1. senelerdir aklımdan geçer, daha önce de belirtilmiş, ben de başka bir britanya köpeği olarak my two cents'i koyayım.

tdk'ya göre kelimenin doğru yazılışı "bir şey" şeklindedir, aşağıdaki yazılışlar şahsi fikrime aittir;

birşey (bişey, bişiy) : something

herhangibirşey (herangibişey, herangibişiy): anything

bir şey: a thing

örnek diyalog;

- markete gidiyorum, istediğin herhangibişiy var mı?
    - hayır yok ama teşekkürler, çıkmadan önce bunu sorman iyi bir şey.
    - önemli değil, eğer ben oradayken aklına bişey gelirse çekinmeden ara...

(biraz çakma oldu kusura kalmayın)
  2. söylenecek lafı unuttuğunda ağız boş durmasın diye söylenen kelime.
  3. tdk'yı fazla iplememe sebeplerinden birini bize gösteren kelime. biz dili esnetmeye çalışaduralım, adamlar hiç düşünmeden, "birşeyler"i kural diye vitrin camına bantlamakla meşguller.
  4. mantık ve gramer olarak baktığımızda yanlışlığı su götürmez bir gerçek.

"şey" bir zamirdir ve zamirler ismin yerine kullanılır.

bir adam
    bir böcek

gibi belgisiz sıfatla nitelenen isimleri birleşik yazmamızın düşünülemeyeceği gibi, "bir şey"in birleşik yazılması da düşünülemez.

bir şey

tdk geçmişteki bir hatasından dönmüştür, bu konuda kelimenin "birşey" olması gerektiğini düşünenler sadece geçmiş ezberlerini terk etmede zorluk yaşamaktadırlar.

mantıklı bir yanı yoktur.

benzer sıkıntılar "herhangi şey" "herhangi bir şey"de de yaşanmaktadır. burada yazdıklarım hali doğrudur.

"herhangi" bir sıfattır, "bir" de bir sıfattır. sıfatları birleştirmek saçmalığın dik alasıdır. sıfatları zamirlerle birleştirmek ise daha kocaman bir saçmalıktır.
  5. "dahi" anlamındaki de'yi dahi ayıramayan türk milletinin kafasını daha da karıştırmamak için tdk'nın "ayrı yazılır" diyerek noktayı koyduğu kalıp. şahsi fikrimce, yerine göre ayrı da yazılabilir, birleşik de... örneğin:

- yüzünde siyah bir şey var. (ayır yazılır)
    - dışarı çıkıyorum, birşey ister misin? (-bence- birleşik yazılır)

peki neden? bilmiyorum neden, örümcek hislerim öyle diyor.

birşey hakkında bilgi verin