerinden binin üstünde savaş esiri alınmasını sağlamıştır. rommel’in karşı taarruzları ise kısmi başarı sağlamıştır. general auchinleck’in izleyen taarruzları yine cephenin merkez bölümünde ruweisat sırtı’nda gerçekleşmiştir. bu bölgede 14 temmuz ve 21 temmuz 1942 tarihlerinde gerçekleşen iki savaş da başarılı olamadı ve ikincisinde tankların piyadeyi desteklemekte gecikmeleri 700 kadar askerin esir edilmesine yol açtı. buna karışın 27 temmuz’da iki taarruza daha girişilmiştir. tel el eisa’nın kuzeyindeki taarruz orta derecede başarısız olmuş ancak miteiriya’daki ağır kayıplarla sonuçlanmıştır. alman karşı taarruzu başladığından mayınlı arazi temizlenemediği için tanklar piyadenin desteğine gelememişlerdi.

  31 temmuz’a gelindiğinde birleşik krallık 8. ordu’su taarruz gücünü yitirmiş bulunmaktadır. general auchinleck, taarruz operasyonlarını durdurarak mihver güçlerinin genel taarruzuna karşı savunma pozisyonuna geçmiştir.

  rommel’in bu taarruzu el-alameyn savunmasını aşamamıştır.

  kaynak
 • cehaletimi tokat gibi suratıma vurmuş muharebe.

  o kadar cahilim ve o kadar ön yargılıyım ki, başlığı görünce harf oyunlu cin başlık sandım. entry'i görünce "vay babanın gemüüne" dedim.

  oysa ki bu başlığa geliş amacım şunu yazmaktı. birinci el alameyn tamam da, ikinci el de mi alameyn yahu?
 • işsizlik de başa bela..
 • battlefield ii'da az oynamadığım bölümdür.
 • ikincielcilerin çıkardığı savaştır. birinci el alameyn çok pahalı. ikinci el alın

  ne biçim espri lan bu