şükela:  tümü | bugün
 • doğu ve batı almanya'nın birleşmesinin özel adı; die vereinigung
 • "şirketlerin birleşmesi" başlığıyla türk ticaret kanunu'nun 146-151. maddeleri arasında düzenlenen bir yeniden yapılanma türü.

  birleşme iki şekilde yapılabilir:iki veya daha fazla ticaret şirketi birbirleriye birleşerek yeni bir ticaret şirketi kurabilir veya bir veya daha fazla ticaret şirketi mevcut diğer ticaret şirketine iltihak edebilir.
  birleşme ile ilgili tüm işlemler (tapu devirleri vs.) kurumlar vergisi kanunu, harçlar kanunu ve damga vergisi kanunu düzenlemeleri ile vergiden ve harçtan muaftır.
  uygulamada şirket evliliği olarak bilinir.
 • (bkz: merge)
 • ingilizce'de intercourse anlamına da gelebilen bir kelime.
  cinsel birleşmenin kısaca söylenişi, birleşme, iki iken bir olma, birlikte olma.
 • en verimli, en mutlu ya da en mutsuz birleşme, matematikle şöyle açıklanabilir.

  xy=1, en talihsiz birleşmedir. çünkü birisi ne kadar mutluysa diğeri o kadar mutsuz olmak zorundadır.

  (1/x)y=1 ya da x(1/y) =1en mutlu, hayırlı birleşmedir çünkü biri ne kadar mutlu olursa diğeri de o kadar olur.

  yani bi tarafın alttan alması şart.
 • (bkz: ezel) dizisinin akıllara kazınan müziğidir.

  ne zaman dinlesem bi kupon yapmak gelir içimden. *
 • ezel dizi müziği olanında sona doğru telli çalgı girdikçe içim doluyor. gözüme gözüme hücum ediyorlar yaşlar.

  edit: sanırım depresyonuma yeni müzik buldum. bitiyor, başlıyor, bitiyor, başlamasını bekliyorum
  ... içim daraldı. ama dinlemeden duramıyorum.
 • "(burada döllenme kelimesini manevi anlamda yorumlamak gerekir, çünkü fiziksel anlamda erkekle erkeğin birleşmesi kısırdır, ne var ki, bir insanın, tadabileceği tek zevki bulabilmesi ve "bu yeryüzünde her varlığın", birisine "müziğini, ateşini ya da kokusunu" verebilmesi, önemsiz değildir.)" marcel proust - sodome et gomorrhe (s.1579)

  "[trimurtide] üçgen, evrenin birleşme noktasına yakınlaşma eğilimini temsil eder. kaplumbağa vişnu'yu temsil eder; iki alevin arasından, kuru kafanın üstünden büyüyen nilüfer şiva'dır. brahma'nın parlayan güneşi arka planı oluşturur. resmin bütünü simyadaki opus'u ifade eder; kaplumbağa massa confusa'yı, kuru kafa dönüşüm vas'ını, çiçek de "kendilik" ya da bütünlüğü sembolize eder*." carl gustav jung - rüyalar

  "ama hep yanlış ele alınmıştır sanat. sanki bilimmiş gibi ele alınmıştır. toplumbilimsel olan on buyruk* öyküsü bir yana, bir din biçimidir sanat. sanat eşsiz ölçüde ince bir sezinleme, bir bağdaştırma biçimidir - birleşmeyi, nesne ile bir olmayı* erek tutar. ama büyük bağdaşma bir sevinç midir? - çünkü sanatı hiç bir zaman bir sevinç biçiminden başka bir şey olarak göremiyorum ben." d. h. lawrence - anka kuşu

  (ilk giri tarihi: 22.2.2017)