şükela:  tümü | bugün
 • 1503-64 yillari arasinda yasamis, tarihte cok buyuk ve onemli bir kral/imparatordur. habsburg ailesinden olan birinci ferdinand, once avusturya'nin basina gelmis, ardindan 1526'da bohemya ve macaristan krali unvanini almistir. bu unvanini olene kadar tasimistir.

  1558 yilinda ise kutsal roma imparatoru* unvanini alan ferdinand, aslinda kendisinden onceki kutsal roma imparatoru olan ispanya krali besinci charles'in genc kardesidir.

  ispanya-avusturya arasindaki habsburg ailesi munasebetleri nedeniyle ispanya'da dogup buyumustur. ancak dogal olarak, butun diger asilzadeler gibi, almanca'yi da cocukluktan anadili gibi ogrenmistir.

  aslinda buyukbabalari aragon krali ikinci ferdinand'in yerine gececegi dusunulse de, onun yerine charles basa gecmistir. 1521 yilinda ise charles, habsburg egemenligindeki avusturya topraklarinin yonetimini ferdinand'a vermistir. ayni sene ferdinand, ikinci uladislaus'un kizi anna ile evlenmis, boylece uladislaus'un olumunde macaristan tacini alabilme sansina erismistir. ancak bu evlilik, 1515 yilinda babasi birinci maximilian'in uladislaus ile olan bir antlasmasinin sonucu alinmis bir karardir.

  uladislaus'un oglu ikinci louis'in mohac savasi'nda olmesi nedeniyle, bosalan bohemya ve macaristan taclarini ustlenmistir. ancak macaristan'da, john zapolya'nin guclu direnisi ile karsilasmistir. zira zapolya, kanuni sultan suleyman tarafindan desteklenmektedir.

  zapolya'nin olumunun ardindan kanuni sultan suleyman ile bir antlasma yapmis, boylece macaristan'in kuzey bati bolumunu elinde tutmasina izin verilmistir.

  1547 yilinda bohemya'da bir demir yumruk uygulamis, habsburg ailesinin ustunlugunu herkese kabul ettirmek icin bir dizi girisimde bulunmustur. zira 1531 yilinda charles'in kutsal roma imparatorlugu unvanini ferdinand'a vermesinin en buyuk sebeplerden biri de, ferdinand'in bohemya ve almanya'da yuruttugu buyuk katolik misyonerligi calismalari ve casuslugudur (bkz: jesuit).

  daha sonradan olumune kadar katolik liginin onemli figurlerinden biri olmus, protestanlara ve kalvinistlere karsi cetin mucadeleler vermistir.
 • katline hükmettiği wallenstein*adına tam 3000 (üç bin!) ilahi ayin yapılmasını buyuran imparator.

  alın size macbeth'ten de karmaşık yapıda bir karakter.
 • (bkz: les ferdinand)
 • 1887 - 1918 yılları arasında hüküm sürmüş bulgar çarı. saxe-coburg-gotha hanedanından olup, viyana doğumludur. ünlü hareketlerinden birisi birinci balkan savaşı sırasında kocaman bir beyaz haç döktürüp, istanbul'u aldıktan sonra ayasofya'nın tepesine dikmek istemesidir.

  (bkz: dikemedi)
 • kanuni sultan süleyman'ın hayatı boyunca sürekli peşinde olduğu, fakat bir türlü yakalayamadığı, v. karl'ın kardeşi olan, abisi adına almanya, bohemya, avustuya ve ele geçiremediği macaristan'ın yöneticisi olan kutsal roma germen imparatoru bir kral. en büyük şanssızlığı da 1520'de bohemya, avusturya ve almanya'nın başına abisi tarafından yönetici olarak atandığında yani tahta geçtiğinde avusturya arşidüküyken kanuni'den iki sene önce ölmeseydi. yani kanuni sultan süleyman ile aynı sene tahta geçti ama kanuni'den iki sene önce öldü. tahttan ayrılması da ölümüyle oluyor. 44 sene başta kalabilmiş. düşünsenize karşınızda çok güçlü bir rakip var, sizin peşinizde, almak istediğiniz hasretinde kaldığınız bir ülkeyi alamadan ve rakibinizin sonunu göremeden yok olup gidiyorsunuz.

