şükela:  tümü | bugün
  • tanım: süper bir olay.

çok kısaca açıklayacağım. sonra örneklerle pekiştireceğim.

açıklama:
    cahil birinin bir olayı oluyor ve sözlükte gündem oluşturuyor. insanlar doğal olarak tepki gösteriyor, hiçbir sıkıntı yok. fakat bazı tipler kendi cahilliğinin farkında olmadan başkasına cahil diyiveriyor hemen. adamın eleştirdiği şey aslında kendisinin farklı bir versiyonu ama bunu fark etmiyor. çünkü birini linç etmek o an daha keyifli. hem ayrıca o cahil olamaz "saçmalama lütfen, mal mısın?"
    örnekler:

bir yazar bir rezalet başılığ açıyor. varsa hatasını ya da bilgisizliğini anlatıyor, derdine çare arıyor, en olmadı içini döküyor. gayet güzel. sonra bir cahil çıkıyor ve yalan yanlış akıl veriyor. sonuna da ekliyor "haklarınızı öğrenin, uyumayın, mal olmayın"
    halbuki herifin tavsiyesi de cehalet dolu ve yanlış. eksik. hatalı. hepsi var. böylelerine itinayla mesaj atıp bozuyorum. genelde karşılık olarak küfredip engelliyorlar. küfretmeyenlerin bazıları senin bu alanda uzmanlığını belirtmene rağmen sana öğretmeye çalışıyor. kendi dedikleri bile çelişiyor ama farkında değil çünkü o kitleleri aydınlattı 15 dakika önce tamam mı? sen uzman olabilirsin ama o az önce 45 fav almış bir sözlük kahramanı.

sözlük dışında herhangi bir olay oluyor. cahillik temalı bir olay oldu diyelim. haberlerde, programlarda filan izliyoruz ve gelip başlığını açıyoruz. herkes fikrini, eleştirisini söylüyor. sonra yine başka türlü bir cahil çıkıyor ve büyük bir iştahla "cahil"diye basıyor etiketi başkasına. basmasında sorun yok ama kendi eksikliğinin asla farkında değil.
    bunun en net örneğini son yazdığım funda özkalyoncu başlığında görebilirsiniz. şimdi direkt bkz vermeyeyim, yoksa iyice üzülecek. reklam gibi de olmasın. merak eden açar bulur zaten zor değil.

peki bu kadar saydım, eleştirdim. ben yapmıyor muyum? valla hocam bazen ben de yapıyorum. bir aptallığı eleştirirken bazen götüm açıkta kalıyor. sonra mesaj geliyor. mesajı görünce "hassssssiktir" diyorum. kabulleniyorum. mesaj atana küfretmedim mesela hiç yanlışımı düzeltti diye. ya da ego meselesi haline getirmedim. adamın üslubu kötüyse dalga geçtiğim, ciddiye almadığım çok olmuştur. ama uslu uslu editlediğim ya da komple sildiğim entryler de oldu. yapacak bir şey yok. ama işte bahsettiğim adamla arasında fark var. ben bunu kabullenebiliyorum aga. bunu kabullenebilmeliyiz. bir şey söylerken, bir şey yazarken kırk kere düşünmeliyiz. sonra benim gibi bir işsiz çıkar moralini bozuverir. günün bok olur. ellerin titrer.

bu ego var ya bu ego.. törpülenmesi çok zor. kabul ediyorum. insanlar yediremiyor abi. onlara "sen şuna cahil diyosun ama sen daha cahilsin" denmesini yediremiyor. çünkü az önce o yüksekteydi ve eleştiriyordu. bir anda aynı seviyeye iniverdi. bozuluyor doğal olarak.

ve bu beni çok eğlendiriyor. güldürürken düşündürüyor.
    ama bu durum aynı zamanda tatlı tatlı osururken bir anda kontrolsüzce sıçmak gibi. oldukça hüzünlü.

* *
    **
    *
  • çok net doğru olan olay. olayı karışmaması için harflendirerek ve aşama aşama anlatalım. diğer türlü hayvani cahil barındırıyor insana fenalık geliyor.

a kişisi şimdi cahil değil.
    b kişisi cahil.
    a kişisi b kişisine sen cahilsin demez. neden? çünkü bilir ki cahil dese adam dellenecek, ad hominem yapacak, sövecek.
    b kişisi muhtemelen a kişisine cahil diyecek. a kişisi ise buna gülümseyerek geçecek.

a kişisi cahil, b kişisi daha da cahil.
    b kişisi a kişisine sen cahilsin diyecek. a kişisi buna sen daha çok cahilsin diyecek ve ortalık karışıcak sonrasında ise muhtemelen kavga çıkacak.

a ve b kişisi cahil değil.
    a kişisi b kişisine cahilsin diyecek. b kişisi argümanlarımı çürütmektense neden ad hominem yapıyorsun diyecek? b kişisi "eheh" haklısın bir manipüle etmeyi denedim diyip b kişisinin argümanlarına karşı sağlam bir şekilde karşıt argüman sürmeye başlayacak.