şükela:  tümü | bugün
 • aslen minik takim pamukspor'dan yetismedir.. kucuk a takimina gectigi yil ulkere transfer olmustur, cok atletik ve yeteneklidir, bi de kardesi vardir erkan batuk, o biraz daha zeki bi oyuncudur kendisinden..
 • 1990 dogumlu ve 1,95 boyunda fiziksel olarak hazir gorunumu veren basketbolcu... ayni zamanda sehremini lisesinde okuyup, takiminin formasini terletmektedir. bu sene 3 kupa kazanmistir takimlari;

  yildizlar turkiye sampiyonlugu
  liselerarasi dunya sampiyonlugu
  avrupa yildizlar sampiyonlugu
 • nike ın gerçekleştirdiği jordan all america classic organizyonunda türkiye nin micheal jordan ı seçilmiş oyuncudur kendileri.alpella takımının formasını giymektedir ve dileriz ki kendini iyice geliştirir ve milli takımımızada faydalı bir oyuncu olur
 • aradan gecen 2 senede boyu 1.98 cm olmus basketci.
 • 2009-2010 sezonunda karşıyaka forması giymekte olan,bu hafta banvitspor potasına (aslında maç karşıyaka arena'da olduğu için saçma bir deyiş) 24 sayı bırakmış geleceğin yıldız adayı.
 • türk basketbolunun genç yıldızlarından biri. enes kanter, hüseyin göksenin köksal ve birkan batuk ile iyi bir jenerasyon geliyor. birkan hakkında geniş bir inceleme burada:
  http://tasustu.blogspot.com/…9/11/birkan-batuk.html
 • hidayet turkoglu'nun kuzeni oluyor.
 • karşıyaka'nın genç yıldızı. arena'da "birkan ba-ba-ba-ba-batuk" seslerini çok sık yankılandırmaya başlayan oyuncu.

  türkiye'nin michael jordan'ı seçilerek duyurmuştu adını. amerika'ya gidip majesty ile basketbol oynamışlığı, oturup bir çayını içmişliği iki muhabbet etmişliği vardır. liselerarası dünya şampiyonası'nda şehremini lisesi ile avrupa ve dünya şampiyonu olmuşluğu da vardır.

  iki yıldır pınar karşıyaka'da oynuyor ve yılbaşında sözleşmesini 2 yıl daha uzattı.

  doğru düzgün takip ediliyor olsa, bu sezon tbl'de en çok gelişme kaydeden oyuncu* seçilmesi gerekir. istatistiklerinde öyle çarpıcı bir artış yok ama, kat ettiği basketbol gelişimiyle bunu kesinlikle hak ettiğini düşünüyorum. hayatım boyunca bu gelişimin bir benzerini sadece semih erden'de gördüm iki yıl kadar önce.

  geçen yıla kadar bu genç ve yetenekli kardeşimiz karşıyaka'da en tav olduğum oyuncuydu. tüm üstün yeteneklerine rağmen basketbol zekası olarak çok zayıf görünüyordu saha içinde. yapamayacağı işlere kalkışmalar, yapamayınca moral bozmalar, yapınca sevinçten havalara uçmalar birşeyler. artistlik yaptığından falan değil efendi bir çocuk ama hakikaten çocuk gibi duruyordu sahada hareketleri. oyunu okuma anlarında da yansıyordu kendisine bu. gereksiz şutlar, gereksiz fauller, kötü top kayıpları. bir hata yapınca telafi etmek için yardırıp ikincisini yapmalar. hepsi birkan'daydı. tüm arzusuna rağmen veya o arzusu yüzünden her an takımı yakma potansiyeline sahip bir genç kardeşimizdi. ancak sürekli yürekten oynaması, sahada herşeyini vermesi ve sahip olduğu ciddi yetenekler sayesinde ve en başında genç yaşı nedeniyle hoş görürdü karşıyaka taraftarı.
  bu yıl kendisi için bir kırılma noktası olacaktı. ya yetenekli ama boş genç basketbolculardan olup yavaş yavaş kaybolacaktı ya da üzerine koyup büyük basketbolcu olma yoluna girecekti. birkan'ın inanılmaz bir gelişimle doğru yola girdiğini düşünüyorum. yetenekleri zaten üst düzeydeydi ancak basketbol zekasını ve oyun görüşünü bu denli geliştirmesi gerçekten inanılmaz.

  bu yıl takımın amerikalı gardı osiris eldridge'nin önünde ilk 5 başlıyor.
  ilk yarısı sona eren tbl'de ortalama 28 dakikada 11 sayı, 2 ribaund, 2 asist, 1 top çalma istatistiği ile oynuyor. istikrarlı bir oyunla 14 maça çıkıp 9 maçta çift haneli sayılara ulaştı. ligde 500 sayı barajını da aştı.
  grup maçları sona eren eurochallenge'de de 25 dakika ortalamayla 10 sayı, 1 ribaund, 1 asist, 2 top çalma istatistiği ile oynuyor. burada da oynadığı 8 maçın 6 tanesinde çift haneli sayıları buldu.

  şut yüzdesini de gayet yükseltti ama bundan önemlisi şut tercihlerini olgunlaştırması oldu. top kayıplarını azalttı ve ideal bir noktaya getirdi. şut yüzdesi, top kayıpları, fiziksel gelişim gibi konular zaten ilerleme beklenen şeyler genç oyunculardan. ama basketbolunun bu seviyede olgunlaşması gerçekten muazzam. geçen yıla kadar top birkan'ın eline gelince yüreğimiz ağzımıza gelirken bu sene kesin olumlu bir hareket yapacak diye güven duyuyoruz. inanılmaz olgun oynuyor. gereksiz şeylerin peşinden koşmuyor zorlamıyor, akıllı oynuyor. gerektiğinde insiyatif alıyor, işi bitiriyor. yoksa takım oyununa dönüyor. bunun sonucunu da alıyor. haarlem gençliğine özenen ergen olmak yerine artık yugoslav dayıları gibi oynuyor resmen. hücumda top tutuyor, oyun kuruyor. potaya drive edişleri zaten çok iyiydi, artık bunları doğru zamanlarda kullanıyor ve garanti sayılar buluyor bu sayede. savunmasını da bu yönde geliştirdi. zaten iyi bir savunmacıydı ama yaptığı gereksiz faullerle, adam kaçırmalarıyla takım düzenini çok bozuyordu. artık akıllı bir biçimde doğru savunmayı yapıyor ve takım ona güveniyor savunmada. insiyatif alıp rakibin skor bulan oyuncusunu "abi bırak ben tutayım" diyerek diğer oyunculardan alan hatta takım arkadaşlarının "birkan bu senin" dediği bir oyuncu haline geldi. aynı güven hücumda da duyuluyor kendisine ve hiç mahcup etmiyor. özellikle takımın diğer skorerleri sahadayken takım oyununa konsantre olup kendisine ihtiyaç duyulunca sahneyi alıp sayıyı yazıyor olması, sonra savunmaya dönüp aynı ciddiyetle savunma yapması kusursuz işler. zaten çok yetenekli bir basketbolcu. karşıyaka taraftarıyla ve takım arkadaşlarıyla iletişimi de mükemmel. böyle devam ederse eğer, baksetboluyla hali tavrıyla, gidişatı yıldız oyuncu gidişatı oluyor bire bir. furkan aldemir ile beraber şampiyon karşıyaka kadrosunun temel taşlarından biri olacaktır.
 • beko basketbol ligi all-star türkler karmasına seçilen oyuncu.
 • beko all star 2011 mvpsi seçilerek tüm karşıyakalıların göğsünü kabartan aslan parçası.