şükela:  tümü | bugün soru sor
 • solun mitoz bölünmeyi kesmesinin önünü açmasını umduğum hareket
 • gezi'nin heyecanı ve dersleriyle yola çıkan birlik hareketi.

  bu daha başlangıç.
 • kürt siyasal hareketi ile ulusalcı sol arasında sıkışıp kalan siyasi hareketlerin / partilerin gezi direnişi üzerinden soluk alma çabasıdır. ideolojik politik yetersizliklerin birleşerek çözülemeyeceği defalarca denenip öğrenilmişken hangi ihtiyacı karşılayacak bilemiyorum. ancak kürt siyasetinin çatı parti / hdp gibi araçlarla öteki hareketlere karşı hegamonyasını yükselttiği şu dönemde bu arkadaşların da birlikte hareket etmekten başka çareleri yokmuş gibi görünüyor. olumlu bir sonuç beklememekle birlikte anlayışla karşılıyorum şahsen.
 • hiç bir anlamı olmayan birleşme hareketi. solun tarihine göz atmak sonunun nasıl olacağına dair netleşmemizi sağlıyor.

  solun örgütlü yapılarından uzak durmayı marifet sanan, twitter üzerinden önemli bir siyasal ve toplumsal etkileri olduğunu düşünen bir grup aydının /örgütsüz siyasetçinin çağrılarak birleşik bir hareket yaratıldığı düşünülmüş. düşüncesi ile uyuşmakta olan ama güçsüz olan siyasi partiyi güçlendirmek için enerji harcayacağına tweet atmayı tercih adamlar şimdi birleşik hareketimizin en önemli kurucuları arasına katılmışlar.

  lan siyasal gündemimiz yok, örgütü biz yöneteceğiz ya örgüt olmayacak derken kendisine ve dejenere ettiği kadrolara bir süre oyalanacak gündem bulunması ile heyecan sergilemiş bazı eski yol arkadaşları.

  ortak aday, birlikçilik vb vb herkese parti içinde x kurulunun başına getirdik seni tarzı yaklaşımın yetmediği yerde yeni hedef olarak sunuluyor anladığımız kadarı ile.

  komünist parti 'nin sıradan bir üyesi olarak heyecan duyuyorum diyecek, solun önü buradan açılacak yorumuna sahip çıkacak, faşizme karşı son durak vb tarzı açıklamalar yapacak tüm "genç" olmanın kendinden devrimcilik getirdiğine inanan yaşıtlarıma ilerideki bahanelerini şimdiden hazırlamalarını öneririm.

  http://haber.sol.org.tr/…-karari-cikti-haberi-98879
 • dağınık ekim hareketi'yle karşısına çıkacağım oluşum.
  iyi olan kazansın.
 • (i) kürtçü siyaset-abd ilişkisini,
  (ii) rte'nin bop'tan kaçarken ışid'e tutulmasını,
  (iii) sanayileşme ve dahi newtonyen düşünce devrimi olmayan ülkede sınıf olmayacağını,
  (iv) kamalizmi,

  anlamadıkları, bunlara gerekli önemi vermedikleri sürece bi halta derman olmayacak hareket.

  kaç defa daha söyleyeceğim bilemiyorum. tuz ruhuna çevirdiğiniz gezi ruhu denen naneyi oluşturan sahadaki insanların %60'tan fazlası kendini atatürkçü, kamalist ya da ulusalcı diye ifade etmiş. sizse siyaseti hala olmayan işçi sınıfıyla, karşınızdaki çok büyük yüzdelere karşı yapabileceğinizi zannediyorsunuz... siyaset insansız, nüfuzsuz, güçsüz yapılmaz! siz hala atatürkçüleri, kamalistleri, ulusalcıları aşağılayın, faşik diye damgalayın, ama pkk'sından, hdp'sine bir rte'ye bir abd'ye yamanan kürt ayrılıkçılarına prim tanıyıp ulusalcılığı sağ değerlere eklemleyin. aferin...

  aynı hatayı tekrar ederek başarılı sonuç alacağını zannetme konusunda elinize kimse su dökemez.

  baştan bitiksiniz!

  olur da birileriniz buralara bakıyordur, bari şunu okuyun da bir faydası olur belki:

  (bkz: kobani olayının özeti/@aran suildur)
 • ülkenin ihtiyacı olan umudu canladırabileceğini düşündüğüm oluşum.. kapsamlarını daha geliştirmelerini dilerim. umarım işe yarar ve bize de hareket getirir..
 • "her yeni hareket yeni bir umuttur" diyerek iyimserce bakılması gerektigini düşündüğüm oluşum.

  yorumlara bakiyorum, genelde zaten haksız bir elestiri yok. evet madem birleşeceklerdi neden amip gibi bölünüyorlar. bu sebeple sonunun bugünden belli olduğu bir oluşum gibi gözüküyor.
  ama bir umut işte, belki bu sefer hezeyanlarına kapılmadan bir siyaset olusturabilirler.