şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şule yüksel şenler'in huzur sokağı isimli romanından yücel çakmaklı tarafından beyazperdeye uyarlanmış bir film. başrollerde izzet günay ve türkan şoray oynamış. (bkz: huzur sokağı)
 • kanal 7 bu filmde türkan şoray tesettüre giriyor diye pek sever, neredeyse her hafta yayınlar.
 • tekrar tekrar izlenilecek ve gözleri sulandırabilecek huzur veren bir filmdir.*

  --- spoiler ---
  türkan şoray zengin modern bir ailenin şımarık kızı iken, izzet günay da aynı mahalleye yeni taşınmış mutaasıp fakir bir delikanlıdır. mahallede başlayan arkadaşlıkları kızımız feyza'nın* arkadaşları ile girdiği iddia ile bozulur, yıkılır. feyza'nın doğum gününe katılıp katılmayacağı konusundaki iddiayı istemeyerek de olsa kazanan feyza gerçekleri delikanlıdan saklayamaz ve çok üzülür. delikanlı kendisiyle irtibatını keser. feyza'da zengin alkolik, kumarbaz bir adamla evlenir. bu arada da bir kızı olur ve hak yolunda da emin adımlarla ilerlemeye başlar. dadısı kendisine namaz kılmasını, kur'an okumasını öğretir. bir zaman sonra kocası kendisini kumar masasına yatırınca evini terkeder. eski fakir mahallesine döner, elişi, dikiş dikmeye ve kızını büyütmeye başlar. izzet günay'da annesinin uygun gördüğü bir hanımla hayatını birleştirmiş ne yazık ki oğlunun doğumunda da eşini kaybetmiştir. kader ağlarını bir kez daha örer, bulur kahramanlarımız birbirlerini lakin bu sefer de ikisi de dul oldukların birbirlerine söylemez, gurur yapar ve ebedi ayrılıklarına sebep olurlar. ne zaman ki feyza hanım hastalanıp hastanelik olur ki zaman artık çocukların zamanıdır. feyza hanımın doktoru eski aşkının oğludur ve gönlünü türkan sultan'in kızına kaptırmıştır. isteme faslında tekrar karşılaşan ikili şaşır ve erkek tarafı elif'i isteme(ye)den bir bahane ile kalkar, gider. sonu genç çiftin mutluluğu ve türkan sultan'ın izzet günay'ın kollarında ruhunu teslim edişiyle biter ki ruhun göğe yükselip de yukardan izleyiş sahnesi acıklıdır.
  --- spoiler ---
 • filmin yapımcılarından ali osman emirosmanoğlu'nun ülke tv'deki tahta köprü adlı programda söylediğine göre: 800.000 lira maliyeti olan filmde sadece türkan $oray'a verdikleri para 150. 000 liraymı$.
 • muhafazakar türk sinemasının ilk örneklerinden, 1970 tarihli, türkan şoray'lı, izzet günay'lı bir film. türkan şoray için tülbent tercih edilirken, kızı için "emine erdoğan" türbanı uygun görülmüş. (bu bağlama şeklinin 70'lerden bu yana uygulandığını görmek ilginç geldi, ben emine erdoğan'ın icadı sanıyordum.) gelinliği kapatmak için bir pelerin kullanılmış. anne-kızın başbaşa olduğu sahnelerde baş örtüsü yokken, mekana bir erkek girdiğinde kapalılar. son sahnede türkan şoray ölüyor ve izzet günay kedi sevmeyen birisi kediyi nasıl tutarsa sevdiği kadını öyle tutup, bakakalıyor, çünkü karısı değil, nikahsız öldü. kadın düştü düşecek derken film bitiyor.
 • fonunda ey büt-i nev eda çalar.
 • insan sirf kuru akilla kaldi mi rezillesiyor diye bir lafi vardi ki filmin en can alici yerlerinden biridir. yillar once adamlar kati rasyonelizmin elestirisini genel izleyici kitlesine yonelik bir filmle yapmislar helal olsun.
 • tam da ben, odtü ' de cemaatçi kadınların cemaat evleri reklamı için açtığı stand çevresinde karşı eylem yaptıktan(döviz açtılar) sonra ne gerekçe ile olduğu belli olmayan bir şekilde onlardan birisi gözaltına nisan yiğit alındı ve diğeri de aranıyor olarak duyurulan heyem yiğit şokundayken

