şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hep bir şekilde onu hatırlayacağını kabul etmektir. yalnızca bunun etkisi azalabilir. o da zamanla. ama asla hafızandan, ruhundan silinmez.
 • demiştim demiştim yine diyorum.
  (bkz: spor yapmak)

  ne yaptığınızın bi önemi yok ister vücut ister koşu, bu dönemde en büyük sıkıntı genelde üzgünlükten kalp ritminizin çok değişmesi, spor ise bunu düzenler ve siz aniden yavaşlayan kalp yüzüne depresif , aniden artan kalp hızı yüzüne de agresif olmazsınız. ve bir de üstüne özgüven sahibi olursunuz biraz daha.
 • unutmak için yollar aramaktan vazgeçmektir ilk iş. nasıl ki uyumaya çalıştıkça, kendimizi buna zorladıkça uyku kaçar, birini unutmaya çalışmak da onu daha çok hatırlamaya sebep olur. en fazla kendinizi kandırırsınız unuttum diye ama bastırdığınız o duygu gerek rüyalarla gerekse ani öfke patlamaları ve ağlama krizleri ile daha acı şekilde yüzleştirir sizi onunla. en güzeli zamana bırakmaktır. acısını çekin ve kendinize zaman tanıyın. sonrasındaysa unutmak demeyelim de alışıyorsunuz hatıralarla yaşamaya.
 • sadece bunun bir süreç olduğunun farkına varmak yeterli olacaktır. kimler unutulmuyor ki hem...

  ya hem yemişim eski sevgilisini, hiç olmayan platonik aşkını be... analar, babalar küçücük çocuklarını toprağa veriyor bu hayatta ki onların bile belki adını duyunca yürekleri yansa da alışıyorlar zamanla.

  ayrıca aşk meşk işleri için tek söyleyeceğim:
  size tüm bunları yaşatan zalımın evladını unutmak için harcadığınız zamana yazık değil mi? hiçbir şey yapmayın sadece boşverin en temizi...
 • (bkz: #49277908)
 • birini unutmanın en iyi yolu hatırlayacak yeni birini bulmaktır.
 • yalnızlıktan keyif almaya başlamak.
 • bir başkasını bulmaktır.
 • sizin ona bakarken gördüğünüzü aslında onun size bakarken görmediğini, aslında çok çok uzun zamandır veya hiçbir zaman sevilmediğinizi aklınızdan çıkarmayarak başlamak gerekir. lakin kimse unutmaz, sadece alışır. hakkında hesabının sorulacağı bir ahiret vardır. hakkınızı haram edip zat-ı muhteremi allah'a havale edin.

  önemli not:unutacağım diye beyninizi veya vücudunuzu uyuşturmayın. sürekli başa sarar.
 • ondan uzaklaşabildiğin kadar uzaklaşmak. mesafe olarak uzaklaşmak en başlıcası. ama bazen şartlar el vermez, o zaman da zihnini başka şeylerle doldurup onu zihninden uzaklaştırmayı denemek en doğrusu. yukarıda yazıldığı gibi spor yapmak bu noktada bayağı yardımcı olacaktır. ben sevdiklerimi düşünerek unutmayı denemiştimve mesafe avantajı olduğu için çok büyük sorun yaşamamıştım.

  ama zihnen uzaklaştırmada dikkat edilmesi gereken her zaman bir şekilde hatırlama imkanının olduğu. bir an en ummadık yerde akla gelip yeniden dengeleri de alt-üst edebilir. eğer çok fazla büyük hatıra yaratacak bir şey olmuşsa, bir yere yazıp veya ses kaydı alıp ulaşmaya üşenecek bir yere atılır. hem hafızada tutmaya gerek kalmaz hem de onun rahatlığıyla daha rahat zihinden uzaklaştırılabilir.

  ama gerçekten zordur birini unutmak. çünkü birini unuturken kendinden de parçaları unutman gerekir.