şükela:  tümü | bugün
  • ileri demokrasinin gereği olmasındandır. *
  • modern futbolun ilk oynandığı topraklar olan britanya ve irlanda adalarının, rakip bir ülke bulamadığı için kendi aralarında rekabet etmesinden kaynaklanan durum.

    birleşik krallık'a dahil ülkelerin insanları zaten birbirlerinden pek hazzetmezler. futbol gibi kendileri için namus meselesi olan bir mevzuda aynı bayrak altına girmek onlar için küfür gibidir.
  • tarihsel ve siyasi/idari sebepleri var, iskoçya, galler bunlar ingiltere gibi birleşik krallığın (britanya) parçası olan ancak kendi hükümetleri sınırları, bütçeleri, kanunları ve bayrakları olan (ancak orduları yok, tam bağımsız değiller, başbakanlarnı seçiyorlar ama sembolik de olsa devlet başkanları britanya kraliçe/kralı) ülkeler. iskoçya ingiltere ab'den ayrıldı diye referandum yapıp bağımsızlık ilan edip britanya'dan ayrılmayı ve ab'ye geri katılmayı düşünüyor. bu idari özerkliğin bir parçası da kendi milli takımlarının olması.
  • yaniti wikipedia'da "united kingdom national footbal team" basligi altinda verilmis soru imis. kisacasi, bu dort ulkenin futbol kuruluslari fifa'dan once kurulmus. fifa da bu ulkelerin ve irlanda'nin nasil temsil edilecegine karismama karari almis. uefa'da da ayni durum gecerli imis. ote yandan, birlesik krallik temsilcileri olimpiyatlara "great britain" adi ile basvurmuslar ve o yuzden olimpiyatlarda buyuk britanya adi ile temsil ediliyorlarmis. bazan turnuvalarda olan basarisizliklar uzerine birlesik krallik futbol takimi kurulmasi gundeme gelirmis. milli marsa gelince, ingiltere bir cok zaman birlesik kralik'in milli marsini kendi milli marsi olarak kullaniyormus. bazilarinin onerdigi iki mars daha varmis, bunlar da bazan kullanilirmis.