şükela:  tümü | bugün soru sor
 • brexit'in ana gündem maddesi olduğu bugünlerde "ingiltere değil hayvan herif büyük britanya diyeceksin" gibisinden lafları sık sık duyuyoruz. ancak ayar vermeye çalışanların büyük çoğunluğu da ayrımın kaynağının pek farkında değil.

  birleşik krallık, büyük britanya ve ingiltere nedir, neredir ayırt edemeyenler için amme hizmeti:
  https://www.youtube.com/watch?v=rnu8xdbsn10

  meşgul adamım ben, beş dakikam dahi yok, özet geç diyecekler için de videonun sonundaki şema şurada: http://tinypic.com/r/f35mhe/9

  hayırlı ayarlar efendim.
 • ingiltere, iskoçya, galler = büyük britanya

  büyük britanya+kuzey irlanda + saçma sapan küçük bir çok ada = birleşik krallık

  ingiltere her iki topluluğun en büyük devleti.

  edit: bir ek daha yapalım, birleşik krallık bir ülkedir. 4 üyeli bir ülke, büyük britanya bir coğrafi oluşum.
 • büyük britanya--> bir ülke değil toprak parçasının adıdır. ingiltere denince akla gelen ada var ya, he işte onun tamamı. haritası *

  birleşik krallık-->birkaç ülkeden oluşan bir krallık. adı krallık olmasına rağmen 64 yıldır kraliçe tarafından yönetiliyor.

  ingiltere-->birleşik krallığı oluşturan ülkelerden birisi. büyük britanya adasında bulunur.
 • allah allah tam net açıklayamamışlar dedirten farklardır.

  büyük britanya, coğrafi olarak o bölgenin adıdır.

  ingiltere, birleşik krallık ülkesini oluşturan devletlerden biridir.

  birleşik krallık, ülkenin resmi adıdır. ingiltere'yi, iskoçya'yı, galler'i, kuzey irlanda'yı ve uzak sömürgeleri barındırır. ingiltere hariç diğer devletler daha özerk ve bağlı devlet gibidir. ingiltere merkez devlettir ayrı bir yönetimi yoktur.
 • kafasina gore takilan ingilizlerin bok yemesidir. futbola gelince cografyayi her 10 parcaya boler, basketbolda tek bir takim olalim der. elin iskocu andy murray birlesik kralliki temsilen yillardir kazanamadigi icin ezik ezik iskoctur bu derlerken bi grand slam alinca en buyu ingiliz olur. iskoc galli irlandali hepsi ingilizlerin oyuncagi istedigi gibi kullaniyor atiyor.
 • britanya adaları = büyük britanya, irlanda, man adası, manş adaları ve 6000'in üzerinde küçük adacığa verilen toplu isim.
  büyük britanya = britanya adaları içinde en büyüğü, bir zamanlar avrupa ve yakındoğu'da bilinen en büyük ada.
  birleşik krallık = "büyük britanya ve kuzey irlanda birleşik krallığı", ingiltere, iskoçya, galler ve kuzey irlanda'nın birleşmesiyle oluşturulmuş devletin adı.
  ingiltere = büyük britanya'nın roma ve anglo-sakson etkisinde en çok kalmış olan güney, güneybatı kısmında yeralan tarihi ve kültürel bölgenin adı.