  kendisinin yaptığı giriştiği en önemli iki işi var. birincisi, kanuni sultan süleyman'ın istanbul'da örgütlediği protestan hareketini avrupa'daki katolik dünyası sarsılmadan dengelemeye çalışmak, ikincisi de "macaristan benim" diyerek orayı ele geçirmeye çalışmak. lâkin macaristan'ı alamamıştır. çünkü kanuni sultan süleyman 1526 mohaç savaşında macar kralı ii. lajos'u yenmiş, kral lajos savaş maydanında ölmüştür. peki lajos kimdi? tabii ki de ferdinand'ın karısının erkek kardeşiydi. ferdinand bundan dolayı macaristan'ın hasretiyle ölüp gitmiştir.

  habsburglar, isabella ferdinand'ın evliliğinden joanna adında bir kızları oldu. kızlarını da almanya imparatoruyla evlendirdiler. bu evlilikten şarlken ve ferdinand doğdu. şarlken tahta geçtiğinde ispanya'dan kutsal roma'yı yönetti. yani bu farklı hanedanların yaptığı evlilikler ve o evliliklerden gelen çocuklar, haçlıları bir araya getirdi ve bu islâm alemi için büyük tehdit demekti ama başarılı olamadılar. peki neden? çünkü karşılarında dönemin en güçlü ordusu en güçlü kadrosu ve başlarında en büyük komutanı vardı; kanuni sultan süleyman han hazretleri.

  ferdinand'ın abisi şarlken, sevilla'dan ispanya'dan bütün bir devleti yönetiyordu. kardeşini de uzak coğrafya almanya'ya gönderdi. çünkü aralarında bu devleti ikiye bölen bir fransa vardı. fransa'yı yutmaya çalıştılar fakat beceremediler. çünkü kanuni sultan süleyman, fransa kralı birinci françois'a yardım edip venedik doçu'nun oğluyla yakınlık kurdu. venedik ve fransa gibi iki katolik gücü yanına alan kanuni, haliyle şarlken'in oyununu bozdu. yani tüm avrupa'nın kutsal ittifak adında hristiyanlık merkezine tek çatı altında toplanmasına engel olmuş oldu. nihayetinde ferdinand, 1520'den 1556 yılına kadar bu bölgeyi yönetmeye çalıştı. tabii bu zaman zarfında kanuni sultan süleyman da alttan alttan martin luther'i destekliyordu. bakın kanuni'nin akıl oyunlarına bakın.

  bir de birinci viyana kuşatmasını aslında kaybetmedik. kanuni 1529'da viyana'yı kuşattı ki, viyana zaten ferdinand'ın başkentiydi. fakat kanuni o kuşatmayı neden yaptı biliyor musunuz? çünkü ferdinand'ı ele geçirmek istiyordu. kaldı ki, ferdinand'ı ele geçirse, zaten viyana'dan tutun, ferdinand'ın hükmünde olan tüm topraklar otomatik olarak bizim elimize geçecekti. işte kanuni o taktiksel gücünü kullanarak bunu yapmaya çalışıyordu. düşünün viyana'yı sadece 17 günde kuşattı. neden 17 gün? zaten 2 ay boyunca kuşatsa alacaktı. ama yapmadı çünkü osmanlı'nın ülkeleri kuşatmak, mal mülk ele geçirmek, ganimet para vb. altın ele geçirmek gibi bir derdi yoktu. amaç ferdinand'ı sonra da abisi şarlken'i kıskıvrak ele geçirmekti. aynen mohaç savaşında macarların gücünü kırdıkları gibi, işte bunu yapmak istiyordu. ama ferdinand viyana'dan apar topar kaçtı. kanuni, kuşatmanın 17. günü ferdinand'ın viyana'da olmadığını ve kaçtığını net bir istihbaratla öğrenince, kuşatmayı sonlandırdı. peki viyana'yı almak mı önemliydi yoksa bu adamı ele geçirmek mi önemliydi? tabii ki ferdinand'ı ele geçirmek daha önemliydi.

