şükela:  tümü | bugün
 • 1945 yilinda kurulmush olan, uye ulkelerin delege gonderip goruslerini duyurabildikleri ortam.
  misyonu dunya uzerinde baris ve adaletin saglanmasi ve kuresel problemlerin cozumu icin uluslararasi bir dayanisma ortaminin yaratilmasi olarak ozetlenebilecek kurulus.

  unesco ve unicef gibi komiteleri mevcuttur
 • sabanci'nin sa suffixi gibi, birlesmis milletler de urunlerinde prefix olarak un kullanir..
 • ayrica
  (bkz: dunya bankasi)
  (bkz: ilo)
  (bkz: undp)
  (bkz: who)
  (bkz: wto)
  (bkz: imf)
 • birlesen cok sayida milletin katilimiyla olustugu icin birlesme pozisyonlari ve birlesirken soylenen sozler alanlarinda cok faydali kombinasyonlari realize etmis kurulus.
 • ne işe yaradığı pek bir belirsiz olan ama düny barışını koruduğu öne sürülen yararsız bir cemiyet.
 • bu kuruma koymak üzere united nations isminin bulunmasıyla da ilgili neşeli bir anekdotumuz vardır ki, tüm uluslararası ilişkiler okumalarımdan aklımda yalnızca böyle şeylerin kalması acıklıdır:
  bildiğimiz üzere, ikinci dünya savaşı yılları boyunca ingiltere ve abd çok yakındır birbirlerine. o kadar yakındırlardır ki, churchill sürekli beyaz saray'da franklin delano roosevelt'in misafiri olmakta, bunlar mütemadiyen beraber içmektedirler.
  yine böyle bir dönemde roosevelt'in aklı league of nations (milletler cemiyeti) yerine kurulacak kuruma ne ad konulacağıyla pek bir meşguldür. ani bir zihinsel sıçramayla bir gün "united nations" fikri gelir aklına, bunu haber vermek için heyecan içinde churchill'in yatak odasına sürer tekerlekli sandalyesini (uzun süredir felçlidir). lakin kapıyı teklifsiz bir şekilde açtığında karşısında gördüğü küvetten yeni çıkmış, ıslak ve çırılçıplak bir churchill olur. utanç içinde özür diler, sandalyesini çevirmeye çalışır. churchill onu durdurur heyhat, ve o unutulmaz lafı eder: "büyük britanya başbakanının amerika birleşik devletleri başkanından saklayacak bir şeyi yoktur".
  evet, yaşanmıştır herhalde böyle bir şey. ama kanıtlayamam.
 • 1. dünya savaşı sonrası kurulan ve sadece büyük devletlerin aralarında bir ittifak işlevi gören dolayısı ile 2 dünya savaşına giden yolu açan milletler cemiyetinin tersine geniş katılımı öngören ve dünya barışını sağlayan dengelerin bozulmamasını korumayı hedefleyen oluşum.
 • kendisi de modeli* de işe yaramayan, kağıt ısrafı yapan kuruluş.
 • yayilmacilarin, isgallerini mesrulastirmak icin kullandigi kullanilan, zaten orgutun kurulumunda yer alan devletlere bakinca ne oldugunu anlasiliyor : cin halk cumhuriyeti, ingiltere, sovyetler birligi ve amerika(bkz: al birini vur otekine), ayrica, bm nin genel sekreteri kofi annanin gecen sene nobelden aldigi baris odulu, ortadogu'da suren soykirima ithaf olunur. (bkz: nobel barış ödülü)

  i.v.d. ,bmnin kimligini ta 951 yilinda tespit etmisti : "birleşmiş milletler bir saldırgan savaş aracına dönüşmekte ve eşit haklara sahip ulusların bir dünya örgütü olma niteliğinden çıkmaktadır. gerçekte birleşmiş milletler artık bir dünya örgütü olmaktan çok, amerikalı saldırganların isteğine göre hareket eden amerikalıların örgütü durumundadır.”
hesabın var mı? giriş yap