şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sayın ince ve akşener'in manifestolarına bir bakayım belki atlamışımdır kaçırmışımdır dedim. özellikle muharrem ince'nin çok muallakta vaadleri var şuan en büyük sıkıntı ekonomi alanında olmasına rağmen kendisi ülkeye genel anlamda bir huzur vadetmiş. işte klasik tek başıma korumasız yürüyeceğim halk arasında vs. tarzında.

  meral akşener'in ise görece daha sayısal, ekonomik dişe dokunur vaatleri var ama yine de vergi anlamında bir indirimden kimse bahsetmemiş. halbuki sadece vergi konusunu gündeme taşıması halinde bile %1-2 oy toplayabilirdi. garip bir şekilde bu tatlı vergi kapısından kimse vazgeçmiyor. inanın hayreti mucip yazmamak için kendimi zor tutuyorum.
 • bu ekonomiyle kısa vadede, hem benzinin 3 lira olmasını hem de kdv'nin kalkmasını beklemek gerçeklikten uzaklaşmaktır gençler ben size söyleyeyim.

  dilimde tüy bitti ama üretime başlamadan hiçbir şey bir anda güzel olmayacak bunu kafamıza koyalım.

  vergilerden gelen para çok değil iki yıl düzgün yerlere aktarılsa en az 100 milyar lira kullanılabilecek durumda olur. bununla cidden güzel yatırımlar yapılabilir. hem çiftçiye hem tarıma hem de sanayiye.

  boş vaatler aklı başında kimseyi galeyana getirmemelidir kısaca.
 • şimdi erdoğanınkini de okudum o da ahdim olsun ki, faiz, enflasyon ve cari açık düşecek demiş ve ardından vergiler düşürülecek diyerek de eklemiş ama tabi ki spesifik net şeyler söylememiş.
 • vergi kalkarsa sana doğru da bir şeyler kalkar. vergi kalkmaz ama adil bir vergi sistemi ile vergiyi hissetmezsiniz bile. bizdeki vergi ise bildiğin tecacüz.
 • bugün muharrem ince edirne mitinginde damga vergisi ve ösym sınav ücretlerinin kaldırılacağını duyurdu. damga vergisi düşük miktar ama neredeyse her şeyden alındığı için önemli bir vaat bana göre.
 • vergiyi kaldıracağız.

  not: biri
 • demezler. biri emeklinin cebine 3 kuruş harçlık koyar, diğeri çiftçiye indirimli motorin vereceğim der, bir diğeri banka müdürü gibi borç yapılandırma vaadeder. ya benzindeki fahiş vergiler? her boka uygulanan ötv?

  kimsenin umrunda değil. işin ilginci tartışma programlarında, ropörtajlarda bile sorulmuyor bu konular. kaldırmayı bırak, azaltacağız lafını bile duymadım.

  edit: aşağıda boş konuşan lahmacuncu arkadaş, muharrem ince ne zaman "benzinde ötv kalkacak" demiş ben hiç duymadım da. link varsa alalım.
 • vatan partisi seçim bildirgesinden:

  "üreticinin mazotundan alınan vergiyi indireceğiz."
  "çiftçinin sulamada kullandığı elektrik fiyatlarını indirecek, elektrik borçlarının yarısını sileceğiz."
  "teknoparklara sağlanan vergi avantajını bütün yazılımcılara vereceğiz."
  "genel sağlık sigortası’nı kaldırarak, türkiye cumhuriyeti kimliği olan her vatandaşa, yaş sınırı koymaksızın parasız sağlık hizmeti sağlayacak düzenlemeleri iki yıl içinde tamamlayacağız. bu kapsamda, genel sağlık sigortası borçlarını iptal edeceğiz."
 • (bkz: 2018 ekonomik krizi)

  şu başlığı tüm yıldan şukela moduyla okumanızı öneririm. vergi indirimi bekleyen herkes okumalı.
 • muhalif adayları kıçıyla dinleyen yazar beyanı. en basit muharrem çıkıp benzin de ötv kalkacak, çiftçi desteklenecek diye bas bas bağırıyor. a haberden kafanı kaldırda etrafa bak.

  ulan vaadetseler palavra sıkıyor dersiniz. bahsetmese neden vaadetmedi dersiniz.