  kanuni mohaç'ı kazandıktan sonra budin'e giriyor ama budin'i almıyor geri bırakıyor. jános szapolyai (veya jános zápolya veya birinci zapolya) adında bir macar kralına bırakıp geri dönüyor. en büyük hayali macaristan'ı ele geçirmek olan ferdinand, tekrar macaristan'a saldırınca, kanuni tekrar geliyor ve ferdinand yine kaçıyor ve kanuni geri dönüyor, ferdinand yine macaristan topraklarına girmeye kalkıyor, e kanuni yedirir mi? yine dönüyor ve ferdinand yine kaçıyor. kanuni bu sefer 1532 alman seferine çıkıyor. bu esnada kanuni ve ordusu, almanya bavyera'ya münih'e kadar gidiyor kimse gıkını dahi çıkaramıyor ve o esnada şarlken tir tir titriyor ve kanuni'ye elçilerini yollayarak barış yapalım diye yalvarmaya başlıyor. öyle ki, karşısına çıkmaya cesaret dahi edemiyor ve ferdinand kaçmaya devam ediyor bir türlü yakalanamıyor. kanuni barış yapmak istemiyor çünkü ferdinand'ın ve şarlken'in canını yakmak istiyor lâkin olmuyor, olmuyor.

  peki neden? neden? çünkü yine mâlum devlet safeviler bizi arkamızdan vuruyorlar. evet arkadaşlar maalesef ama maalesef ki, müslüman geçinen safevi devleti osmanlı topraklarına izinsiz giriyor ve devlet-i aliyye osmanlı'ya saldırıyor. bunun haberini alan kanuni sultan süleyman, büyük bir üzüntü içerisinde şarlken'in 6 yıllık barış teklifini kabul ediyor ve istanbul'a geri dönüyor. istanbul'da birkaç ay kalıp, ardından iran seferine çıkıyor. gerçekten kolay değil. tabii safevilere hak ettikleri dersi veriyor. ama ferdinand, kanuni'nin hiçbir seferinde hiçbir zaman onun karşısına çıkamamış, hep kaçmış ve hep saklanmıştır. kanuni 1532 alman seferinde avrupa'da 17 tane devasa büyüklükte kale alıyor ardından bir sürü daha kale alıyor ama neden? sırf şu ferdinand karşısına çıksın onunla hesaplaşsın ama olmuyor ferdinand hep kaçıyor ve kanuni'den iki sene önce ölüyor.

  ek ilave bilgi:
  hatırlarsanız, muhteşem yüzyıl isminde o saçmalık silsilesi olan dizi, işte böyle bir adamı yani kanuni sultan süleyman'ı karısının sözünden çıkmayan, hayatı haremde kadınlar arasında geçen zevk düşkünü bir padişah olarak göstermişti. neden? e böyle gösterecek ki, siz de bu anlattığım mevzulara vakıf olup da osmanlı hayranı olmayın diye! anladınız mı? neyse.

  bu arada ferdinand koyu katoliktir, abisi şarlken ondan daha koyu daha fanatik katoliktir. anneanne kastilya kraliçesi kirli isabel (veya birinci isabel) katoliğin önde gideni lakabı da katolika düşünün kadına katolika diye hitap ediyorlar o derece katolik fanatiği bir kadın. işte bundan dolayı kanuni sultan süleyman, behram çavuşu almanya topraklarına gönderiyor alman prenslerine şu bilgiyi vermesi için: "istediğiniz hristiyanlık mezheplerine girin arkanızda ben varım" diyor. alman prensler de "katolik zihniyetten bıktık ve avrupa'da bu katolikleri istemiyoruz!" diyorlar. ferdinand çok bunalıyor çok sıkıntı çekiyor bu durumdan adeta çıldırmaya başlıyor ama yine kaçıyor yine kaçıyor. kanuni sultan süleyman onu ele geçirebilmek için, her türlü yolu deniyor gördüğünüz gibi. avrupa'daki protestan, ortadoks ve katolikleri birbirine düşürüyor devletleri böyle ayırıp tek çatı altında toplanmalarını engelliyor ama ferdinand çıldırıp kudurmasına rağmen her daim kaçıyor karşısına çıkamıyor.

  ferdinand neden prag'ta yatıyor biliyor musunuz? hani başkenti viyana ama mezarı prag'ta, neden? çünkü bizim dedelerimiz yüzünden!* her an "türkler geliyor" korkusuyla doğru dürüst viyana'da duramamış, barınamamış ve bu yüzden vasiyeti üzerine prag'taki st. vitus cathedraline oğlu ii. maximilian ve hanımıyla defnedilmiştir. kendisinin birçok evliliği olmuş ve 15 tane de çocuğu olmuştur. her neyse işte, birinci ferdinand'ın st. vitus cathedrali içerisinde bulunan mezarından bazı görüntüleri şöyle paylaşayım isteyenler işte bu ferdinand'ın yattığı yeri şöyle görebilirler:

