şükela:  tümü | bugün soru sor
  • öğretmen ve okul açığını kapatayamayn milli eğitim'in iki yıldan bu yana uyguladıgı mucizevi(!) bomba çözüm.
    tıkıştırıyosun her yaştan 30-40 çocugu bir sınıfa, ondan sonra sıralara birinciş sınıf, ikinci sınıf yazıp başlıyosun öğretmeye.
  • eğitime katkı payı adı altında alınan* milyarlarca liranın bir kez daha nereye gittiğini* düşünmemi sağlayan metod.
  • trt1'de yayınlanan hayat türküsü dizisinde hayat öğretmenin uygulamaya çalıştığı yöntem.
  • sınıfsız toplum çağrışımı yapmaktadır. adı yüzünden başına bir iş gelebilecek bir metoddur. bunca yıdır milli eğitimde hala devam edebilmesine şaşırdım.
  • birden fazla sınıfın tek derslikte tek öğretmen tarafından eğitim faaliyetlerinin sürdürülmesidir. 2001 yılından beri birleştirilmiş sınıflarda uygulanan program ile müstakil sınıf programı ayrıldı.
    amaç; eğitim öğretim birliğini sağlamak ve sınıf düzey uyumsuzluklarını kaldırmak. yapılandırıcı eğitim programı 2004-2005 yılından beri 1-2-3. sınıflarda hayat bilgisi dersi ortak okutuluyor.

neden birleştirilmiş sınıf?
    köy ve kırsal yerleşim birimlerindeki öğrenci sayısının azlığı,
    ilkokul çağına gelmiş çocukların bulundukları yerde ihtiyaçlarının karşılanması,
    köy ve kırsal bölgelerdeki yerleşim birimlerinin birbirilerine olan uzaklığı ve ulaşım güçlüğü,
    yerleşim birimlerinin dağınık olması,
    ulaşım ve iklim şartları,
    okul binalarının fiziki yetersizliği.

birleştirilmiş sınıflara alternatif okullar; taşımalı okullar
    yatılı ilköğretim bölge okulları (yibo)
    pansiyonlu ilköğretim okulları

belirtmek gerekir ki bir okulun açılması için en az 10 öğrenci olmalı, ikinci öğretmen ise 21 öğrenci olduğunda çağrılır.

faydaları;
    öğretmen kaynağının daha akılcı bir şekilde kullanılmasını sağlar.
    birleştirilmiş sınıflarda öğrenciler zamanının çoğunu öğretmensiz geçirirler. bu durum öğrencilerin kendi kendilerine çalışma , öğrenme kendi kendini yönetme ve araştırma yapma gibi zihinsel ve sosyal becerilerinin gelişmesini sağlar.
    birleştirilmiş sınıflarda alt ve üst sınıflardaki dersler tek sınıfta işlenir. bu durumda alt sınıflar üst sınıflardaki program hakkında fikir sahibi olur, üst sınıflar da alt sınıf derslerini pekiştirir.
    farklı yaş ve seviyelerdeki öğrencilerin bir arada bulunmasıyla dayanışma ve işbirlikli öğrenme çok yoğun olur.

sınırlılıkları;
    öğretmenin iş yükü müstakil bir sınıftaki öğretmene göre katbekat fazladır.
    mesleğe yeni başlayan bir öğretmen için büyük bir sıkıntıdır çünkü tecrübe ister.

copy paste değil alın teri.

birçok ülkede de özellikle benimsenen bir metod olduğunu vurgulamakta fayda var.
  • köy okullarında sık sık karşılaşılan yöntemdir. sabır ve tecrübe ister.
  • hem öğrenci için hem öğretmen için cok zor. ben öğretmen açısından değerlendireceğim.

iki sınıfı birlikte okutuyorum 3 ve 4. sınıflar. bir tarafa ders anlatırken diğer gruba etkinlik ödevi veriyorsun. yine bu esnada etkinlik ile ilgili sıkıntılar oluşabiliyor tekrar diğer gruba dönmen gerekiyor. ya da grubun dikkati senin anlattığın derse kayıyor. bazen küçük sınıftaki fırlama öğrenci büyük sınıfa; 'bunu ben bile biliyorum siz bilemiyorsunuz ehehe' bakışı atıyor eyvah diyorsun kavga çıkacak.

müstakil sınıftaki 40 öğrenciyi birleştirilmiş sınıftaki 10 öğrenciye tercih ederim. hiçbir şekilde dinlenemiyorsun. müstakil siniftaki öğretmen, öğrenciler yazı yazarken veya metin okurken dinlenme fırsatı bulabiliyor ancak birleştirilmiş sınıfta öyle değil bütün gün duracell ayısı gibi koşturuyorsun.

yani anlayacağınız; bir sınıf öğretmenine eğer beddua edecekseniz 'birleştirilmiş sınıfları okutasın' diyebilirsiniz.