  http://www.radikal.com.tr/…_yakalama_karari-1149743

  bu sabah kanal de bu filmi gördüm, baştan sona izledim. filmde aslında psikolojisi bozuk, aidiyet duygusu yaşayan, boşlukta bir kadının aşk uğruna yaşam biçimini değiştirme öyküsü olduğunun farkında değiller.... bu ve benzeri öyküler tarihte çoktur tahtından tacından ya da servetinden, statüsünden vazgeçen kadınlar bilinir.

  filmde islamik muhafazakar yaşamı yüceltirken, muhafazakar yaşam dışındakileri ötekileştiren, aşağılayan yozluk, hiçlik, kötü bir yaşam olarak sunan gösteren din ve namus kavramını doğrudan kadın bedenine ve başörtüsüne endeksleyen bir film.

  edebi nitelikten ve ve politik bilinçten son derece yoksun senaryolu bu film de türkan şoray neden oynamış şaşırtıcı, diğer oyuncular için bir rol, bir o an gelir olarak görülme olasılığı ile affedilebilecekken t. şoray için aklım karıştı.. bir yandan uçansüpürge dahil pek çok kadın hakları ve feminizm savunucusu ve orijinli çalışma yapan stk'larla etkinliklerle zaman geçirir öte yandan bu filmde oyna..

  dahası bu filmin başka bir önemli yönü de var. senariste esin veren hikayenin yazarı şule yüksel şenler ise tr de türbanı var eden kadın. ilk türban bağlayan yani bu şekilde baş bağlayan kadın, yoksa tr de baş örtüsü son derece sınıfsal anadolu'da köylü ya da yoksul kadın hep başını bağlamış. hatta istanbul'da ya da çeşitli şehirlerde sosyete ya da üst sosyal sınıf 1940-55 arasında holywood gazı ile eşarp kullanmış başıbağlı, spor otolarında giderken doğa gezilerinde vb eşarp modası gelmiş..

  neyse filme dönersek film son derece küçük akılla senaryolaştırılmış, politik islamın ilk icraatlarından birisi olarak aslında önemli bir yer eder. türk sinemasında ilk türban kullanılan filmidir.
 • aşırı derecede türk filmi klişeleri barındıran, bol neevet naayır'lı, bir adet uydurulandinbarındıran film. (bkz: gerçek islam)(bkz: kuran)

  hadislerin dini kaynak olamayacağını, nur suresi 31.ayette başörtüsü yazmadığını anlamadılar bir türlü. (hımar kelimesi geçer bu da örtü demektir, salınız ifadesi de yoktur, göğüs çatalının üzerine yerleştirin/koyun yazar.)

  ayrıca islam'da doğum günü kutlamak, müzik dinlemek, kadınlı erkekli buluşup birlikte dostane yemek yemek, hepibörtdeeeydiye bağırmak yasak değildir. (haremlik selamlık yoktur hac ibadetinde olmadığı gibi... perde arkasından konuşmak peygamber eşlerine özel bir emirdir... eve ne idüğü belirsiz insanların peygamber kim diye girmesinden ötürü, kadınları korumak, peygamberi de rahat ettirmek amaçlı olduğunu düşünüyorum)

  --- spoiler ---
  klişe 1
  türkan şoray'ın bıçaklanıp yere düşerken, damat adayının annecim diye haykırmasından ötürü çok mesut olduğunu söylemesi
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  klişe 2: türkan şoray'ın sonuna kadar kelime-i şehadet getirip, sevdiği adamın kollarında ölmesi
  --- spoiler ---

  dinin kaynağı yalnızca kuran'dır.
  kuranagöredininkaynagı

  hadisler dinin kaynağı olamaz.
  hadislerdininkaynagıolamaz

  haremlik selamlık islam'da yoktur.
  haremlikselamlıkdindeyoktur
 • vesikalı yarim filminin ardından izlenmesi tavsiye olunur.