şükela:  tümü | bugün soru sor
 • korkmamız gereken tek şey korkunun kendisidir.
 • vatandaşlık başvurusu için tcnizi, anne adınızı vs isteyen bir çeşit dijital devlet. ne kadar güvenilir orası muamma.
 • hemen death star kurarlar, dikkat.
 • ancak uzaylılar ortaya çıkıp anamızla münasebette bulunursa mümkündür çünkü insan evladı başka bir düşmana karşı birleşmedikçe birlik olamaz, kendine benzeyenlerin ve kendisinin çıkarını düşünmekten kendisini alıkoyamaz. bu açıdan baktığımızda karşımızda uzaylılar büyük bir güç olarak durursa bütün insanları kendinden sayacaktır ve bu hayal belki gerçek olacaktır.
 • enis timuçin'in hayata geçirdiği proje.
  toprak yok, vergi yok, seçimleri dijital ortamda ve daha neler neler...
  dijital ortamda vatandaş oluyorsunuz.
  birleşik dünya devleti
  vatandaşı ol
 • yeni bir oluşum. belki de gerçekten anlattıkları hayal dünyası gerçek olabilir(!)

  sadece türkçe olarak açılmış bu site, bütün dünya insanlarını kapsadığını; din, dil, ırk ayrımı yapmayacağını söylüyor. isteyen herkes vatandaşlık formunu doldurup, vatandaşı olabiliyormuş (form da türkçe). global bir teknoloji devleti olacaklarını savunuyor ama dil seçeneği yok. olsun, ilerde olur herhalde.

  kurucusu olan kişi yıllardır bu proje üzerinde çalışıyormuş ama farklı dil seçenekleri olan bir site oluşturamamış. sanırım sebebi önce kendi milletimiz bir üye olsun, oluşan talebe göre sonrasına bakarız diyorlar.

  bu devletin bazı temel etmenleri var. sırasıyla bunları inceleyelim.

  adalet:
  kişi bir suç işlediğinde (doğaya zarar, kadına şiddet gibi) cezası birleşik dünya devleti vatandaşlığından çıkartılmak olacak. şimdi bu devlet kadına şiddet uygulayan bir insanı nasıl tespit edeceğinden ve nasıl bir yargılama yapacağından bahsetmiyor tabi ki. o da sanırım telepati yöntemiyle çözülecek. evrene mesaj göndererek bir insanın gerçekten suçlu olup olmadığı bulunacak ve sadece vatandaşlıktan çıkartılıp, bu devletin olanaklarından yararlanması engellenecek. mantıklı. yada asıl vatandaşlığı bulunan ülkede yargılanıp cezaevine gönderilenleri vatandaşlıktan çıkaracak. o da cezaevi gibi bir sistemimiz yok mantığına aykırı oluyor sanırım. neyse o konuyu sanırım daha detaylı düşünmüşlerdir ama sitelerinde bu kadar yazıyor.

  savunma sanayii:
  insan ırkına, yine insan ırkı tarafından yapılan katliamları engellemek için savunma amaçlı teknolojiler geliştireceklermiş. mesela bir yere atom bombası atıldı, bu devletin vatandaşı olanlara atom bombasını engelleyecek teknolojik şeyler vereceklermiş. ışın kılıcı gibi bir şey sanırım bu. bomba geldiğinde, etkisiz hale getiriyorsunuz. şahane!

  serbest dolaşım:
  yeterli sayıya ulaştıklarında vatandaşlarına dünyayı vizesiz, pasaportsuz, hiç bir prosedür olmadan dolaşabilme şansı vereceklermiş. onu nasıl yapacaklar anlamadım ama vardır herhalde bir bildikleri.

  yönetim:
  vatandaşlar sanal ortamda oylarını kullanarak başkan ve başkan yardımcısı seçebilecekler. başkentleri dönem dönem değişecek. yani bir bakmışsınız istanbul, bir bakmışsınız new york başkent olacak. en beğendiğim olay ise hangi devlet nerede usulsüzlük yapıyor, nerede ağaç kesiyor, nerede çevreye zarar veriyor bunu görebilecek olmamız. bütün bilgileri kamuoyuna yayacaklarmış. çevreye zarar veren devlete ne yapacaklar onu bilmiyoruz. yani şuanda bile kim nerede ne yapıyor onu görüyoruz zaten ama uygulama nasıl olacak, ne gibi bir yaptırım uygulayıp, nasıl önlemler alınacak bu gibi şeylerin bir daha yaşanmaması için, onunla ilgili bir bilgi henüz verilmemiş.

  en sevdiğim kısım olmakla birlikte sitede uzun uzun açıklanmış tek başlık para:
  bitcoin tarzı bir sanal para olacak ve bu para bu dijital devlette serbest dolaşıma sokulacak. insanlar ortaklaşa marketler, fabrikalar kurup kendi ürettikleri şeyleri satın alacak. mesela gıda sektörüne karşı alternatif bir şey kurabilecekler. aynı şekilde petrole karşı da alternatif bir şey kuracaklar. ne olduğunu ilerde öğreneceğiz sanırım. en sevdiğim açıklama ise şu oldu;
  "biz bugün tek başımıza kalkıp gıda sektörüyle mücadele edecek noktada değiliz. ama biz eğer 50, 100 veya 500 milyon insanla bir araya gelirsek buna karşı alternatif bir yapı kurabiliriz. neden? çünkü 300 milyon insan birer tl (ya da ülkesinin para birimine göre dolar, euro, yen, pound vs.) verse 300 milyon tl eder. her kişi hissedar olduğu yerden alışveriş yaparsa bu devlet bir yıl içerisinde milyarlarca dolarlık bir güce kavuşur. "

  herkes 1 tl verse mantığını ben sevdim. daha önce düşünülmemiş bir şey. gayet de mantıklı.

  neyse inşallah vatandaşı çok olur bu yeni devletin. detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

  bdd
 • united world state şeklinde, sitesinin dünya dili olan ingilizce versiyonu da bulunan oluşum.
  henüz isim bulamadığım için vatandaş olamıyorum. kadın olmak çok zor*