şükela:  tümü | bugün
  • birol güven'in pollyannavari öğüdüdür. şunu demiş:

''üniversite bitince iş bulacağınızı düşünmeyin. bulamayabilirisiniz.

iş meselesini öğrencilik yıllarında çözün. öyle bir öğrencilik yılları geçirin ki mezun olunca işiniz hazır olsun.

eğer fırsat gelirse okulu bırakıp işe girin. okulu nasıl olsa bir gün bitirirsiniz.''

link

birol sanırım türkiye gerçeklerinden habersiz. çocuklar duymasını 20 yıldır ülkeye kakalayabilen bir vatandaş olarak plazasında çayını yudumlarken ülkenin içinde bulunduğu durumu pek çözemiyor.

yanına gidip iş talep ettiğinizde sizi kovacak adamlar gençlere kanaat önderi rolüne soyunuyor ya, çıldırmamak elde değil.
  • iş için okul bırakmayı salık veren çöp niteliğinde bir öğüttür.
  • benim de kendime tavsiyem. iş için okuma. sadece ve sadece okumak için oku. bir gün yok olup gideceksin zaten. tek amacın okumak olsun. iş sadece okuman için belki araç olabilir.

not2: asıl konu işsizlik olduğu için yazar arkadaşın birisi uyardı ve haklı da. asıl konu işsizlik. ben konuyu biraz saptırmış gibi oldum.

not1: ytd. bu benim kendime notum sadece.
    bazılari hee hee aç kalsınlar falan demiş, özellikle kendime tavsiyem dediğim halde.
  • başınızı örtünce cennete gideceğinizi düşünmeyin. gidemeyebilirsiniz.
  • doğru tavsiyelerdir hiç bok atmaya gerek yok.

öğrencilik zamanında elde edilen staj ya da iyi bir iş imkanı kaçırılmayacak fırsattır.

bir pozisyona 10000 kişinin başvurduğunu ve seninle aynı şartlara sahip başka mezunların da olduğunu düşünürsen birol'un bahsettiği hamleyi yapan gemisinin yelkenlerini çoktan açmış oluyor.

zaten hayatın yönünü değiştiren de böyle zamanlarda verilen kritik kararlardır.

asıl polyannacılık bunları görmek istememek.
  • diyor ki ara beyaz atlı prens olmak hayali ile okula gitmeyin zaten beyaz atlı prens benim
    siz seyis olun.
    ama bu şahsın atladığı bir konu var seyisi at bir çifte attı mı görür ebesinin köyünü.

dayı network filmini seyrettin galiba etkisinde kalmışsın.
    bu kadar yeniliğe kapalı bir şahsın akıl vermesi çok ironik değil mi?
  • tam bir ortadoğulu öğüdü...

önemli olan eğitim değil, para demiş..
  • tuzu kuru bir abinin nasihatleri fazla abartmayın.
  • kısmen katıldığım önerme.

örneğin taşrada bir üniversitenin mühendislik bölümünden diplomanızın olması inanın hiçbir şey ifade etmiyor artık. siz kendinizi öyle nitelikli hale getirmelisiniz ki işveren sizi kaçırmak istemesin. sizin gibi onbinlercesi dışarda geziyorsa bir kıymetiniz kalmıyor.

şu an çalıştığım firma, maden teknikeri olarak işe aldığı bir gencin itü'de maden mühendisliğini kazanması üzerine çocugu üniversiteye yolladı. dönünce direkt vardiya amiri pozisyonunda çalışacak. eminim ki o fakülteden en çok istifade eden öğrenci olacak. çünkü artık birçok kişi lise okur gibi üniversite okuyor.
  • benimki de bugüne kısmetmiş.
    (bkz: birol güven kim mk?)