şükela:  tümü | bugün soru sor
45 entry daha
  • ne mümkün, na mümkün. o birilerinden ilki ta kendisi olsa insanın, ömür yetmez başlamaya.
  • mümkündür efendim, sadece gerek yoktur. özellikle de o kişi bunu kabullenemeyecekse tek kelimeyle gereksizdir.
  • kendi mükemmelini yaratmaya çalışmak yerine var olanı mükemmelin olarak benimsemektir.
  • doğaya aykırıdır yani hiçbir zaman hiçbirşeyi olduğu gibi sevip kabullenemeyen insanoğlunun birini olduğu gibi sevebilmesi mümkün değildir. yazın sıcaktan, kışın soğuktan şikayet ederiz; çok yemek yiyip şiştim diye ağlaşırız, aç kalırız açlıktan ölüyorum deriz, gezip tozarız ayaklarımız ağrıdı deriz, tatile gideriz çok para harcadık deriz kısacası eleştirmek insanınoğlunun doğasından kaynaklanıyor. kendimizi bile olduğumuz gibi sevmeyiz ki her yeni yılda aldığımız en büyük kararlar kendimizi değiştirmekle ilgilidir. birşeyleri olduğu gibi sevmemeye bir yandan da onlardan vazgeçememeye mahkumuz.
  • ciddi fedakarlik isteyen bir istir.
  • şiirlerin gazına gelmektir,aslında sevmemektir.
  • yetmez. çelişiktir. zira siz onu bugün olduğu gibi severseniz, yarın bir başka kişi olduğunda, ki yarın gerçekten bir başkası olacaktır, ya da gelecekte olacağı kişiyi de sevmezsiniz. o yüzden atalarımız "ne oldum dememeli, ne olacağım demeli" demişler. haksızlar mı? her iki kişi için de geçerlidir bu?

(bkz: birini olacağı gibi sevmek)
  • kadınlarında erkeklerinde zorlandığı sevgi türü. yok, illaki birşeyler değişecek, illaki karşı taraf kendimize benzetilecek. olmuyorsa olmuyordur ne diye uğraşırsın arkadaş, 3 gün sonra bu değişikliklere uymazsa yani değişmezse karşı taraf sevginde ve nedense saygında azalıyor. hır-gür başlıyor ve kötü ayrılıyorsun.

ama başlarken şöyle güzel, böyle iyiyidi. ne oldu? arımı soktu? benzetemedin kendine, uygulamadı/uygulatamadın isteklerini ve bitti. onun yerine baktın olmuyor, oturup konuş, konuşunca belki mantıklı gelir karşılıklı istekler, veya ayrılırsın dostça, dürüstçe, herkesin kafasıda rahat eder. ne gerek var sıkıntıya? ilişkiler, sıkıntı çekmek için değil, mutlu olmak için değilmi?
  • eninde sonunda o biri asiri fedakarliklarin karsiligini sktirip gitmek
    olarak verecegi icin manasizdir
  • mümkündür efendim. misal, bir anne çocuğunu olduğu gibi sever ya hani, gerçi değiştirmeye de çalışır o ayrı, ama ne olursa olsun sever işte, burada anlaştık mı? anlaştık. şimdi de sevdiğiniz ama olduğu gibi sevmekte de zorlandığınız birini göz önüne alın ve bir an için onun sizin çocuğunuz olabileceğini düşünün. bir an. üstelik bu anneninkinden daha kolay, çünkü anneler çocuklarını ergenken de seviyorlar, tuhaf ama gerçek.
317 entry daha