şükela:  tümü | bugün
  • gittiği yerde bolca rakı içebiliyor olmasını temenni ettiğim epey güzel bir abimin, yine kendisi gibi çok güzel bir anlatısı var bu konu hakkında sıkıntısı olan kişilere dair;

"karşısında oturuyor olmamı sağlayan tek şey geçmişte yaşadıklarımdı. orada bulunuyor olmam, o güne kadar bir şeylerin ters ya da düz gitmiş olmasıyla alakalıydı. birilerine geçmişimi anlatıyor olmamı garipsediler hep ama kimse hayallerimi onlarla paylaşmak istemediğimi anlamadı. hayallerim yalnızca bana aitti. marjinali, ihtimal dahilinde olmayanı ve vaktiyle sahip olabileceklerim... başkasını anlatıyor olduğumu sandı, öz be öz kendimi anlatıyorken başkası üzerinden. tanımadığı bir kadının gözlerinden bahsederken, bir kadının göz bebeklerinin titremesini dahi belgesel tadında izleyebilen biri olduğumu anlamasını istedim ben sadece. dangalakmışım. peh. umurumda mı? kadınlar geleceğe dair güzel sözler işitmek istiyorlar biliyorum, doğaları gereği öyle olduklarını da bir yerlerden duymuştum ama ben hayatımı bir başkasını başlangıç noktası olarak belirlemek için çok yaşlıyım. bunu direkt olarak kendisine söyleyemedim. evet söyleyemedim belki ama sakalımın akından anlaması gerekirdi."

bana kalırsa, insanlara zaman vermek gerekiyor şans yerine. siz zamanı verin, şanslarını kendilerinin yaratacaklarını göreceksiniz. zaman mefhumu, geleceği göremediğimiz sürece, hep geçmişten yana olacaktır kuşkusuz ve şans, değerlendirilip değerlendirilmediğiyle değil, görülüp görülmediğiyle birlikte anlam kazanacaktır. zamanınız bol olsun.
  • güven duygusuyla oturduğunuz masaya, samimiyet havası getirmiş olursunuz. karşınızdaki için sıkıcı olmayacak kadarından söz edersiniz. ilgiyle dinliyorsa devam edersiniz. artık boş gözlerle baktığını görüp, ilgisinin dağıldığını hissederseniz geçmişe bir ara verip sözü karşınızdakine bırakırsınız. yine karşınızda kimin oturduğuna bağlı olarak değişir olayın yönü.

dinlemeyi seven bir insan olduğumdan biri bana her şeyinden söz edebilir. konu yeter ki ilgi çekici olsun. diğer olasılık bir süre sonra sıkıntıya boğma ihtimalidir. ancak yine de insana dair hikayeler ilgimi çekmiştir hep. ben de hikayeleri dinleyip hayal dünyamda onları işlemeyi severim.

bir kadın özelini bana anlatıyorsa ve ikimiz arasında özel bir adım atılmışsa ve de mahremiyete girmeden bunu aktarma hüneri varsa o saygı duyulasıdır. ben sormam geçmişi; ben sormadan o paylaşmak isterse kendi bilir. kadın olarak saklaması, bir nebze paylaşması, hatta üzerinden atar gibi her şeyiyle haykırması da ona kalmıştır. ancak bu konu sadece bir kere anlatılır. bir daha açılması, ilişkiye; geçmişe ve şimdiye saygısızlık damgasını vurur.

anlatıcı ya da dinleyici olarak biriyle ilk planda bir şeyleri paylaşabiliyorsanız ne mutlu size. yaşamınız böyle insanlarla dolsun. tabii ki samimiyetin kalıcılığı tek yönlü ya da karşılıklı sır tutma niteliği ile doğrudan ilişkilidir.
  • toplu taşıma araçlarında bol bol karşılaştığımız insanlar. bazen karşıdaki güven veriyorsa otomatik kafa sallamayı bırakıp siz de anlatabiliyorsunuz birkaç bir şey. nasıl olsa bir daha görmeyeceğim rahatlığı da var.
    son üç yıldır çok sık yolculuk yapıyorum. yaşlı teyzeler genelde torunlarını ve gelinlerini anlatıyor. orta yaşlı kadınlar sorunlu evliliklerini. gariptir ki (belki de değildir) hepsinin evliliği sorunlu. orta yaşlı erkekler çocuklarından ve iş hayatlarından bahsediyorlar. geçenlerde biriyle uzuun uzun aydındaki apart eksikliğini konuştuk. adam müteahhitmiş. genç nüfus sevgililerini anlatmaya bayılıyor. dokuz saatlik bir yolun sekiz saatinde askerdeki sevgilisini anlattı biri. hepsinde konu bir şekilde geçmiş yaşantılardan geçiyor ama en çok yaşlı amcalar anlatıyor geçmişi. sanırım en çok yaşlı amcalar özlem duyuyor. çocuklarının, torunlarının çocuklukları, gençlik arkadaşlıkları ve bunlardan çoğunun artık hayatta olmaması, en çok da askerlik anıları. herkesin çokça keşkesi var bu anlatılanlarda. hiç kimse yaşadıklarından memnun değil. bazen ben bile keşke diyorum anlattıklarına. başkaları için keşke demek çok kolaydır çünkü.
    ben de toplu taşımada geçmiş hikayeleri anlatmaya başladığımda az keşkeli hikayeler anlatacağım sözlük. hiç kimse keşke demeyecek benim yerime. tek sorun henüz bunu nasıl yapacağımı bilmiyor olmam.
  • bana yapıldığında direk soğuduğum eylem.