şükela:  tümü | bugün
 • kimseyle evlenmemis ve manevi olarak kendini ingiltere'yle evli ilan eden, ingiltere'ye siyasi ve ekonomik olarak en basarili donemlerinden birini yasatmis kralice.
  babasi 8. henry, anasi erkek cocugu dogurmadigi gerekcesiyle henry'nin emriyle kellesi ucurulan anne boleyn.
 • ingilizlerin,devamlı "long live the queen" denile denile 100 yaşından fazla yaşayan kraliçesi.
 • ingilizlerin en çok sevdikleri iki kraliçelerinden biri...
  (bkz: elizabeth)
  (bkz: victoria)
 • i. elizabeth...16yy ingiltere kraliçesi..71 yaşında ölmüş,45 sene hüküm sürmüştür..bakire ölmüştür..
  book of geniusun 11 kıstasına göre gelmiş geçmiş en büyük 15. dehadır...toplam puanı 795dir
 • elizabeth adli filmde sarayin cesitli yerlerinde sevistikten sonra kutsal bakire olmaya karar veren kralice.*
 • onun kraliçelik döneminde ingiltere en güçlü devrini yaşamıştır. filmde ihanetlere uğradıktan sonra yüzünü boyayıp kimseyle ilişkiye girmeme kararı almıştır ama gerçekte zaten bakiredir ve yüzünü boyamasına ilişkin rivayetlerden biri ise çiçek hastalığı geçirdiği için yüzündeki yaraları göstermemek için boyadığıdır.
  "elizabeth" filminde gençlik yıllarını cate blanchett, aynı yıl çekilmiş hatta oscar'da elizabethle yarışmış bir diğer film olan "shakespeare in love"da yaşlılık yıllarını judi dench oynamıştır. kanımca ikisine de yakışmıştır.
 • halkınca sevilmeyi hakeden kanuni sultan süleyman'ın çağdaşı kralice:

  17 kasım 1558'de tahta çıktı
  ingiltere'nin "üzerinde güneş batmayan imparatorluk"a dönüşmesinin temellerini atan deha odur.
  "ispanyol altınlarını" soyan "ingiliz korsanları"'nın getirdiği ganimetleri "doğu hint şirketi"'nin kurulmasına harcayarak tarihin en başarılı ticaret ağını kurmuştur. bu sayede "ticari emtea" kavramında ahlaki ve insani sınır gözetmeyen hayasızlıkları sayesinde ingiliz tacirleri uyuşturucu* , silah, alkol hatta insan ne varsa ticaretini yaparak, ispanyolların dünya ticaretindeki hakimiyetine son vermişlerdir. öte yandan bugün 3üncü dünya devletleri veya geri kalmış ülkeler varsa bunların çoğunun çektiği zafiyetin , sömürgeciliğin , mandacılığın da sorumlusu sayılabilir.
  (bkz:sir francis drake)
  (bkz:sömürgecilik)
  (bkz:afyon savaşları)
  (bkz:köle ticareti)
  http://www.costumes.org/…een elizabeth - 1588 -.jpg
 • "tanri bana bir kadinin zayif vucudunu vermis olsa da, bir kralin yuregine ve midesine sahibim", sozleriyle tarihe gecmis ingiltere kralicesi. ingiltere'yi ikinci sinif bir avrupa devletinden bir dunya imparatorluguna tasiyacak sosyal, ekonomik ve siyasal sureclerin baslamasina on ayak olmustur. ingiliz halki tarafindan "our good queen bess" takma adiyla hatirlanir.
 • tahta gectiginde henuz 25 yasindadir. virginia bölgesine bu ismi, virgin queen olarak da bilinen 1. elizabeth vermştir.