şükela:  tümü | bugün
 • bu kuruma koymak üzere united nations isminin bulunmasıyla da ilgili neşeli bir anekdotumuz vardır ki, tüm uluslararası ilişkiler okumalarımdan aklımda yalnızca böyle şeylerin kalması acıklıdır:
  bildiğimiz üzere, ikinci dünya savaşı yılları boyunca ingiltere ve abd çok yakındır birbirlerine. o kadar yakındırlardır ki, churchill sürekli beyaz saray'da franklin delano roosevelt'in misafiri olmakta, bunlar mütemadiyen beraber içmektedirler.
  yine böyle bir dönemde roosevelt'in aklı league of nations (milletler cemiyeti) yerine kurulacak kuruma ne ad konulacağıyla pek bir meşguldür. ani bir zihinsel sıçramayla bir gün "united nations" fikri gelir aklına, bunu haber vermek için heyecan içinde churchill'in yatak odasına sürer tekerlekli sandalyesini (uzun süredir felçlidir). lakin kapıyı teklifsiz bir şekilde açtığında karşısında gördüğü küvetten yeni çıkmış, ıslak ve çırılçıplak bir churchill olur. utanç içinde özür diler, sandalyesini çevirmeye çalışır. churchill onu durdurur heyhat, ve o unutulmaz lafı eder: "büyük britanya başbakanının amerika birleşik devletleri başkanından saklayacak bir şeyi yoktur".
  evet, yaşanmıştır herhalde böyle bir şey. ama kanıtlayamam.
 • ne işe yaradığı pek bir belirsiz olan ama düny barışını koruduğu öne sürülen yararsız bir cemiyet.
 • (bkz: çıkar amaçlı örgüt)

  edit: özür dilerim sinirden eksik yazmışım.

  (bkz: çıkar amaçlı suç örgütü)
 • iran a yaptırım uygularken israil e kınama cezası çıkardığında sarf ettiği enerjinin 1000 de 1 ini uygulamamış öyle boktan bir oluşum.. insanlık namına birşey yaptıkları henüz görülmemiştir.
 • artık kendi personeline yapılan saldırılarda bile eli kolu bağlı örgüttür. israil'in saldırıları sırasında ölen dört personelinin öldürülmesi nedeniyle israil'i kınayan bir kararı güvenlik konseyi'nden geçirmek istemiş fakat abd'nin vetosu nedeniyle başaramamıştır.

  http://www.hurriyet.com.tr/…&gid=69&srid=3041&oid=1
 • tek bir fotoğrafla ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

  http://i.imgur.com/xdqpwzp.jpg
 • zamanında dönemin başkan yardımcısı ejup ganic bunlar hakkında "birleşmiş milletler geldiği zaman hepimiz çok mutlu olmuştuk, fakat sarajevo'da 10.000 sivil tek başlarına öldürüldü, birleşmiş milletler sadece durdu ve izledi, ne kadar ironik." demiştir. sahiden de bu arkadaşların ne sike yaradıkları bilinmemektedir. belki bir gün norveç'in ya da ne bileyim izlanda'nın falan başı belaya girerse devreye girerler işte o kadar yani.
 • pratik olarak hiçbir anlamı olmayan. israil vaktinde birlemiş milletler görevlisini de öldürmüştü, batılı bir gazeteciyi de tankla ezmişti. ne oldu? en ufak bir yaptırım yapıldı mı israil'e karşı, tabi ki hayır. birleşmiş milletler, insanlığın acziyetidir, dünyada insanlık adına bir mütabakata varılamayışın resmidir.

  izleyin lan, adamlar gazze'yi dümdüz etti, çıkın açıklama yapın, yapsanız ne olacak. bundan sonra kim takar yalova kaymakamını.
 • abd'nin 3 meclisinden biridir. diğerleri temsilciler meclisi ve senato'dur. temsilciler meclisi ve senato abd içinde uygulanacak kanunları yaparken birleşmiş milletler ise abd başkanının dünyanın geri kalan ülkeleri için verdiği kararları onaylar. mesela dünya devletleri toplanıp israil'e yaptırım kararı aldığında abd başkanının emriyle veto eder. ısrarla küresel emperyalizmin çarkına girmeyen iran için ambargo kararı alır, sırf abd başkanının canı istedi diye ırak'ı işgal kararı alır vs. örnekler çoğaltılabilir. en önemli görevi de müslüman coğrafyanın anasını sikmektir.