• yillar yili varolan sekreter fantezilerine son noktayi koyan killi biyikli herifler..
  • uzaylılar dünyaya gelince onlarla konuşacak ilk kişi bu olacak diye duymuştum bir yerden, türkiye tarafından da imzalanan bir belgede yazıyormuş. kekleniyor olabilirim, hatta sıkıyorum belki de...
  • tarih itibariyle dünya dinamiklerine bakılırsa yalova kaymakamı ile oldukça benzer konumlara denk gelen makam..
  • ban ki moon'un görev süresinin 31 aralık 2011'de dolmasıyla birlikte yenisi seçilecektir. tabii eğer 2. kez yapmak istemez ya da veto yerse.

son 30 yıldır sırasıyla peru, mısır, gana ve güney kore temsilcileri bu göreve geldiler. bir sıra gözetiliyor mu, ya da neye göre gözetiliyor bilmiyorum ama konjoktüre bakarsak şu aralar problemli arap devrimlerinden sebep bir müslüman ülkeden sekreter seçilmesi muhtemel..

müslüman ülke olunca da tabii gözler bölgesel etkisi açısından türkiye'ye dönüyor. kıbrıs sorunu belki engel teşkil edici bir faktör ama aynı zamanda bir fırsat olabilir.

cumhurbaşkanlığı görev süresi 31 aralık 2011'den önce dolsaydı cumhurbaşkanı abdullah gül bu görev için aday olabilirdi. ancak şu şartlarda pek mümkün görünmüyor.

kemal derviş sanırım öncekinde de önerilmişti. bu kez olabilir belki ama ortadoğu konusunda bir uzmanlığı yok.

ortadoğu diyince ikö genel sekreteri ekmeleddin ihsanoğlu'da geliyor akla ama siyasi olarak uygun olur mu onu bilemiyorum.

velhasıl çok zaman kalmadı. bekleyelim görelim. dileğimiz bir türk vatandaşının olmasıdır..
  • ban ki-mun sonrasına dair bir değerlendirme; http://thecable.foreignpolicy.com/…igged_you_betcha

gönül isterdi ki ekmeleddin ihsanoğlu ya da abdullah gül olabilsin ama ülkenin kötü imajı nedeniyle şansları yok.
  • ban ki'den sonra sanki gül olacak gibi genel sekreter. bu bahse para basar mıyım. basmam. boş vakit buldum, sallıyorum götümden.
  • bu göreve yeni seçilecek kişilerden,

en alttaki top sakallı adamın bence hiç şansı olmazdı, ama şimdi ortadoğu karıştığı için ürdün'den bu insan seçilebilir. ama adını söylemesi zor, belki ondan kaybeder, zeid ra’ad zeid al-hussein.

bir tane kadın var, onun pek şansı yok gibi. bu türden sadece bir görevde bulunmuş hem. adı en zor olan da bu, vaira vike-freiberga.

shashi tharoor varmış hintli. epey encouragement almış ama pek gözüm tutmadı. adı da zor.

surakiart sathirathai diye bir taylandlı görünüyor. bulunduğu benzer görev pek yok, ismini söylemesi de çok zor, ama sanırım uzakdoğulu olduğundan epey encouragement almış.

jayantha dhanapala var, adı güzel. birkaç danışmanlık falan yapmış, destekçisi de az gibi.

en uygun aday ban ki-moon gibi geldi bana. hem uzakdoğudan, güney kore, yani şu an kaynayan kazanda tarafsız olabilecek konumda. hem de çocuklar bile söyler, kofi annan gibi.

türkiye'den de kemal derviş tavsiye edilmiş, resmen aday değil ama.

(bkz: sürreel politika)
  • eylül ayında adayların isimlerini söyleme zorluğuna bakarak yaptığım tahminimin doğru çıkması sonucu, güney koreli ban ki-moon seçilmiştir.
  • turgut özal'ın herzaman düşünü kurduğu fakat ömrü yetmediği için ulaşamadığı makam.
hesabın var mı? giriş yap