  st. vitus cathedrali
  ferdinand'ın mezarı
  farklı açıdan mezarı
  uzaktan görünümü
  yan açıdan görümü
  girilmesi yasak olan alandan mezarın üstü

  evet arkadaşlar entry'mi böyle noktalayayım fakat müsadenizle bir şey demek istiyorum. geçtiğimiz günlerde sözlüğün mâlum güruhu, türk halkının osmanlı'ya özlem duyma sebepleri isimli başıkta osmanlı'ya olan özlemimizi küçük görmüş, osmanlı'yı aşağılamış, demedikleri laf bırakmamışlardı. ne çomarlığımız kalmıştı ne de başka bir şeyimiz. lâkin buradaki paylaştıklarımla neden devlet-i aliyye hayranı olduğumuzu yeterince göstermişimdir. işte biz buyduk, böyleydik. mal mülk ganimet için değil, ecdadımıza, peygamberimizin sancağını oralara kadar götürüp dalgalandırdıkları için, mazluma zulmeden krallara hak ettiklerini verdikleri için, allah'ın dini islâmiyeti zirveye taşıdıkları için, avrupa karşısında aşağılık kompleksine girip büklüm büklüm olmadıkları için hayranız. öyle ki, adam korkusundan başkentinde bile kalamamış, mezarını bile prag'ta gömülmesini istemiş. kanuni'nin karşısına çıkmaya bile cesaret edememiş. işte osmanlı buydu.

  osmanlı tarihi paylaşımlarım kısmetse devam edecektir. tabii bu arada henüz fark etmemiş olan genç müslüman arkadaşlar için şu paylaştıklarımı buraya da keşfetmeniz açısından şöyle ekliyorum.

  avrupa tarihi konuları:
  (bkz: jan iii sobieski/#72504848)

  peygamberimiz hz. muhammed s.a.v.'in medine'de kurduğu devletin devamı olan osmanlı'nın düşmanı olan bazı sözlük yazarlarına verilen -hak ettileri- cevaplar:
  (bkz: türk halkının osmanlı'ya özlem duyma sebepleri/#72525075)

  yüce dinimiz, bize katkıları ve insanlığa sağladıkları:
  (bkz: #63167441) - islâm
  (bkz: #62594678) - şeriat

  allah ismindeki müthiş sır:
  (bkz: #62274103)
  allah kelimesi hakkında bilgiler (dış kaynak).

  peygamberimiz s.a.v., hz. aişe 9 yaşındayken onunla evlendi mi? işte cevap:
  (bkz: hz. ayşe'nin 9 yaşında peygamberle gerdeğe girmesi/#67992451)

  hadis inkârcılarına cevaplar:
  (bkz: #70210788)
  (bkz: #62260895)
  (bkz: #62621886)
  (bkz: #69641088)
  (bkz: #70603252)

  devlet-i aliyye muhamediyye padişahları:
  (bkz: #63063897) - yavuz sultan selim han
  (bkz: #62296449) - fatih sultan mehmed han
  (bkz: #64555269) - sultan iv. murad han
  (bkz: #64814873) - sultan ii. mahmud han
  (bkz: #63101869) - sultan ii. abdülhamîd han
  (bkz: #66050609) - kanuni sultan süleyman han
  (bkz: #72373742) - kanuni sultan süleyman han (2. bölüm)

  devlet-i aliyye muhamediyye'de kardeş katli:
  (bkz: #64855519) - şehzade yakup'un katli meselesi
  (bkz: #62418645) - şehzade mustafa'nın katli meselesi
  (bkz: #64555452) - osmanlı devleti'nde kardeş katli meselesi
  (bkz: #62296449) - fatih sultan mehmed han'ın kardeş katli meselesi

  kahraman paşalarımız ve komutanlarımız:
  (bkz: #70598105) - hacı ilbey hakkında
  (bkz: #66061150) - tiryaki hasan paşa hakkında
  (bkz: #65886185) - merzifonlu kara mustafa paşa hakkında

  kıymetli ulemalarımız:
  (bkz: #66055030) - ebussuud efendi hazretleri hakkında

  müthiş zaferlerimiz:
  (bkz: #70406944) - kanije müdafaası
  (bkz: #62435169) - sırpsındığı savaşı
  (bkz: #66063272) - çaldıran savaşı

  devlet-i aliyye muhammediyye osmanlı'nın çöküş nedeni:
  (bkz: #70425586)