şükela:  tümü | bugün
 • hitit kralı. babil'in güçsüz olduğu dönemde ordusuyla babil'e kadar gidip fethetmiş. ne var ki hantili tarafından öldürülür.
 • suikastlar silsilesinin başlangıç noktasını oluşturan hitit kralıdır. murşili babil seferinden geldikten sonra hantili tarafından zehirlenir, hantili kral olur, bu seferde zidanta hantili'ye suikast düzenler, zidanta kral olduktan sonra bu sefer de amunna suikast düzenler ve kral olur ve tabi amunna da suikasta kurban gider, huzziya kral olur ve çok kısa saltanat sürer büyük ihtimal bu kral da öldürülür. en sonunda adını hitit fırtına tanrısının oğlu namı değer tarım tanrısı telepinu'dan alan 1. telepinu kral olur ve veraset sistemini düzenleyerek bu cinayetlerin, suikastların önüne geçmek ister. kısmen başarılı olunsa da bu tip cinayetler, suikastlar bitmez.
 • milattan önce 1550'de babili zapt ederek veliahtlığa lâyık olduğunu kanıtlamış hitit kralı.

  babil'in fethi hitit tarihi için oldukça mühimdir; mezopotamya medeniyetinin kapıları anadolu'ya açılmıştır. babil kültürünün hititlere tesiri inkâr edilemez.

  birinci murşili anadolu'ya dönerken,gördüğü yüksek kültürü anadolu'ya da yaşatmak için pek çok sanatkârı,bilim adamını vesaire hattuşaşa götürmüştür.

  eniştesi tarafından öldürülmesi ile puşarumma sülalesi son bulur ve yerine onu öldüren kişi gelir: hantili.
 • eski hitit devleti kralı.
  icraatları arasında; halep şehrini ele geçirip halep krallığını yok etmesi,
  babil'e yağma akını düzenlemesi (ki ben bu olayın farklı bir şekilde cereyan ettiğini, ilerleyen tarihlerde de daha fazla netleşeceğine inanıyorum),

  geri dönüş yolunda da hantili tarafından öldürülmüştür. (bunu telepinuş fermanından öğreniyoruz)
  bu tarihten sonra gasıp krallar devri başlamış ve eski hitit devleti'nin hakimiyet sahası daralmıştır.