şükela:  tümü | bugün
  • 264'te messina şehri latin birliğine mensup bir grup italyan askeri tarafından işgal edilince, şehrin yunanlı halkı kartaca'dan yardım istemiştir.
    bilindiği üzere kartaca denizci bir millettir. roma'nın bu konuda deneyimi olmamasına rağmen bir donanma oluşturmayı başarabilmiş ve kartacalılara karşı üstünlük sağlamıştır. ancak 240'lı yıllara gelindiğinde roma yıkılma raddesine gelse de toparlanıp kartaca'yı yenmesini becerebilmiştir. bu sayede sicilya, roma'ya bağlı ilk eyalet olmuştur.
  • savaşın başında kartaca amirali hanno'nun "kartaca istemezse roma denizde elini yıkayamaz" lafı deniz savaşı konusundaki dengeleri açıkça ortaya koymakta.kartaca denizde romalılar'ı defalarca yenmesine karşın romalılar deniz savaşını yenile yenile öğrenmiş, her defasında yeni donanma kurup kartaca'yı en sonunda alt etmiştir.kara savaşında da çok farklı bir durum olmamıştır.roma'nın sicilya'daki ilerleyişi lilibaeum şehrinde kartaca'lı general hamilcar barca tarafından durdurulmuş, başarılı gerilla taktikleriyle düşmana büyük kayıplar verdirilmesine rağmen roma kartaca'yı barışa zorlamış sicilya'nın mutlak hakimi olmuştur.kartaca senatosunun tüccar, roma senatosu'nun savaşçı, işgalci zihniyette olması bu savaşın ve hatta diğer pön savaşlarının belirleyici unsuru olmuştur.
  • bu savasta roma, kartaca ile olan deniz gucu dengesizligini ve deneyimsizligini kendi kara gucu ve deneyimi ile cozmustur. bu savasa kadar deniz savasinin taktigi dusman gemisini mahmuzlayarak delip batirmaktir. ozellikle savasin baslangicinda belirgin bir deniz gucu olmayan romalilar ellerindeki sinirli sayida deniz aracina piyadeleri doldurmus, gemilere de portatif kopruler eklemisler. kendilerini mahmuzlamak uzere yaklasan kartaca gemilerini kancali halatlarla yakalayarak, iki gemi arasina kopruyu indirmisler, kopruden gecen romali piyadeler butun isi kurek cekmek ya da denizde seyri saglamak olan kartacali denizcileri perisan etmislerdir. roma bu yolla kartaca'nin deniz savasi taktiklerini etkisiz hale getirmis ve kartaca gemilerini ele gecirmek suretiyle kendi donanmasini genisletmistir. dusman gemisini kancalarla yakalayip bordalama taktigi 16. ve 17. yuzyillarda barut ve topculuk teknolojisi ilerleyene kadar gecerliligini korumustur.

    (bkz: #2255286)