• "kanayan yaralarına kan dursun diye başka bedenler basarsan, daha çok mikrop kaparsın."

murathan mungan
  • birini değil "sevmeyi" unutturur.
  • o birlikte olunan başkasının hayatını sikip atmaktır!
  • çivinin üstüne çivi çakmaya çalışmaktır..
    ustayı yorar..
    çekici isyan ettirir..
    eski çiviyi daha da derine saplar..
    yetmez, yeni çiviyi telef eder..
    oysa eski çiviyi sökmek gerek.. dolunun alacak yeri yoktur sözlük.. sadece boşlukları doldurabilir insanoğlu..
  • tek başına bir birey olamamak ve yaşamak için sürekli birilerine ihtiyaç duymak eylemidir.
  • o başkasını, unutacağın kişi kadar sevemediğin zaman bir sikime yaramayacak olan eylem. bu unutamamanın üzerine, kendine olan kaybettiğin saygını da eklersin. bir de onu suçluyordun aynı şeyle. bokunla oyna şimdi!..
  • "daha kac vucut gerek bana, benim seni unutmama..." moduyla umudu bulmak icin baska bedenlere sarilmamizin hatasini murathan mungan 1 cumleyle harika bir sekilde ozetliyor:

"kanayan yaralarina; kan dursun diye baska bedenler basarsan, mikrop kapar."
  • "yara bandı sadece yarayı kapatır, iyileştirmez." sözü vardır bu durumlar için, kullanınca havalı oluyor.*
  • birini unutmak imkansızdır ancak hissedilen acıyı hafifletmek mümkündür. bir başkasıyla birlikte olmak acıyı hafifletebilir; tıpkı öleceğimizi bile bile kendimizi hayatın akışı içerisinde bir şeylerle meşgul edip oyalamamız gibi.

ama işin içinde bir iki yüzlülük, bir art niyet var.

sevgilimden ayrılıyorum ya da sevgilim benden ayrılıyor. bir anda zamanımın önemli bir kısmını beraber geçirdiğim bir insanı, ve sevdiğim bir insanı hayatımın düzeni içinden çıkarıyorum. geriye bir boşluk kalıyor. bu boşluğu ille de yeni bir insanla doldurmak gerekmiyor. spora başlamak, yeni bir dil öğrenmeye başlamak gibi aslında yapılabilecek enerjiyi çok güzel şekilde kanalize edebilecek pek çok aktivite var.

ama yok, adam bu enerjiyi harcamak yerine başka bir insanı harcamayı göze alıyor. artık bundan sonra kimse bu adama iyi insan demesin. kendisiyle baş başa kaldığında aslında iyi bir insanım demek de yok artık. bir ruhu kirletmek bu kadar basit işte. daha sonra kendinizden kaçarken yakalarsınız kendinizi, yalnızlıktan kaçarken.

tam anlamıyla korkaklığın, kötü niyetliliğin, samimiyetsizliğin ve özgüvensizliğin dışa vurumudur.
  • kolay yoldur. çivi çiviyi söker ancak kalbiniz de delik deşik olur.
hesabın var mı? giriş yap