şükela:  tümü | bugün
 • patrona halil ayaklanması ile tahttan indirilen padişah yerine getirilen gerileme dönemi padişahlarından birisi. daha sonra patrona halil'i öldürtür. bildiğim kadarı ile ordu ile ilgili yenilikleriyle tanınır.
 • sultan birinci mahmud'un yaptırdığı ıslahatlar daha çok askeri konularda yoğunlaşıyordu. fransa'dan gelen kont de bonnevale, müslüman olup humbaracı ahmed paşa adını aldı ve çeşitli ıslahatlar yaptı.
  topçu ocağını ve bozulmaya yüz tumuş olan humbaracı ocağını yeniden düzenleyen ve osmanlı ordusuna yetenekli subay yetiştirmek amacıyla kara mühendishanesini (mühendishane-i berri hümayun) açan ahmed paşa'nın bu çalışmaları sayesinde, osmanlı rus savaşlarında başarı sağlandı. sultan birinci mahmud lale devri sırasında başlatılan kültür faaliyetlerini de sürdürdü.
  patrona halil isyanından sonra tahta çıkan sultan birinci mahmud döneminde, imar faaliyetleri lale devri'ndeki kadar hareketli değildi.
  bu dönemin en büyük eseri hekimoğlu ali paşa camii ve külliyesi'dir.
  tophane'deki sultan birinci mahmud çeşmesi de o dönem yapılan eserler arasındadır.
  sultan mahmud zamanında istanbul dışında da eserler yapıldı.
  bu dönemde halep'te osman paşa külliyesi ve
  kahire'de habbaniye sultan birinci mahmud tekke ve sebili inşa edildi. ayrıca;
  erzurum vezir ibrahim paşa camii,
  cağaloğlu hacı beşir ağa külliyesi,
  şumnu şerif halil paşa camii ve külliyesi inşa edildi.
 • patrona halili yandaşlarıyla beraber öldürttükten sonra kellelerini topkapı sarayının duvarından dışarı attıran ve dışarıda bekleyen darbeci yandaşlarının çil yavrusu gibi dağılmasını sağlayan padişah.
 • (bkz: sebkatî)
 • en cok kütüphane yaptiran padisahtir. ayasofya kütüphanesini, fatih camii kütüphanesini, nuruosmani camii kütüphanesini, mekteb-i sultani kütüphanesini yaptirmistir.
 • amcası üçüncü ahmet tarafından, üçüncü osman'a da yapıldığı gibi o da hadım ettirildiği için çocuğu olmamıştır.
 • 2. mahmutun isminin onune 2. getirilmesine sebep olmus osmanli imparatorlugunun 24. padisahidir. olumuyle ilgili cok fena dedikodular vardir mezara canli canli gomulmesiyle alakali ama tam olarak oyle olmamis da olabilir tarihi tarihcilere birakmak daha iyi. ha canim cigerim got lalesi devrini kapattiran patrona halil'i oldurmustur hala yasini tutmaktayim.
 • bir rivayete göre cuma namazı sonrası saraya dönerken fenalaşıp komaya girmiş ve öldüğü sanılarak diri diri gömülmüştür. gömüldüğü gece türbesinde kuran okuyan türbedar mezardan boğuk boğuk sesler geldiğini duyunca saraya haber vermeye koşmuş fakat o gün tahta çıkan üçüncü osman'ı hesaba katmamıştır. türbedarı bir daha gören olmadığı rivayet edilir.
 • ikinci mustafa' nın oğludur.
  aralıksız 27 yıl kafes kasrında göz hapsinde kaldıktan sonra 1730 yılında tahta çıkmıştır.
  bu zaman zarfında ne düzeyde bir kültür edindiği bilinmemektedir.
  satranç oynamayı, lale yetiştirmeyi, şiir yazmayı, müzikle uğraşmayı padişahlığında da sürdürdüğüne göre, hapiste geçen yıllarında da bunlarla oyalanmış olmalıdır.
  1730 yılında amcası üçüncü ahmet tarafından kafes kasrıdaki dairesinden getirtilmiş, önce alnından öpmüş sonra saltanata ilişkin öğütlerde bulunmuş ve şehzadeleri ile birlikte kendisine biat edip padişahlığını tanımıştır.
  birinci mahmut ' un saltanatı patrona halil ' in halledilmesi ile başlamıştır. bu da 1730 yılının sonlarına doğrudur.
  birinci mahmut 1754 yılında ölmüş ve babası ikinci mustafa' nın yanına gömülmüştür.
  mahmut' un, uzun bir baygınlık ya da kriz geçirdiği, ölü sanılıp gömüldüğü, gömüldükten sonra başucunda kuran okuyan hafızların boğuk sesler duyup kaçıştıkları uzun zaman konuşulmuştur.
  saltanatı 1730 - 1754 yılları arasındadır.
  çocuğu olmamıştır.

  tema .
  (bkz: osmanlı şehzadeleri)